[250] Kamienie i korzenie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

[250] