Pokrywa z diodami Power LED

podziel się pomysłami
lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

W danych o Cree jest inny wykres pokazujący jak temperatura wpływa na diody. Jestem nerwowy bo właśnie pokazując wykres od innych diod pokazujesz swój brak wiedzy. Bo niestety dioda diodzie nie jest równa i nie można twierdzić że to co jest prawdą dla jednej nie znaczy że sprawdza się dla drugiej (tylko dla tego że obie są diodami). To jest tak jak byś porównywał malucha z mercedesem (w końcu oba to samochody). Dlatego polecam ludziom którzy chcą złożyć oświetlenie led żeby jak najwięcej dowiedzieli się o diodach które chcą kupić. A niestety o tych najtańszych ciężko coś się dowiedzieć. No chyba że znajdziesz sprzedawcę który ci pokażę plik z danymi danej diody które sprzedaje (choć jak ja robiłem swoje oświetlenie to żaden nie chciał mi nic takiego przedstawić (przez co ja uznawałem że dane na aukcji nie są prawdziwe). Nie wiem jak jest obecnie bo na razie moje diody świecą więc się nie martwię tym. Bo jak wiesz na oko nie jesteś w stanie zbadać ilość światła jakie daje dioda czy barwę diody.

Fakt tekst wiele wyjaśnia laikom (bardzo dobre dla początkujących) - ale jak widzisz oparty głównie na diodach cree bo mają bardzo dobre informacje o diodach ogólnie dostępne w sieci. Dodam że sam kupowałem w sklepie w którym kolega zakupił diody.
Ostatnio zmieniony 2014-11-03, 10:37 przez lopuch, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
michalpolak5
Posty: 107
Rejestracja: 2010-03-10, 20:19
Lokalizacja: Łódź

Post autor: michalpolak5 »

Powiedzcie mi mam zamiar na dniach kupić Power LED 3W i zmontować jakąś lampę. Akwarium mam
100x50x60h i nie zabardzo już wiem ile tych ledów mam dać ,im więcej czytam tym chyba mniej wiem.
Zależy mi na diodach w kolorach biały zimny ,niebieski i czerwony, zastanawiam się jeszcze czy dawać białe ciepłe .
Może doradzicie coś i podpowiecie

Awatar użytkownika
s050197
Posty: 535
Rejestracja: 2009-07-20, 21:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: s050197 »

Nie polecam 3W-ych diód z prostego względu - duuuużo bardziej się grzeją i będziesz miał dużo więcej ciepła do odprowadzenia. Robiłem kiedyś wyliczenia (poparte zresztą teorią), że lepiej dać 3 diody 1W niż jedną 3W - raz że z trzech światła będzie więcej, a dwa że łatwiej rozproszyć ciepło.

Awatar użytkownika
michalpolak5
Posty: 107
Rejestracja: 2010-03-10, 20:19
Lokalizacja: Łódź

Post autor: michalpolak5 »

to powiedz bo myślałem ogólnie o ok 20 ledach 3 W,ateraz to już nie wiem dać ok 50 1W ledów?
to zajmie mi też kupe miejsca a ja muszę to zmieścić pod pokrywą i myślałem tylko o dwóch rariatorach
podłóżnych ok 90 cm.

Awatar użytkownika
s050197
Posty: 535
Rejestracja: 2009-07-20, 21:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: s050197 »

Moim zdaniem nie dasz rady odprowadzić ciepła od tylu trzywatowych diód, chyba że zastosujesz wentylatorki na tych radiatorach. Ja poszedłbym w większą ilość słabszych diód. Policz sobie lumeny - wyjdzie na korzyść jednowatowych (przy tej samej mocy).

Aquarius_2903
Posty: 39
Rejestracja: 2014-01-12, 19:07
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: Aquarius_2903 »

Dziś zakupiłem 3 diody(no name) w celach testowych. Dwie białe zimne i jedna ciepła na 3 watowym driverze połączone szeregowo. Przymocowane do małego kawałka aluminiowego profila.

