oświetlenie led

ODPOWIEDZ
badfame
Posty: 18
Rejestracja: 2011-06-21, 04:59
Lokalizacja: ŁÓDŹ

oświetlenie led

Post autor: badfame »

Witam. Orientuje sie ktoś czy to oświetlenie jest warte uwagi? Albo czy ktoś zna tego Pana i może polecić?
http://olx.pl/i2/oferta/oswietlenie-led ... 5bb3f774ea

pastor
Posty: 39
Rejestracja: 2016-01-19, 09:34
Lokalizacja: Łódź - Karolew

Post autor: pastor »

Dla mnie cena wysoka, ale każdy chce zarobić. Ja wykonałem 2 x 50 cm. 7020 białej zimnej na taśmie aluminiowej i jedną 5050 czerwono niebieską 4:1 umieszczając na płaskowniku aluminiowym. Wszystko kosztowało mnie 100 zł. z przesyłką i okablowaniem (wyłączając rurki pcv i zasilacz)
dopiero zaczynam, więc bądź wyrozumiały :)

badfame
Posty: 18
Rejestracja: 2011-06-21, 04:59
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Post autor: badfame »

A rośliny jak rosną przy tym oświetleniu ledowym?

pastor
Posty: 39
Rejestracja: 2016-01-19, 09:34
Lokalizacja: Łódź - Karolew

Post autor: pastor »

Ledowe mam od kilku tygodni dopiero, baniak niski bo tylko 35 cm. Nie widzę by światło jakoś źle wpływało na roślinki. Rosną, rozwijają się, ale to za mało czasu by powiedzieć coś więcej. Za dwa miesiące chcę wystartować z baniakiem o wysokości 45 cm i tutaj niestety ledy już nie pociągną przy dnie, dlatego jako podstawę zastosuję t5, a ledy które złożyłem dołożę jako wspomaganie dla efektu świt/zmierzch i czerwone jako wsparcie dla roślin.
dopiero zaczynam, więc bądź wyrozumiały :)

badfame
Posty: 18
Rejestracja: 2011-06-21, 04:59
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Post autor: badfame »

Ledy mam w mniejszym zbiorniku o wysokosci 30cm. Docelowo planuje mniej wiecej 0,49w/l.

pastor
Posty: 39
Rejestracja: 2016-01-19, 09:34
Lokalizacja: Łódź - Karolew

Post autor: pastor »

Mnie osobiście nie przekonuje do końca wyliczanie W/l. o czym pisałem w innym temacie. Sam będę raczej przykładał wagę do strumienia światła 35-50 lm/l. w zależności co będę w większym baniaku "uprawiał", Nie neguję wyliczeń Watów, bo na tym forum piszą ludzie z ogromnym doświadczeniem i imponującymi wynikami w postaci pięknych baniaków, którzy tego sposobu wyliczeń pewnie będą bronili mając wyniki.
dopiero zaczynam, więc bądź wyrozumiały :)

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

A ja mam pytanie. Na jakiej podstawie twierdzisz że ledy nie nadają się do głębszych zbiorników?

pastor
Posty: 39
Rejestracja: 2016-01-19, 09:34
Lokalizacja: Łódź - Karolew

Post autor: pastor »

Widzisz wśród moich znajomych wszyscy działają na świetlówkach i na żywo światło ładnie oświetla cały zbiornik. Co do ledów nie mam takiej pewności. Na 35 cm. nie mam z tym problemu jednak mam obawy jak dojdzie kolejne 10 czy woda nie wytłumi za bardzo, przez co dno baniaka dostanie za mało i tyle. Oczywiście mogę się mylić i jeżeli ktoś stosuje ledy na głębszym baniaku to z miłą chęcią wysłucham porad i opinii. Cena dorobienia ledów będzie podobna do zakupu dwóch świetlówek t5 ze statecznikiem, odbłyśnikami i okablowaniem (zakładam że chłodzenie nie będzie potrzebne), oszczędność w eksploatacji jednak wskazuje ledy, spokój po inwestycji świetlówki.
dopiero zaczynam, więc bądź wyrozumiały :)

Hex
Posty: 892
Rejestracja: 2011-09-15, 22:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Hex »

Jak znajdziesz tanio ledy np poszukaj wydziale sprzedam :p, ale do rzeczy ledybdobrr sie sprawdzają rowniez przy głębszych zbiornikach w prawdzie u mnie jest 40cm nie jest to duzo ale rosną jak szalone:) a i przy większych baniakach sie sprawdzają, tylko warunek dobranie odpowiedniej ilosci, barwy i rozmieszczenie ale to nie jest żaden problem:) w razie pytań pisz pw :)

Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 225
Rejestracja: 2008-12-23, 23:09
Lokalizacja: Ozorków

Post autor: arturromarr »

Rodzaj oświetlenia nie zależy od głębokości zbiornika, to kwestia dobrania odpowiedniej mocy.
Wszystkie źródła światłą produkują fotony a takiemu jest wszystko jedno z czego wyleciał.

behemoth
Posty: 253
Rejestracja: 2009-01-04, 19:19
Lokalizacja: Łódź

Post autor: behemoth »

Ja mam belkę led 92 w,wisi ona nad zbiornikiem 100x50x50 na wysokości ok 25 cm dodatkowo na diody założone są soczewki kierunkowe ,nie ma żadnego problemu ze zrobieniem np trawnika .Plus na pewno jest taki ,że światło ci nie świeci po oczach po pokoju jak z belki ze świetlówkami ,na pewno ciągnie mniej energii niż moja poprzednia lampa 4x39 t5.Na pewno minusem jest cena ,bo to dość drogie zabawki ,chyba ,ze ktoś trochę w elektronice siedzi to sam sobie zrobi ,bo to nie jest mega trudne jakieś.

valentind02
Posty: 1
Rejestracja: 2018-10-29, 12:56
Lokalizacja: Paris

Post autor: valentind02 »

pastor pisze:Ledowe mam od kilku tygodni dopiero, baniak niski bo tylko 35 cm. Nie widzę by światło jakoś źle wpływało na roślinki. Rosną, rozwijają się, ale to za mało czasu by powiedzieć coś więcej. Za dwa miesiące chcę wystartować z baniakiem o wysokości 45 cm i tutaj niestety ledy już nie pociągną przy dnie Garde Meubles, dlatego jako podstawę zastosuję t5, a ledy które złożyłem dołożę jako wspomaganie dla efektu świt/zmierzch i czerwone jako wsparcie dla roślin.
Cóż, życzymy wszystkiego najlepszego, ponieważ widzę, że zainwestowałeś dużo w to, co robisz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Oświetlenie”