[824] Tanganika

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cina
Posty: 1300
Rejestracja: 2008-05-19, 13:57
Lokalizacja: Kanzas

[824] Tanganika

Post autor: cina »

Z uwagi na przeprowadzkę stare akwarium przestało istnieć. Powstało nowe 824l z kominem zewnętrznym.

202x68x60h - wymiar trochę nietypowy, ale robione na wcześniej zaprojektowaną szafkę.

Szafka na stalowym stelażu, blat z podwójnej płyty. Całość osadzona na stalowych regulowanych nóżkach.

Oświetlenie: obecnie brak, w trakcie kombinowania czegoś

Ogrzewanie: obecnie elektryczne 300W, ale zostanie zastąpione ogrzewaniem z pieca gazowego, z instalacji CO

Filtracja:
Sposób zasięgnięty z forum Klubu Miłośników Tanganiki. Do szafki idealnie wpasowało się stare akwarium 170x45x40h. Zostało przerobione na sump ze złożem zraszanym. Wysokość rusztu to 18cm, żeby zapewnić stały poziom zalania pompy. Pojemność komory na złoże (grys koralowy) wynosi 110x45x20cm co daje ok 100 litrów na złoże. Obecnie wykorzystanie złoża wynosi ok 75%. Wyszło równo 50 litrów grysu. Na wierzchu gąbka 5cm.

Zasada działa jest prosta: woda spływa kominem (2x 3/4") do komory i rozlewa się na grys koralowy. Przesiąka przez grys i gromadzi się w dolnej części między rusztem, skąd pompa NJ4500 transportuje wodę na górę. Nie wiedziałem jak będzie z wydajnością pompy (czy nie będzie za duża) więc za pompą dałem jeszcze trójnik i cześć wody mogę puścić na złoże zamiast do akwa i tym samym ograniczyć ilość wody pompowaną do akwarium.

Rezerwa wody w supie jest dość duża więc nie ma problemu gdy przy zatrzymaniu pompy woda zostanie zassana z powrotem do sumpa. Poziom wody w sumpie podniósł się o ok 3-4cm. Będzie podłączony jeszcze awaryjny przelew do kanalizacji bo dziura jest wywiercona z boku sumpa, ale to za trochę.

Wystrój: na podłożu piasek, muszle, kamienie

Tło: brak, ściana za akwa wyklejona kamieniem, Zauważyłem że tło wewnętrzne zabiera jednak miejsce i bardzo utrudnia sprzątanie.

Roślinki: anubias i nurzaniec (pozostałości ze starego)

Obsada:
Ze starego (pływa jeszcze w przejściowym)
Neolamprologus multifasciatus - 5 szt.
Telmatochromis vittatus sp. Zaire - 1 szt.
A. Dewitti - 5 szt.
Altolamprologus compressiceps "shell" - 5 szt.
ślimaki: świderki, clintony, i jakieś inne małe ;-)

i nowe:
- Paracyprichromis Nigripinnis Blue Neon f1 - 15-17 sztuk
- Altolamprologus compressiceps Shell okolice Sumbu - 7-8 szt

W planie jeszcze jakiegoś calvusa może Black.

Kilka fotek z zakładania
Szafka już z akwarium, obok zbiornik tymczasowy
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fotki z rybami jak zrobię oświetlenie

Awatar użytkownika
Kubiszon
Administrator
Posty: 1557
Rejestracja: 2008-05-14, 21:35
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubiszon »

Super, że w końcu udało się postawić kolosa:) Fajna konstrukcja, mógłbyś bliżej pokazać komin, bo jakoś nietypowo to jest zrobione. Te rurki białe, to gdzie można dostać i jak to cenowo wygląda? Tańsze niż dedykowane akwarystyczne?
Jakbyś wpadł kiedyś do klubu to pokażę Ci jak można łatwo i tanio zrobić fajny filtr na np biokule, albo inne złoża, które potrzebują ciągłego mieszania w wodzie. Przy Twojej obsadzie na pewno coś takiego na np fosforany by się przydało.
Sam wystrój przynajmniej póki co wydaje mi się średnio udany... nie warto zrezygnować z jasnych piaskowców i dać jakieś ciekawsze, bardziej naturalnie wyglądające skały? Łatwiej by je było przy okazji poukładać gdyby nie były tak płaskie, teraz wyglądają bardzo sztucznie. Anubiasy też chyba bardziej przeszkadzają niż zdobią. Tu się można przecież rozszaleć, duże, piękne skały powsadzać! Tło tak docelowo ma zostać czy coś nakleisz, chociaż czarną folię?

