[1000] Ogólne (z dyskowcami)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rszewcz
Posty: 67
Rejestracja: 2012-01-31, 21:37
Lokalizacja: Łódź

[1000] Ogólne (z dyskowcami)

Post autor: rszewcz »

Witam wszystkich.

Po wielu latach powróciłem do akwarystyki i około 1,5 roku temu zalałem zbiornik 350l (typu corner – jego dni są policzone…). Aktualnie realizuję plan, który zrodził się kiedyś dawno, dawno temu i dopiero teraz mógł być zrealizowany. Około 3 lata przeprowadziłem się z rodziną do domu i kilka dotąd niemożliwych rzeczy stało się możliwe. W chwili kiedy piszę te słowa zbiornik dojrzewa trzeci dzień :) Relacja z jego powstawania będzie raczej szczegółowa – pomyślałem, że może to komuś pomóc w realizacji jego planów.

I - Akwarium

Pierwsze plany i idee: …ma być długie, …długie na całą ścianę… i najlepiej wyglądać tak jakby było elementem konstrukcyjnym domu… no i się zaczęło…

Pierwsze poważniejsze plany zrodziły się w czasie świąt Bożego Narodzenia 2011 – wiecie jak to jest, jak człowiek odpoczywa w głowie rodzą się demony ;) Uświadomiłem sobie, że jedna ze ścian w salonie oraz filar od strony kuchni tworzą razem dość płytką (gł. 41 cm), ale w zasadzie prawie idealną do moich planów wnękę (dł. 393 cm) – no i już było jasne jakie będzie akwarium – 392x40x70 cm.

Widok z góry:

Obrazek

Komin/wcięcie z prawej strony na rurkologię/kable etc. oraz rękę (w razie potrzeby).

II - Hardware

Z nowym rokiem zacząłem poszukiwać wykonawcy:

- firma z Krakowa (roslinyakwariowe.pl) – skonfigurowałem akwarium online, po czym okazało się, że do wyliczonego kosztu należy doliczyć transport (OK), pobyt szklarza na miejscu (nie OK), koszt wniesienia szyb (nie OK) i bałagan w domu (nie OK),
- kolejny strzał to szklarz na Retkini/Smulsku – po kilku dniach od wyjaśnienia o co mi chodzi zaproponował cenę nie do przyjęcia,
- pod koniec stycznia 2012 zawitałem do rybarium i zostałem przyjęty ze zrozumieniem :) - zaczęło się poszukiwanie podwykonawcy: pierwszy nie podjął się wykonania, drugi zaoferował zbyt wysoką cenę (i szkło tylko 2 cm), trzeci podjął się wykonać zbiornik z szyby float 15 mm (+wzmocnienia) za rozsądną cenę – zaliczka została wpłacona i pozostało czekać.

W międzyczasie (luty 2012) trzeba było przygotować miejsce na zbiornik. Jak pisałem wcześniej chciałem go „wbudować/obudować” tak, żeby wyglądał finalnie jak szyba w konstrukcyjnym elemencie domu. Półka została skonstruowana analogicznie jak belka budowlana tzn. dwa stalowe zespawane ze sobą wzdłużnie ceowniki (10 cm) osadzone w ścianach + poprzeczne belki stalowe co 40 cm opierające się na zamocowanej do ściany tylnej belce przytwierdzonej kotwami do ściany. Około 90 cm od prawej strony jest też stalowa podpora, która po obudowaniu stworzy szafkę na osprzęt. Na stalowym szkielecie jest położony blat kuchenny (4 cm), na nim bardzo sprężysta mata z pianki 12 mm. Półka został obliczona i skonstruowana tak żeby przy masie 2 ton na środku wygięła się maksymalnie 1 mm. Ścianę z tyłu pomalowałem na czarno – jest to mój ulubiony wariant tła w akwarium.

