Afryka Środkowa

cerevelo
Posty: 31
Rejestracja: 2011-12-25, 10:52
Lokalizacja: Lublin

Afryka Środkowa

Post autor: cerevelo »

Witam,

pragnę przedstawić na łamach forum swój zbiornik, a więc posiadam:

Akwarium 124,5x50x50 310l szyba 10mm

Filtr zewnętrzny kubełkowy HW 303B z lampą UV 9W (włączaną profilaktycznie regularnie na weekend)

Oświetlenie tył - Sylvania Gro-Lux F38W T8

Oświetlenie przód - Sylvania Aquastar F38W T8

Oświetlenie włączone - 10 h od 12 do 22

Akwarium zostało ustawione tak by rano przez 2-3 h było oświetlone bezpośrednio promieniami słonecznymi

Ogrzewanie brak - temp. 26 rano i 28 wieczorem

Nawożenie: brak

Zestaw Co2 6kg - włączany 16-21

Raz w tygodniu: podmiana wody ok. 75 l odstanej kranówki, usuwanie nadmiaru roślin pływających
Raz na 2 tygodnie: usuwanie starych i zniszczonych liści lotosów, odmulanie podłoża, czyszczenie przedniej szyby, kontrola parametrów wody

Parametry wody:
ph 6,8
gh 12
kh 6
reszty nie mierzę

Podłoże gr. 10-12 cm - żwirek o granulacji 0,2-0,5cm ok. 50kg a pod nim ziemia do roślin doniczkowych + stare półroczne nieprzepłukiwane podłoże z kulkami gliniasto-torfowymi.

Karmienie rotacyjne:
- larwa wodzienia
- larwa komara
- larwa solowca
- mix planktonowy
- suszony kiełż
- suszona krewetka
- wątróbka surowa
- serca drobiowe
- mięso drobiowe
- mięso wołowe
- mięso wieprzowe
- krewetka konsumpcyjna
- wszelakie żywe owady
- płatki Ichtio-vit Tropicala
- sporadycznie sparzona sałata

Nie karmię ryb larwami ochotki.


Elementy dekoracyjne - 2 duże korzenie

Tło strukturalne 3d

Flora:
Lotosy zielony i czerwony
Nurzaniec olbrzymi
Rzęsa drobna
Spirodela
Różdżyca rutewkowata


Fauna:
2 motylowce - para
4 trzcinniaki
2 barwniaki czerwonobrzuche - para
3 barwniaki szmaragdowe - 1 samiec i 2 samice
2 barwniaki Thomasa - para
2 buszowce ostropyskie - prawdopodobnie samiec i samica
14 świecików kongolańskich - 6 samców i 8 samic
3 bystrzyki długopłetwe - 2 samce i 1 samica
2 proporczykowce gardnera - para
2 proporczykowce z kap lopez - para
4 giętkozęby
................................
Turkus Brown:)

Nieukrywam, że akwarium zostało w główniej mierze zainspirowane poczynaniami kolegi Kubiszona i dlatego zdecydowałem się u Was je pokazać.

Pozdrawiam

Film z tego akwarium
http://www.youtube.com/watch?v=0ALoCUh6 ... e=youtu.be


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2012-01-28, 09:39 przez cerevelo, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Radzimierz
Posty: 245
Rejestracja: 2011-11-05, 13:38
Lokalizacja: WAŁCZ

Post autor: Radzimierz »

:shock: :shock: :shock: :shock:



Akwarium świetne, widzę też mojego ulubieńca. Zauważyłem też że Kubiszon został naszym wzorem do naśladowania(sam się inspirowałem jego szkiełkiem) :mrgreen: :mrgreen: Bardzo podoba mi się ten lotos, brawo :mrgreen:

Awatar użytkownika
3runer
Posty: 1789
Rejestracja: 2011-03-09, 19:44
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Post autor: 3runer »

cerevelo pisze:Fauna:
2 motylowce - para
4 trzciniaki
6 barwniaków czerwonobrzuchych - 2 samce i 4 samice
4 barwniaki szmaragdowe - 1 samiec i 3 samice
2 barwniaki Thomasa - para
2 buszowce ostropyskie - prawdopodobnie samiec i samica
14 świecików kongolańskich - 6 samców i 8 samic
3 bystrzyki długopłetwe - 2 samce i 1 samica
4 proporczykowce gardnera - 2 samce i 2 samice
4 proporczykowce z kap lopez - 2 samce i 2 samice
4 giętkozęby
główny lokator to wielopłetwiec, więc gdzie są trzcinniaki??

ps bardzo mi się podoba :)
Co by tu napisać... :-P

Awatar użytkownika
Radzimierz
Posty: 245
Rejestracja: 2011-11-05, 13:38
Lokalizacja: WAŁCZ

Post autor: Radzimierz »

taki gąszcz, pewnie pochowały się :-D

cerevelo
Posty: 31
Rejestracja: 2011-12-25, 10:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: cerevelo »

3runer pisze:
cerevelo pisze:Fauna:
2 motylowce - para
4 trzciniaki
6 barwniaków czerwonobrzuchych - 2 samce i 4 samice
4 barwniaki szmaragdowe - 1 samiec i 3 samice
2 barwniaki Thomasa - para
2 buszowce ostropyskie - prawdopodobnie samiec i samica
14 świecików kongolańskich - 6 samców i 8 samic
3 bystrzyki długopłetwe - 2 samce i 1 samica
4 proporczykowce gardnera - 2 samce i 2 samice
4 proporczykowce z kap lopez - 2 samce i 2 samice
4 giętkozęby
główny lokator to wielopłetwiec, więc gdzie są trzcinniaki??

ps bardzo mi się podoba :)
a widzisz na liście wielkopłetwca?:)

Wielopłetwiec tydzień temu op€ścił te lokum. W ciągu 1,5 miesiąca z 6 cm brzdąca zrobiła się 18 cm bestyja i musiał zmienić sobie mieszkanie na większe. Trzciniaki (15-16 cm sznurówki) siedzą cały czas pod korzeniem z lewej strony sporadycznie tylko wypływając, max w sile 2 sztuk.
Niezaryzykowałbym współistnienia proporczykowców razem z wielopłetwcem, karmy i tak miał dostatek:)

Awatar użytkownika
3runer
Posty: 1789
Rejestracja: 2011-03-09, 19:44
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Post autor: 3runer »

no właśnie widzę go na zdjęciach a nie widzę w obsadzie :P
Co by tu napisać... :-P

barttru
Posty: 178
Rejestracja: 2010-01-15, 22:03
Lokalizacja: Łódź - Bałuty

Post autor: barttru »

Fajne lotosy. No i super klimacik.
Pozdrawiam
Bartek

pstrag222
Posty: 280
Rejestracja: 2011-12-03, 11:56
Lokalizacja: dzozefów

Post autor: pstrag222 »

He he widzę ,że aranżacje Kubiszona nie tylko na mnie robią wrażenie , świetny klimat stworzyłeś, a jak u ciebie wygląda sprawa pokrywy i motylowców bo one chyba poraebują troche miejsca na skoki?
144L-Herotilapia multispinosa,Poecilia sphenops,Agamyxis pectinifrons
38L- Azja(Colisa lalia)

Awatar użytkownika
Radzimierz
Posty: 245
Rejestracja: 2011-11-05, 13:38
Lokalizacja: WAŁCZ

Post autor: Radzimierz »

Właśnie chciałem o to samo zapytać, a i jeszcze musi być dobrze zabezpieczona, bo trzciniaki lubią wieczorkiem sobie pospacerować po podłodze :mrgreen:


zauważyłem na filmiku że w niektórych partiach akwarium masz stojącą wode, jeżeli karmisz mięsem, a raczej karmisz, bo masz w obsadzie trzciniaki i motylowce, może Ci sie zrobić nieładny kożuszek na tafli, sam u siebie taki miałem, ponieważ pistie blokowały przepływ wody. Ale... zobaczymy z czasem, nie ma się co przejmować 8-)
Ostatnio zmieniony 2011-12-26, 13:47 przez Radzimierz, łącznie zmieniany 1 raz.

cerevelo
Posty: 31
Rejestracja: 2011-12-25, 10:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: cerevelo »

pstrag222 pisze:He he widzę ,że aranżacje Kubiszona nie tylko na mnie robią wrażenie , świetny klimat stworzyłeś, a jak u ciebie wygląda sprawa pokrywy i motylowców bo one chyba poraebują troche miejsca na skoki?
Spodziewałem się po nich, że będą bardziej skoczne i każde prace pielęgnacyjne w akwarium będą kończyć się ich wylotami z akwarium, ale ani razu się tak jeszcze nie zdarzyło. Samiec potrafi czasem odbłyśnik sobą poszturchać, ale nie widzę po nim by sobie jakąkolwiek krzywdę przy tym robił. Pewnie chce samicy zaimponować takimi skokami, jaki to z niego jurny samczysko:)

cerevelo
Posty: 31
Rejestracja: 2011-12-25, 10:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: cerevelo »

Radzimierz pisze:Właśnie chciałem o to samo zapytać, a i jeszcze musi być dobrze zabezpieczona, bo trzciniaki lubią wieczorkiem sobie pospacerować po podłodze :mrgreen:
Akwarium zabezpieczone jest i owszem, ale dopiero po 2 stratach. Jeden poprzez wlot filtra, wnętrze filtra zwiedzał, ale się tam zgubił i został w nim ..., a drugi wykorzystał otwór w pokrywie gdzie rurka filtra przechodzi i tamtędy śmignął na podłogę się ususzyć. W związku z tym musiałem 2 dokupić, po uprzednim szczelnym zaplombowaniu wszelakich szczelinek.
Radzimierz pisze: zauważyłem na filmiku że w niektórych partiach akwarium masz stojącą wode, jeżeli karmisz mięsem, a raczej karmisz, bo masz w obsadzie trzciniaki i motylowce, może Ci sie zrobić nieładny kożuszek na tafli, sam u siebie taki miałem, ponieważ pistie blokowały przepływ wody. Ale... zobaczymy z czasem, nie ma się co przejmować 8-)
Rośliny starają się zaczopować, dlatego czasem nawet 2 razy w tyg muszę je przerzedzać.
Nie przemyślałem sprawy odnośnie nurzańca ... liście po 160 cm, najdłuższy jaki zmierzyłem miał 198 cm!!! i niech Ci się to położy na tafli wody, to jest dopiero blokada.
Dziś ich 11 szt wyjąłem i razem z lotosami czerwonymi wieczorem na allegro wystawię.
Fajny ten nurzaniec ale za szybko mi się skubaniec rozrasta. Deszczownia robi mi ruch wody, skimmer pomaga i kożucha nie ma, ale pobieranie wody to już inna bajka. Korzeń który mam z prawej strony powoduje, że filtracja jest mizerna, zasłanią część zasysającą wodę, przez co niewiele syfu się wciąga i co tydzień niemalże muszę czyścić wierzchnią warstwę podłoża.

Generalnie tylko trzciniaki, a przy okazji i giętkozęby dostają mięso w postaci serc, rzucam tylko na wieczór i też nie kilogramami:) Motylowce dostają suszone krewetki i kiełże i, krewetki mrożone to z ręki pobierają i chyba po owadach to najbardziej im smakuje.
Ostatnio zmieniony 2011-12-26, 14:04 przez cerevelo, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Kubiszon
Administrator
Posty: 1557
Rejestracja: 2008-05-14, 21:35
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubiszon »

Świetnie to wygląda! Cieszę się, że kolejna osoba zainteresowała się tym biotopem.
Napisz trochę więcej o historii tego baniaka, kiedy powstał, kiedy zdecydowałeś się na taką obsadę (na filmie widać paletkę, jakąś jeszcze rybę która wygląda jak kardynałek... to pozostałość po jakiejś wcześniejszej obsadzie?).
Pięknie wyglądają te lotosy, ja moich nie mogę zmusić do wzrostu, wegetują już chyba rok... W ogóle fajnie zarośnięte jest.

Awatar użytkownika
Radzimierz
Posty: 245
Rejestracja: 2011-11-05, 13:38
Lokalizacja: WAŁCZ

Post autor: Radzimierz »

hehe, u mnie ''Spinka'' bo tak nazwała go moja miłość, ucieakała kilka razy, jednak zawsze udało się ją przyuważyć i odesłać do wody. Wydaje mi się że pare razy bardzo cierpiała przez to, przysychała, najadała się kurzu, raz to nawet myślałem że zdechła, była prawie wysuszona na kość, wiotka, prawie jak zwłoki, ale po godzinie w wodzie doszła do siebie i caly tydzień siedziała za korzeniem, przez to się nauczyła że jak wypełznie nic dobrego jej nie spotka, ostatni taki wybryk był nie pamiętam ile czasu temu :mrgreen:

cerevelo
Posty: 31
Rejestracja: 2011-12-25, 10:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: cerevelo »

Kubiszon pisze:Świetnie to wygląda! Cieszę się, że kolejna osoba zainteresowała się tym biotopem.
Napisz trochę więcej o historii tego baniaka, kiedy powstał, kiedy zdecydowałeś się na taką obsadę (na filmie widać paletkę, jakąś jeszcze rybę która wygląda jak kardynałek... to pozostałość po jakiejś wcześniejszej obsadzie?).
Pięknie wyglądają te lotosy, ja moich nie mogę zmusić do wzrostu, wegetują już chyba rok... W ogóle fajnie zarośnięte jest.
Akwarium założone w obecnym aranżu zostało założone w 1 pierwszy weekend majowy z obsadą drobnicową - typu neonkowego, która bardzo szybko mi się znudziła. Chyba w czerwcu natknąłem się na Twoje zakole rzeki i stwierdziłem, że świetnie to wygląda, a i aranżacja mało popularna, popatrzyłem na swoje lotosy i stwierdziłem, że i ja na coś takiego się szarpnę, oczywiście poza paludarium:)
Do końca sierpnia kompletowałem obsadę, bo ciężko w Lublinie ryby takie zakupić.
Paletka to taki szczurek i na pewno jej lepiej u mnie niż w poprzednim miejscu, spodobała się dziewczynie, więc nie było wyjścia musiała trafić do mnie. Takie małe odstępstwo, ale czego to się nie robi dla swojej Pani. Rozumiecie Panowie:)
Kardynałek to złudzenie musiało być, nie ma poza paletką oczywiście, żadnego innego nie afrykańskiego gatunku.

Podłoże gr. 10-12 cm - żwirek o granulacji 0,2-0,5cm ok. 50kg a pod nim ziemia do roślin doniczkowych + stare półroczne nieprzepłukiwane podłoże z kulkami gliniasto-torfowymi - sądzę, że to klucz do wzrostu lotosów. Mniej więcej co 2 tyg wyjmuje je do sprzedaży, takie 30 cm po 8-9 liści, tak się rozrastają i to głównie czerwone. Oświetlenie też daje swoje, Co2 mam od niedawna więc jego udziału nie widzę. Jeszcze intensywniej od lotosów rosną nurzańce i paprocie pływające.

Awatar użytkownika
3runer
Posty: 1789
Rejestracja: 2011-03-09, 19:44
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Post autor: 3runer »

co do lotosów to glin-torf się sprawdza, czerwony stracił wszystkie liście, dałem kulkę i mam 6 nowych młodziutkich i rosną jak ta lala :)
Co by tu napisać... :-P

ODPOWIEDZ

Wróć do „300 - ∞ litrów”