Dodatkowo znalazłem takie diody w dość atrakcyjnych cenach. Jest podana specyfikacja. Proszę o wypowiedzenie się na temat tych diód:
http://www.neoled.com.pl/diody_led_helixeon_emiter.html
Ostatnio zmieniony 2014-11-05, 22:16 przez Aquarius_2903, łącznie zmieniany 2 razy.

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

Czytałeś specyfikację przed zakupem? Tak pytam bo mam wrażenie że sklep ma nadzieje że nikt specyfikacji nie czyta. Te diody nie mają niestety takiej intensywności światła jaką podaje sprzedawca :( . Dioda biała zimna typowo ma 110lm na diodę wysterowaną 350mA a według wykresu bierze 3,5V co w zaokrągleniu daje 1,2W więc daje to 91,5lm/W. Nawet jakby przyjąć że są to 1W diody to i tak daleko im do 150lm. To tak w woli sprostowania i podkreślenia dlaczego warto czytać specyfikację, bo sprzedawca chce sprzedać towar więc bardzo często mija się z prawdą :). Co do diod to poza tym że ich wydajność jest że tak powiem przeciętna. To rozkład barw wydaje się ok. Jak pomieszasz je w stosunku 2:1 zimne: ciepłe to powinno być ok. Dodatkowo możesz pomyśleć o kilku diodach "hyper red" o ile to ma być akwarium roślinne. Jeżeli nie ma być roślinne to możesz sobie te ostatnie diody darować.

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

michalpolak5 pisze:Powiedzcie mi mam zamiar na dniach kupić Power LED 3W i zmontować jakąś lampę. Akwarium mam
100x50x60h i nie zabardzo już wiem ile tych ledów mam dać ,im więcej czytam tym chyba mniej wiem.
Zależy mi na diodach w kolorach biały zimny ,niebieski i czerwony, zastanawiam się jeszcze czy dawać białe ciepłe .
Może doradzicie coś i podpowiecie
Po pierwsze jakie to ma być akwarium (roślinne czy biotop czy jakieś inne)?

Jeżeli roślinne to polecam białe zimne i białe ciepłe w stosunku 2:1 + ewentualnie dioda czerwona taka o długości fali 660nm np "hyper red" jak z linku od kolegi wyżej ilość w zależności od wysokości nad taflą wody tak żeby pokryła całą objętość akwarium.

Ale dodam od siebie że trzeba przekalkulować czy się opłaca bawić w diody przy akwarium zamkniętym (choć nie tylko). Bo oszczędność w prądzie będzie niewielka przy tak słabo wydajnych diodach jedyny zysk niezaprzeczalny to żywotność diód (tylko pytanie czy przy zamkniętej pokrywie ta żywotność będzie faktycznie taka długa - bardzo duża wilgotność robi swoje no chyba że zabezpieczysz dobrze diody).

Jeżeli roślin ma być niewiele lub mają być mniej wymagające to wystarczą diody białe zimne + białe ciepłe lub same białe zimne lub same białe neutralne. Wtedy zależy od ciebie jakie światło bardziej ci się podoba.

Co do ilości diod to zależy jakie to ma być akwarium (roślinne wymaga więcej lumenów), biotop zazwyczaj mniej.

PS chyba znalazłem źródło tych tanich diod na allegro. Więc jeżeli ktoś chce jeszcze zaoszczędzić to podaje linki:
Białe zimne
http://www.dx.com/p/diy-1w-6500k-120lm- ... ack-140010
białe ciepłe:
http://www.dx.com/p/diy-1w-3200k-90lm-l ... ack-140012

Są też oferty po 500szt za ok 25$
Ostatnio zmieniony 2014-11-06, 11:45 przez lopuch, łącznie zmieniany 3 razy.

Aquarius_2903
Posty: 39
Rejestracja: 2014-01-12, 19:07
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: Aquarius_2903 »

Do testu diody zakupiłem takie:
zimne - http://inelsc.pl/pl/p/Dioda-LED-wysokie ... iter-/6103
ciepłe - http://inelsc.pl/pl/p/Dioda-LED-wysokie ... miter/6104
przylutowane do: http://inelsc.pl/pl/p/Radiator-podloze- ... cy-1W/5707
i zasilane : http://inelsc.pl/pl/p/Zasilacz-stalopra ... -350-/6363 .
Jak widać w opisie, producent różny i nieznany.
Na szybko powstało coś takiego:
Obrazek
Obrazek
Kilka godzin pracuje i zero wydzielanego ciepła :) Bardziej nagrzewa się zasilacz.
lopuch, masz rację, te co podałem w linku (post wyżej), po przeczytaniu specyfikacji wydały mi się podejrzane z tą ilością lm. W między czasie napisałem do kilku osób z all.... z zapytaniem o podanie symbolu diody oraz jakichkolwiek danych katalogowych.
Pierwsza oferta: http://www.snowdragonledhk.com/images/2 ... cation.pdf
Druga oferta: http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... 2PW6C.html
Co o nich myślisz?
lopuch pisze:Jeżeli roślinne to polecam białe zimne i białe ciepłe w stosunku 2:1 + ewentualnie dioda czerwona taka o długości fali 660nm np "hyper red" jak z linku od kolegi wyżej ilość w zależności od wysokości nad taflą wody tak żeby pokryła całą objętość akwarium.

Ja zastanawiałem się nad stosunkiem 3:1 (zimne/ciepłe). Jaką ilość musiałbym zamontować tych "hyper red" ? Powierzchnia tafli akwarium 160 cm x 50 cm, wysokość diód nad taflą 10 cm. Oraz czy montować też niebieskie ?
Ostatnio zmieniony 2014-11-06, 19:42 przez Aquarius_2903, łącznie zmieniany 2 razy.

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

Co do pierwszego linka to są dane o diodzie niebieskiej jedynie więc za wiele mi nie mówi. Co do drugiego linka to jedynie diody z binu M są w miarę ok bo mają od 100 do 120lm. Powiem tak kupowanie takich diód to na prawdę loteria. Równie dobrze warto rozważyć zakup tych diod z moich linków (diod co prawda nie kupowałem tam bo cree nie mieli wtedy teraz też tylko mają jakieś mocne sztuki ale kupiłem klej termoprzewodzący którym przykleiłem moje diody do aluminiowego radiatora) koszt faktycznie 0zł mimo że z azji:). Co do diod niebieskich to ja nie widzę sensu bo jak się przyjrzysz to jest go bardzo dużo w paśmie diod białych zimnych. Jeżeli nie będziesz używał żadnych soczewek co przy kątach świecenia rzędu 150 stopni uważam za błąd (zresztą ktoś tutaj montował diody tego typu i wypowiadał się że takie soczewki nieźle odseparowują od wody tzn pary wodnej/wilgoci) to żeby pokryć całą tą powierzchnie bez soczewek wystarczy 3szt tych diod (jeżeli będą umiejscowione po środku akwarium (pierwsza 25cm od bocznej szyby i odległa od drugiej o 55cm i nastepna odległa o kolejne 55cm). Zastosowanie soczewki która zmniejszy kąt do 90 stopni zwiększa ilość znacznie bo będą konieczne 2 linie każda po 8 diód (czyli w sumie 16). A i dobrze żeby radiator (górna jego część) wystawał ponad pokrywę żeby schładzany był powietrzem nie tym co jest pod pokrywą bo w ten sposób będzie lepiej chłodzony. Albo metoda z zamontowaniem wentylatorów w pokrywie żeby wydmuchiwały ciepłe powietrze (ale w ten sposób uzyskuje się parowanie wody porównywalne z odkrytym akwarium).

PS Co do diod czerwonych trzeba pamiętać że to pasmo światła ma niezbyt dobrą przenikalność lustra wody więc dla roślin wodnych ma prawdopodobnie mniejsze znaczenie niż pamo niebieskie.
Ostatnio zmieniony 2014-11-06, 22:29 przez lopuch, łącznie zmieniany 1 raz.