Awatar użytkownika
cina
Posty: 1300
Rejestracja: 2008-05-19, 13:57
Lokalizacja: Kanzas

Post autor: cina »

Komin jest zewnętrzny, jutro jakąś fotkę zrobię. I trochę za mały jak teraz zauważyłem.

Wszystko połączone jest rurkami z Castoramy. 9m rurki, zawór, trójniki, kolanka i klej kosztowały mnie ok 100zł. W kominie są 2 zawory 3/4" AquaMedica. Był drobny problem z wklejeniem "nieoryginalnych" rurek ale się udało, wystarczyło trochę wewnętrzną cześć zaworu podszlifować.

Trochę za szybko wszystko było robione i pewne rzeczy były wymuszone (przeprowadzka, praca, trochę chorowałem - szpital) więc nie do końca wszystko dograłem. Mam jak sądzę chwilowe problemy z kręgosłupem, więc kamienie w akwarium ustawił tata. rurki pod akwarium pomagał z kolej kleić dziadek. Wyszło jak wyszło i na razie taka aranżacja musi zostać. Co do kamieni to wrzuciłem część ze starego, część z ogródka zabrałem. Za jakieś 2-3 miesiące nie będzie już nic jasne widać.

Awatar użytkownika
Kubek75
Posty: 181
Rejestracja: 2008-11-01, 01:25
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubek75 »

Brawo Michał,
kapitalny baniak. Zwsze mnie takie wanny fascynowały. :-D . Zamierzasz przykryć akwa, czy zostawisz otwarte? Jakby opcja druga, to może poyśl nad jakimś żyrandolem. Nad takimi bańkami super to wygląda. nie napisałeś nic o podłączeniu do sieci wodnej, bo parowanko z tego byłoby spore.

Kubek

Awatar użytkownika
cina
Posty: 1300
Rejestracja: 2008-05-19, 13:57
Lokalizacja: Kanzas

Post autor: cina »

Woda jest doprowadzona w okolice sumpa, ale a racja problemów z kręgosłupem obecnie nie jetem w stanie się tam schylić i podłączyć dalej i wprowadzić do sumpa. Myślałem o automatycznym dolewaniu.

Awatar użytkownika
Kubek75
Posty: 181
Rejestracja: 2008-11-01, 01:25
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubek75 »

No to spokojnie możesz pomyśleć o otwartym akwa. Skoro to Tanga, może warto też zastanowić się nad auto podmianą.

Awatar użytkownika
cina
Posty: 1300
Rejestracja: 2008-05-19, 13:57
Lokalizacja: Kanzas

Post autor: cina »

Całe odkryte raczej nie będzie bo straty wody są dość duże. Myślałem że 2/3 przykryje szybą, zobaczymy jak to będzie. Druga sprawa to teraz nie ma oświetlenia, jest tylko to co w pokoju. Pamiętam że w poprzednim akwa jak gasło światło na noc to blue neon wariowały i wyskakiwały mi z akwarium. Z tego powodu też chcę przykryć krańce.

Co do wystroju jeszcze to nie chciałem jednego wielkiego gruzowiska. Chciałem żeby była przestrzeń, dużo miejsca do pływania. Dewitti i Blue Neon pływają w toni więc mają sporo miejsca.

I jeszcze jedno przy okazji. Potrzebuję jakąś małą pompę żeby móc wypompować (zebrać) osad z dna sumpa. Powstał biały nalot po przepłukaniu grysu.
Ostatnio zmieniony 2013-05-18, 20:28 przez cina, łącznie zmieniany 1 raz.

Vendredi
Moderator
Posty: 970
Rejestracja: 2009-05-01, 11:48
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Vendredi »

Taki system filtracji nie hałasuje za bardzo??

Takich samych rurek użyłem u siebie jak podłączałem tetre bo nie miałem miejsca na te fabryczne węże. bardzo łatwo się je klei. To są rurki do instalacji wodnych więc i do akwa se nadają.

Awatar użytkownika
cina
Posty: 1300
Rejestracja: 2008-05-19, 13:57
Lokalizacja: Kanzas

Post autor: cina »

Podniosłem poziom wody w kominie, całość spływa praktycznie jedną rurą, nie ma efektu "siorbania" wody, jest cicho.

Awatar użytkownika
cina
Posty: 1300
Rejestracja: 2008-05-19, 13:57
Lokalizacja: Kanzas

Post autor: cina »

Z uwagi na "siłę wyższą" i ogólne niuanse zmuszony jestem zlikwidować tanganikę. Zbiornik zostaje i powróci :-D a jakże by inaczej pod postacią pewnie azjatyckiego biotopu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „300 - ∞ litrów”