Pokrywa z diodami Power LED

podziel się pomysłami
lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

Ok po długich namysłach rozważam stworzenie nowego oświetlenia na tanich diodach z DX przy okazji tworzenia nowej części nadwodnej zainspirowanej twórczością Kubiszona. Więc tak che wykorzystać obecny zasilacz (24V 10A) i nadal chciałbym korzystać z możliwości ściemniania jaką mam wbudowaną do komputera akwarystycznego (ale to będę musiał skonsultować z projektantem tego cuda) dlatego chcę zastosować driver (wersję 6,3A)

http://www.mrelektronik.com/produkty/dr ... imitstart=

Oświetlenie będzie się składać z dwóch lamp pierwsza będzie składać 7 lini diod po 7szt diod w lini (4 linie będą na diodach białych zimnych i 3 na białych ciepłych) czyli 49W i będą one oświetlać akwarium odległości 50cm nad powierzchnią wody dlatego chce zastosować soczewki. Diody będą zamontowane na radiatorze o długości 1,25m A4291 lub A5724.

Druga lampa będzie oświetlać zarówno akwarium jak część nadwodną i będzie zawieszona pod kątem 45 stopni do tylnej ścianki części nadwodnej. Będzie się ona składać z 14 lini diod po 7 diod w lini (8 lini diody białe zimne, 4 lini białych ciepłych i 2 linie diod czerwonych). Diody będą zamontowane na radiatorze o długości 1,25m A6023.

Co do połączeń to żeby ograniczyć plątaninę kabli chcę z drivera wyprowadzić po trzy kable (uzyskując prąd 24V i 2,1A na linię) i te linie rozdzielić już na poszczególnych lampach na 7 lini diod (czyli każda linia powinna mieć 24V i 0,3A) nieco mniej niż diody 1W ale to raczej lepiej dla ich żywotności. Jeżeli moje założenia nie są prawidłowe to proszę o poprawienie mnie. Mam jeszcze pytanie do speców elektroników/elektryków, myślałem o zastosowaniu czegoś co by mnie informowało o spaleniu jakiejś lini diod co by można było zastosować w tym celu? (hm penie nie jest to zrozumiałe, myślałem o dołączeniu jakiejś diody na zewnątrz lampy (do każdej lini) tak żeby jej niepalenie mogło mnie informować o spaleniu czegoś w środku) żebym nie musiał wyciagać lampy żeby sprawdzić czy wszystkie linie świecą.

vasteq
Posty: 19
Rejestracja: 2011-03-19, 13:14
Lokalizacja: Wlocławek

Post autor: vasteq »

Aquarius ty masz to pod pokrywa czy radiatory wyprowadzone na zewnątrz? Zastanawiam się nad zamontowaniem led pod pokrywa w 90L zbiorniku ale na pewno bedzie tam kocioł. Trzeba by pewnie rozcinac obudowe i wyprowadzić radiatory na zewnątrz?
Zrobiłem test na powerledwch 1W i na radiatorku PCB jest ok 50 stopni
Ostatnio zmieniony 2015-10-27, 10:25 przez vasteq, łącznie zmieniany 1 raz.

Aquarius_2903
Posty: 39
Rejestracja: 2014-01-12, 19:07
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: Aquarius_2903 »

Aktualnie wygląda to tak: Obrazek
Oświetleniem sterują 4 programatory, które w jakimś tam stopniu imitują wschód / zachód słońca.

vasteq
Posty: 19
Rejestracja: 2011-03-19, 13:14
Lokalizacja: Wlocławek

Post autor: vasteq »

Ok czyli widzę, że przy takiej ilości radiatorow nic nie ma prawa się grzac.
A czy przód jest dobrze doswietlany skoro tam nie ma ledów?
Ostatnio zmieniony 2015-10-27, 11:48 przez vasteq, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „DIY [Zrób to Sam]”