Aquarius_2903
Posty: 39
Rejestracja: 2014-01-12, 19:07
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: Aquarius_2903 »

Kolego, może będziesz wiedział czym się różnią te podane przez ciebie:
http://www.dx.com/p/diy-1w-3200k-90lm-l ... F9SGvmIdv8
od tych:
http://www.dx.com/p/1w-3000-3200k-120lm ... F51vfmIdv8

ps. fajna stronka :-) większość z tych produktów jest na allegro i prawie połowę taniej...

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

Nie wiem gdzie na allegro Kupisz 50 diod za cenę ponizej 7 dolarów. No ale co ja wiem. A te diody różnią sie jasnością święcenia. Mój link jest do Diod tanich maja tylko90 LM te drugie są jaśniejsze bo 120lm.

Aquarius_2903
Posty: 39
Rejestracja: 2014-01-12, 19:07
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: Aquarius_2903 »

połowę taniej na dx.com ma się rozumieć :-), źle napisałem...

Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 225
Rejestracja: 2008-12-23, 23:09
Lokalizacja: Ozorków

Post autor: arturromarr »

Nie chcę Was martwić, ale to są bardzo stare technologicznie diody.
Papier (ten elektroniczny też) jest bardzo "cierpliwy", raczej nie wierzcie w deklarowane sprawności. Wartości oscylujące wokół 100lm/W dla prądów nominalnych są osiągalne dla najnowszych najczęściej markowych LED-ów. Sprzedawcy niestety kłamią takie mamy czasy że nie ma za to co się napisze żadnej odpowiedzialności.
Cena jest na tyle niska, że można pokusić się o zwiększenie ilości diod i wysterowanie ich mniejszym prądem, sprawność i żywotność wzrośnie a lampa nie wydzieli tyle ciepła.
Druga sprawa to oddawanie barw dla tych diod Ra pewnie poniżej 70. Pomijając efekty wizualnie nie wiem czy nie ma to wpływu na rośliny.

PS:
Przy konstruowaniu oświetlenia LED przyjęło się że rozsądne wysterowanie diody to połowa wartości nominalnej. Jest to kompromis pomiędzy kosztem elementów a uzyskanymi parametrami. Te diody zasilane 350mA będą bardzo szybko degradować. Oko tak szybko tego nie zauważy ale rośliny już tak. Żywotność podawana jak mantra przez wszystkich 50 000h to mit. Dla przykładu w domu mam żarówki na diodach Epistara (prądy pewnie przynajmniej nominalne) i po dwóch latach wyraźnie pociemniały (dowód: żona wyraźnie narzeka, że nic wieczorem nie widzi) a 1/3 całkiem zgasła. Może całe szczęście, że zgasła bo nowe trochę doświetliły. Na markowe nie było mnie stać, ale na tych też nie wiem czy zaoszczędziłem.
Ostatnio zmieniony 2014-12-14, 00:40 przez arturromarr, łącznie zmieniany 3 razy.

Aquarius_2903
Posty: 39
Rejestracja: 2014-01-12, 19:07
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: Aquarius_2903 »

W końcu skompletowałem wszystkie potrzebne elementy ( zamówienie przyszło w 3 ratach).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
radiatory w ilości 2 sztuk zakupione w Profmetkol w Łodzi:
Obrazek
zostały sfrezowane i połączone:
Obrazek
Całość została obłożona kątownikiem aluminiowym
Obrazek
na którym będzie opierała się szyba ( wklejona silikonem )
Obrazek
następnie przylutowane wcześniej diody zostały przyklejone do tych radiatorów
Obrazek
Efekt świecenia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Po zamontowaniu nad akwarium :
Obrazek
Obrazek
To tak na chwilę obecną :-)
Ostatnio zmieniony 2014-12-21, 11:08 przez Aquarius_2903, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „DIY [Zrób to Sam]”