[824] Idzie nowe

Awatar użytkownika
cina
Posty: 1300
Rejestracja: 2008-05-19, 13:57
Lokalizacja: Kanzas

[824] Idzie nowe

Post autor: cina »

Parę danych ogólnych:

Szkło 202x68x60h bez pokrywy

Szafka na stalowym stelażu, blat z podwójnej płyty. Całość osadzona na stalowych regulowanych nóżkach.

Oświetlenie: obecnie 3x24W, nie nastawiam się na super rośliny

Rośliny: będą anubiasy i zwartki coś mało wymagającego

Ogrzewanie: obecnie elektryczne 300W,

Filtracja: Sump ze złożem zraszanym, wkłady ?

Wystrój: będzie tylko piasek i korzenie, bez żwiru

Tło: brak tła i koncepcji na tło

Obsada: brzanka sumatrzańska (?)



Obecnie istniejący biotop jest w likwidacji. Do rozwiązania jest sprawa tła. Wewnętrzne czy zewnętrzne - brak mi pomysłu czy fototapeta czy coś do środka. Problemem jest odsunięcie zbiornika żeby mieć dobry dostęp do tylnej ścianki.

Drugim problem na teraz jest sprawa wkładu do sumpa - biobale czy zoelit ? Potrzebuję tego ok 40 litrów.

Propozycję i uwagi mile widziane.

Awatar użytkownika
3runer
Posty: 1789
Rejestracja: 2011-03-09, 19:44
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Post autor: 3runer »

dałbym biobale, nie wpłyną na pewno na parametry

co do brzanek to najlepsza była by miękka, kwaśna i herbaciana woda

a co za tym idzie zwykłe czarne tło będzie ok

dużo korzeni, może punktowe światło, tak coś mi się rodzi jak myślę w jaki sposób bym ja zrobił taki baniak
Co by tu napisać... :-P

Awatar użytkownika
wojtekr
Posty: 799
Rejestracja: 2009-05-19, 17:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: wojtekr »

cina pisze:Filtracja: Sump ze złożem zraszanym
Mógłbyś pokazać jak masz to rozwiązane?
cina pisze:Drugim problem na teraz jest sprawa wkładu do sumpa - biobale czy zoelit ?
Gdzieś czytałem, że biobale są zaprojektowane właśnie do złóż zraszanych, w każdym razie nie powinny być zanurzone.

Awatar użytkownika
cina
Posty: 1300
Rejestracja: 2008-05-19, 13:57
Lokalizacja: Kanzas

Post autor: cina »

Cena za zeolit i biobale podobna.

Z tłem też tak kombinowałem, czarny strecz wcisnąć między ścianę a tył akwa.

Mam teraz belkę alu na 3x24 i raczej nie chcę tego zmieniać, chwilowo zbędne koszty, opuszczę tylko z 10-15cm niżej żeby więcej światła docierało do dna. Myślałem też na założeniem metalohalogenów 2x35W.

Akwarium jest dość wysokie, chciałem taki spory korzeń żeby miał te 50-55cm wysokości i kilka mniejszych.

Co do filtra to zobacz w linku z mojego podpisu
Ostatnio zmieniony 2014-09-01, 20:45 przez cina, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wojtekr
Posty: 799
Rejestracja: 2009-05-19, 17:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: wojtekr »

OK, już doczytałem w innym wątku, czyli po prostu jest jedna komora na grys i w drugiej pompa.
Szkoda, bo też projektuję sump i chciałbym jakoś wykorzystać złoże zraszane, ale w tradycyjnym przepływie poziomym chyba się nie da. Myślałem, żeby zrobić to w ostatniej komorze przed pompom.

Awatar użytkownika
cina
Posty: 1300
Rejestracja: 2008-05-19, 13:57
Lokalizacja: Kanzas

Post autor: cina »

No ciężko, u mnie też nie do końca jest jak chciałem. Sump powinien być wysoki, żeby woda miała długą drogę do spływania ale to trzeba projektować razem z całym zbiornikiem żeby było go gdzie postawić.

junior8
Posty: 36
Rejestracja: 2014-07-10, 16:01
Lokalizacja: bełchatów

Post autor: junior8 »

przy tak ładnym akwarium możesz pomyśleć o jakiś modułach btn wyglądają w akwariach bardzo ładnie a i można w nich dużo schować np głowice i wysypać gąbkami jako dodatkowa filtracja.

piękny duzy korzen i bedzie rewelacyjnie.

ilnk z małego akwarium
https://www.youtube.com/watch?v=-alRYuM5di4

na koncu filmiku jest obraz całego widac jak są przyklejone. cała powierzchnia dna wolna.
co prawda połowe mniejszego od twojego ale są moduły i wygląda od razu inaczej ryby mają sie gdzie chować w zaciemnionych miejscach, obierają sobie rewiry wokół nich naprawde polecam.



w duzym akwarium mam tło na całej długości akwarium i tez wygląda naturalnie i wszystko jest schowane za tłem.

https://www.youtube.com/watch?v=bQhmSc9G8Lo


ale dziś jeśli miał bym wybrać tło do środka czy moduły wybrał bym moduły!!!
mam to i to i mam porównanie.