Tak to wyglądało po zakończeniu części budowlanej:

Obrazek

…no i półka sobie czekała, czekała, czekała… minął marzec – nie było szyby, zaczął się kwiecień – nie było szyby, przed Świętami Wielkanocnymi zacząłem wywierać silną presję na rybarium, a oni na wykonawcę. Byłem gotów wycofać zaliczkę i szukać kogoś innego kto to wykona, ale finalnie obiecano mi, że po świętach akwarium będzie. Tuż po świętach, spotkałem się z wykonawcą, ustaliliśmy szczegóły – akwarium zostało wykonane z klejonej szyby 2x8mm. Finalna objętość to około 1000L.
Teraz trzeba było się przymierzyć do wstawienia go na I piętro domu, bo schodami nijak nie było to możliwe.

III - Wstawianie

19.04 – nadszedł sądny dzień... Samo akwarium waży około 300 kg. Ze względu na wagę i długość jedynym wyjściem było wynajęcie dźwigu (HDS), pomoc około 10 osób i wstawienie akwarium przez okno. Pomoc osobowa nadeszła ze strony firmy, która wykonała zbiornik, mało tego posprzątali potem sami z siebie pokój! – duży plus. Cała zabawa trwała około 1.5 godziny i szczęśliwie zakończyła się ustawieniem akwarium na miejscu.

Pod tym adresem możecie obejrzeć filmik z etapu wstawiania szkła przez okno:

Wstawianie akwarium

I w końcu było w pokoju:

Obrazek

A potem na miejscu:

Obrazek

Zbiornik musiał oczywiście doschnąć, więc stał sobie spokojnie do 12 maja. W międzyczasie dokupowałem osprzęt, podłoża, kamienie etc., etc.

Ciąg dalszy nastąpi (żeby post nie był za długi)

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2013-11-03, 14:01 przez rszewcz, łącznie zmieniany 17 razy.

Awatar użytkownika
3runer
Posty: 1789
Rejestracja: 2011-03-09, 19:44
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Post autor: 3runer »

wow, projekt świetny, ciekaw jestem jak rozwiążesz filtrację, oświetlenie itp.

uwielbiam duże projekty :)

czekam z niecierpliwością

sam bym zrobił je trochę niższe i pobawił się z labiryntowcami różnej maści :)
albo channy :)

ps
co planujesz tam trzymać??
przy 40 cm za dużych ryb tam się nie zmieści, ale takie co rosną do 20-25 cm powinny być ok

czekam :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 2012-05-15, 21:45 przez 3runer, łącznie zmieniany 1 raz.
Co by tu napisać... :-P

Lukiki
Posty: 2027
Rejestracja: 2008-09-28, 17:18
Lokalizacja: £ód¼

Post autor: Lukiki »

Za całe przedsięwzięcie ogromny szacun i plus,ale proporcje wymiarów zbiornika są fatalne.
Tylko 40cm szerokości przy pozostałych wymiarach,tworzą ze zbiornika nadzwyczaj płaski obraz.
Tak mi przyszło teraz do głowy,że ja to bym wysunął karton gipsem filar o 20cm,co by miało następstwo w możliwości zbudowania zbiornika o szerokości ściany 60cm.
Filmy
http://www.youtube.com/watch?v=z8VaijfV ... er&list=UL


Zdarza siê,¿e piszê z telefonu,tam z polskimi znakami jest na bakier,wiêc proszê o wyrozumia³o¶æ.

Awatar użytkownika
rszewcz
Posty: 67
Rejestracja: 2012-01-31, 21:37
Lokalizacja: Łódź

Post autor: rszewcz »

3runer pisze:ciekaw jestem jak rozwiążesz filtrację, oświetlenie itp.
co planujesz tam trzymać??
Wszystko w swoim czasie :)
Lukiki pisze:proporcje wymiarów zbiornika są fatalne.
Tylko 40cm szerokości przy pozostałych wymiarach,tworzą ze zbiornika nadzwyczaj płaski obraz.
Ideał to nie jest... wg mnie nie jest tak źle
Lukiki pisze:ja to bym wysunął karton gipsem filar o 20cm
karton gips? - trzeba by dobudować regularną ścianę z cegły żeby przeniść ciężar, poza tym małżonka by już tego nie przeżyła :roll:

3promile
Posty: 136
Rejestracja: 2009-12-22, 00:17
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk

Post autor: 3promile »

Nie widzę doprowadzenia wody i odprowadzenia ścieku. Nie widzę również miejsca z tyłu na wpuszczenie węży do kubłów ani komina na sump. Widzę za to elegancki rachunek za prąd ;)
Dlatego moim zdaniem to idealny rozmiar na porządne... krewetkarium. Trzy wiadra mchów, paleta korzeni, podżwirówka na dwóch solidnych pompach, delikatne oświetlenie LED, pięć litrów krewetek - i będzie super ekonomiczny i łatwy w obsłudze baniak ;)

king
Posty: 1127
Rejestracja: 2009-09-02, 11:08
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: king »

moja rada wytnij boczną szybę. cofnij o jakieś 15cm, zrób przelew na boku, a na podłodze postaw sump choć nie musowo jak dasz w przelewie gąbki i wewnętrzny obieg z pompą np. octopusem bedzie tez ok. Wewnętrzny obieg daj musowo bo cię glony zjedza ruch wody wtak wielkich akwariach to podstaw ja co prawda miałem max 3m długie ale w twoim lepiej nie będzie. Wycięcie svyby i wklejenie to około 100pln u szklarza na Popiełuszki. Będzie to najlepiej zainwestowana kasa w twoim życiu zaufaj mi:P
Mój tel. 889551279 dryndnij to coś ci może jeszcze doradzę.
Ale na przelewie nie oszczędzaj bo będziesz płakał wspomnisz moje słowa.
Wymiary nie są złe będzie ładne tylko z głową popraw to akwarium i bedziesz miał najfajniejsze akwa w okolicy:P
Swoją droga to wykonawcy się kop w dupsko należy ze ci nie powiedział o przelewie z boku. No chyba ze to jacyś ignoranci robili ruch wody to podstawowa sprawa w długich akwariach. Bedziesz lał nawóz w jednym rogu, a on nigdy nie dotrze do drugiego. To samo z tlenem na wierzchu sporo, a na dnie przyducha i amoniak. Tym bardziej ze to akwa ma 70cm wysokości. No ale co się dziwić w małych baniakach takich problemów nie ma to i mało kto o nich mysli:P
Ostatnio zmieniony 2012-05-15, 22:37 przez king, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
rszewcz
Posty: 67
Rejestracja: 2012-01-31, 21:37
Lokalizacja: Łódź

Post autor: rszewcz »

Nie widzę doprowadzenia wody i odprowadzenia ścieku.
Do zlewu jest od rogu akwarium około 3 m - nie widzę żadnego problemu. Do cornera miałem około 10 m i też nie było problemu
3promile pisze:Nie widzę również miejsca z tyłu na wpuszczenie węży do kubłów
Przyjrzyj się dokładniej...
3promile pisze:ani komina na sump
Nigdy nie planowałem SUMPa - nie ma na to miejsca a poza tym za bardzo hałasuje (wg mnie)
3promile pisze:idealny rozmiar na porządne... krewetkarium
No to obsada już jest zaplanowana :-P
king pisze:Wewnętrzny obieg daj musowo
Oczywiście jest i miesza się nieźle - jest ruch kołowy w całym akwarium i na górze i na dole - w ogóle dzięki za wyważone uwagi - jak pisałem wyżej brak SUMPa to moja decyzja - o filtracji i innych rzeczach napiszę w kolejnej części historii - to akwarium jest już zalane i dojrzewa - mam nadzieję, że bez SUMPa będzie też OK.
Ostatnio zmieniony 2012-05-16, 07:00 przez rszewcz, łącznie zmieniany 1 raz.

