dam radę skleić akwarium?

podziel się pomysłami
ODPOWIEDZ
sawstyl
Posty: 3
Rejestracja: 2014-03-09, 13:30
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

dam radę skleić akwarium?

Post autor: sawstyl »

ostatno rozkleiło mi się akwarium (112l panoramiczne ), cudem uniknąłem tragedii, rozkleilo się właściwie po całej wysokości łączenia szkła. moje pytanie brzmi czy da sie to samemu skleić? nie wiem czemu się rozkleiło i w jakim stanie jest reszta spoin skoro jedna puściła, czy wyczyścić ze starego sylikonui czy w ogóle sie za to brać? perspektywa 100l na podłodze troszkę mnie martwi, mam nadzieję że ktoś kumaty pomoże [/list]

Pabian
Posty: 483
Rejestracja: 2011-09-06, 20:15
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: Pabian »

Prawdopodobnie były żle odtłuszczone szyby przed klejeniem ....albo silikon już się odspaja ze starości (nie wiem jak stare to akwa).
Z przeklejaniem daj sobie spokój , bo to kupa roboty i nie zrobisz tego dobrze o ile nie kleiłeś wcześniej baniaków.
Moja rada to zakup nowego w porządnej firmie i masz kłopot z bani. Wiem że "stówka" drogą nie chodzi , ale to najlepsze wyjście.

sawstyl
Posty: 3
Rejestracja: 2014-03-09, 13:30
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

Post autor: sawstyl »

kupiłem używane więc obawiam się że skoro jedna spoina puściła to inne też są słabe . akwarium było na orginalnej plastikowej podstawie więc raczej nie było to spowodowane jakimiś naprężeniami (choć na komodzie mam łuk na blacie ok 1mm)

Awatar użytkownika
blue3003
Posty: 231
Rejestracja: 2011-02-13, 21:13
Lokalizacja: Andrespol k/Łodzi

Post autor: blue3003 »

Przelicz cenę np paneli w pokoju do nowego akwa i decyduj. :-D
Używki, o ile nie zna się dokładnej liczby lat wcześniejszego używania, to bomba zegarowa.
Popieram słowa Pabiana.. Jak wiesz stare to tylko wino i whisky :mrgreen:

Oczywiście jakiejś podkładki pod akwa używasz?
Proporczykowiec błękitny - Fundulopanchax sjoestedti
Proporczykowiec Walkera - Fundulopanchax walkeri
Proporczykowiec Chromaphyosemion melanogaster Ebome CAM-0312-CI
Szczupieńczyk Karłowaty - Epiplatys Annulatus
Krewetki - różne heteropody ;-)

behemoth
Posty: 253
Rejestracja: 2009-01-04, 19:19
Lokalizacja: Łódź

Post autor: behemoth »

Po ok 10 latach silikon traci swoje właściwości,mój ojczulek miał szklełko takie 27 l,było stare miało chyba koło 15 lat.
Najpierw zaczęła odklejać się tylna szyba od góry ,tak ok 8 cm ,to stwierdziliśmy że kupimy nowe ale ojciec się uparł odciął szybę ,oczyścił i przykleił od nowa .
Jakiś czas było ok i później to samo zaczęło się dziać z przednią szybą i stwierdziliśmy ,że nie ma co reanimować trupa.
Bo w sumie meble były droższe ale na szczęście nic się nie stało ,bo w porę zareagowaliśmy na szczęście.
Zwykłe akwarium to nie jest nie wiadomo jaki majątek,kup nowe a oszczędzisz meble i podłoge i będziesz spać spokojnie :-)

sawstyl
Posty: 3
Rejestracja: 2014-03-09, 13:30
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

Post autor: sawstyl »

dzięki Panowie, nie będę testował moich szklarskich umiejętności. jeśli toś chce to wystawię za free na giełdzie może ktoś sobie sklei i będzie miał na jakieś myszki, robaczki czy co tam będzie chciał:) temat do zamknięcia

Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 225
Rejestracja: 2008-12-23, 23:09
Lokalizacja: Ozorków

Post autor: arturromarr »

To mnie nastraszyliście.
Myślałem że dobrze sklejony baniak nie ma terminu przydatności.
Nie wiem ile mój ma lat, ale jak to prawda, że silikon traci właściwości to będę musiał obserwować spoiny teraz.

Pabian
Posty: 483
Rejestracja: 2011-09-06, 20:15
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: Pabian »

U swojej matuli kleiłem baniak 350 L. 9-10 lat temu . W tym roku go przeklejałem i muszę powiedzieć ,że był to ostatni gwizdek , bo spoiny ledwo co już łapały szkło .
Zbiornik był klejony z pachwiną i być może dlatego tak długo wytrzymał . Zbiorniki klejone bez pachwiny , a większość baniaków z OW się tak robi nie wytrzymają raczej tak długo . Myślę że po 6-7 latach trzeba je przeklejać.

Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 225
Rejestracja: 2008-12-23, 23:09
Lokalizacja: Ozorków

Post autor: arturromarr »

Jak tak na to patrzę to zbiorniki ramowe nie były takie złe.

Awatar użytkownika
wojtekr
Posty: 799
Rejestracja: 2009-05-19, 17:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: wojtekr »

klejone kitem, a nie silikonem ;-)

glesiak
Posty: 177
Rejestracja: 2012-02-04, 12:25
Lokalizacja: Łódź/Łęczyca

Post autor: glesiak »

A czy jest jakiś sposób, żeby sprawdzić ile czasu potencjalnie spoiny wytrzymają?
Bo mam swoje od trzech lat, a nie było to nowe szkło i nie wiem ile ma lat, więc troche strach.

Pabian
Posty: 483
Rejestracja: 2011-09-06, 20:15
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: Pabian »

Jeżeli jest klejone czarnym silik. i widać białe matowe przebarwienia ...no to właśnie się zaczyna :-/

glesiak
Posty: 177
Rejestracja: 2012-02-04, 12:25
Lokalizacja: Łódź/Łęczyca

Post autor: glesiak »

Tak czrnym silikonem, ale na całe szczęście matowych przebarwień nie widzę.
Dzięki za wskazówkę.

Lawenda88
Posty: 5
Rejestracja: 2015-06-17, 20:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Lawenda88 »

Mi kiedyś poszła jedna szybka i bez problemu dało się uszczelnić to silikonem. Akwarium co prawda dziś już nie używane, ale ze 3 lata tak wytrzymało.

ODPOWIEDZ

Wróć do „DIY [Zrób to Sam]”