Awatar użytkownika
cina
Posty: 1300
Rejestracja: 2008-05-19, 13:57
Lokalizacja: Kanzas

Post autor: cina »

Zastanawiałem się na modułem, ale koszt na moje akwa to do 350 do 500zł więc jeszcze się nie zdecydowałem i myślę nadal ;-)

junior8
Posty: 36
Rejestracja: 2014-07-10, 16:01
Lokalizacja: bełchatów

Post autor: junior8 »

Ja sprowadzalem przez goscia z Trzebini malawian. Ze slowacji. Cena najnizsza w polsce byla wtedy. Ja mam dwa w tym jeden przeciety na pól w nim są rurki.

U ciebie w salonie robilo by porazajacy efekt. Bo bez tla czy modułów to puste duze szklo a tak to kawalek natury. Wiem ze troche to kosztuje ale naprawdę warto zainwestowac.
Poogladaj na necie duze akwaia z modułami.

Awatar użytkownika
cina
Posty: 1300
Rejestracja: 2008-05-19, 13:57
Lokalizacja: Kanzas

Post autor: cina »

Znalazłem na http://www.akwarystyczny24.pl/ - ale kosmicznie drogie ponad 600zł za takie fajne (muszę mieć 2 szt. 100x55 i jeszcze jedna na bok by się przydało 60x55.

Zobaczę tu http://allegro.pl/abg092-tlo-struktural ... 67469.html, czy zrobią i za ile tło narożne, żeby ładnie jeden narożnik zasłonić.

Chyba że macie inne propozycje lub firmy

junior8
Posty: 36
Rejestracja: 2014-07-10, 16:01
Lokalizacja: bełchatów

Post autor: junior8 »


Awatar użytkownika
cina
Posty: 1300
Rejestracja: 2008-05-19, 13:57
Lokalizacja: Kanzas

Post autor: cina »

taaa, pojedyncze kamienie to jeszcze a ja potrzebuję tło na całą ścianę 200x55, to trochę co innego :-D

junior8
Posty: 36
Rejestracja: 2014-07-10, 16:01
Lokalizacja: bełchatów

Post autor: junior8 »

http://backtonature.se/category/modules/

tam są wszystkie moduły z wymiarami można sobie niezłe połączenia ułożyć.
jeden na prawą oczną ścianę i ze 2 - 3 na tylną i będzie super.

ja robiłem sobie takie ułożenia ze wyciąłem z małych karteczek moduły odpowiadające wymiarom modułów rzeczywistych 1cm modelu -10cm orginału.
ułozyłem drugą kartkę z modelem tylniej sciany akwarium o raz rzut z góry i wtedy sobie układałem moduły wybierając najlepsze rozwiązanie. :) jednoczesnie sprawdzając ile miejsca mi zajmie. naprawde pomogło


moja propozycja. na prawą szybę moduł F przecięty na ok 45 cm tak zeby nie dochodził do dna zeby ryby mogły pod nim przepływać. odcięty kawałek w lewym dolnym rogu przyklejony do spodu.
a na tylną szybę moduły H, jest dość szeroki dużo pod nim miejsca dla ryb szukających schronienia bądz zacienionego miejsca. przyklejony od góry
moduły L,E to juz do zastanowienia czy od dołu czy od góry przyklejać.

Awatar użytkownika
cina
Posty: 1300
Rejestracja: 2008-05-19, 13:57
Lokalizacja: Kanzas

Post autor: cina »

A kto w Polsce handluje BtN ? Czekam na odpowiedź ze sklepu z allegro, zobaczymy na ile wycenią tylną ściankę i narożnik.

EDIT: Przyszła odpowiedź że narożnego nie zrobią.

Wysłałem jeszcze zapytanie do Wromaku, zobaczymy co odpiszą. W najgorszym wypadku będę musiał 3 połączyć ze zobą
Ostatnio zmieniony 2014-09-04, 20:19 przez cina, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
cina
Posty: 1300
Rejestracja: 2008-05-19, 13:57
Lokalizacja: Kanzas

Post autor: cina »

Więc tak, decyzja zapadła że będzie coś z Ameryki, trochę zielonego, trochę korzeni i dużo miejsca do pływania :-)

Mam na razie 20kg żwirku przeróżnego i trochę piasku więc jakoś podłoże się uformuje, kulki gliniane pod rośliny i będzie OK. Nad samą obsadą się zastanawiam,
- kiryski 2 gatunki
- zbrojniki jakieś - zobaczymy co fajne uda się kupić, może jakieś 2 fajne pary
- haremik pielęgnic (ramirezka, kakadu lub coś ciekawszego)
- w toni jakieś ławice drobnych rybek np. neon czerwony i jeszcze jakiś gaunek

i przydało by się coś większego wpuścić np. skalary ale pewnie te ławicowe rybki długo nie pożyją w takim układzie. Może jakaś inna propozycja jakiegoś większego gatunku w toń ?

Do filtra jadę kupić keramzyt ogrodniczy, przy takiej ilości jaką potrzebuję wyjdzie to najtaniej i chyba równie efektywnie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „300 - ∞ litrów”