king
Posty: 1127
Rejestracja: 2009-09-02, 11:08
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: king »

zlituj się nad sobą i popraw to akwarium zacheśtasz się. Nie mówię tego ze złośliwości tylko z dobrego serca. Naprawdę nie dasz sobie rady jak nie zrobisz przelewu, dobrze zrobiony nie hałasuje. Słuchaj się starszych stażem my juz popełnialiśmy te błędy które ty dopiero zamierzasz robić. Kup rury pompę obiegową i nie znęcaj się nad sobą i rodziną zrób ten obieg. To akwarium będzie zakałą domu jak tego nie zrobisz.
Mieszanie filtrami to jak byś palcem w jeziorze merdał tu pompa 5000l może coś zmieni. Ale dla estetyki daj ją pod akwarium zadzwoń do mnie serio jutro powiem ci co i jak. zakładałem ponad 60 zbiorników o objętości 1000-3000l i wiem ze tego nie da się tak zrobić, a wiem bo sam kiedyś zrobiłem tak jak ty i dałem ciała potem przebudowywałem. Ale to twoje akwarium i twoja decyzja albo będzie ładne albo sobie kupisz anakondę do niego i tez będzie ładne
Ostatnio zmieniony 2012-05-15, 22:54 przez king, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Kubiszon
Administrator
Posty: 1557
Rejestracja: 2008-05-14, 21:35
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubiszon »

No baniak konkretny:) Rozmiar faktycznie mógłby być lepszy, ale skoro tak tylko się dało to i tak fajnie, długość niesamowita!
Co do uwag kolegów, to trochę racji mają. Sump i przelew nie taki straszny, może być i bezgłośny, kwestia wypełnienia i ustawienia poziomu wody w kominie, więc jeśli hałas miał być jedynym argumentem przeciw to trochę szkoda... Przy okazji można by zrobić system podmian automatycznych lub półautomatycznych.
Co do obiegu, mieszania się wody, to przecież można wstawić pompy cyrkulacyjne, nie trzeba używać jedynie filtrów, więc tym bym się nie martwił tak bardzo.
Powodzenia w realizacji, wstawiaj jak najwięcej fotek i opisuj szczegółowo!

Awatar użytkownika
nefrete1
Posty: 761
Rejestracja: 2008-08-23, 19:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: nefrete1 »

Fiu fiu!
Imponująca wielkość.
Czekam na to co będzie dalej :-)

king
Posty: 1127
Rejestracja: 2009-09-02, 11:08
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: king »

cyrkulatory 60-120szt do tego akwarium minimum 4-6(A i tak nie dadzą rady ruszyć takiej masy wody) taniej juz chyba wyciąć jedną szybę i wkleić na nowo. A jak nie masz na octopusa czy inną pompę to nawet pompa od pralki da rade i ma spora moc. A to zdobyć to nie problem, sam mam nawet jedną mogę cio dać.
Prodlemy lepiej rozwiązywać w zarodku. niż potem płakać.
szybe tez mogę ci dociąć i wkleić tylko otwory byś musiał zamówić to koszt koło 15pln i przelot aquamedica to 25pln. Ale ja niestety zbyt estetycznie to nie kleje więc się nie polecam o ile było by szczelnie to ładnie już nie koniecznie. :oops:

Awatar użytkownika
furious tomash
Posty: 362
Rejestracja: 2010-07-25, 17:25
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: furious tomash »

nefrete1 pisze:Fiu fiu!
Imponująca wielkość.
czyli jednak ma znaczenie :-(

(przepraszam, nie mogłem się powstrzymać :oops: )

Awatar użytkownika
s050197
Posty: 535
Rejestracja: 2009-07-20, 21:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: s050197 »

nefrete1 pisze:Fiu fiu!
Imponująca wielkość.
Bo wielkość jednak ma znaczenie! :-P

Awatar użytkownika
illuminatebaby
Posty: 298
Rejestracja: 2010-08-12, 20:36
Lokalizacja: Łódź-Górniak

Post autor: illuminatebaby »

Akwa po prostu wow, ale ja również bym tu pakował sumpa i pompę od centralnego, można całkiem niedrogo dostać a w necie widziałem fajne rozwiązanie. I o dziwo jest ciche przy ilości zastosowanego sprzętu.
96l Towarzyskie
25l Krewetkarium RC

mkslonik
Posty: 96
Rejestracja: 2008-05-19, 19:49
Lokalizacja: BABY

Post autor: mkslonik »

Fajowe czekam na dalsze relacje jaka filtracja i obsada bo bardzo mnie to ciekawi. :-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „300 - ∞ litrów”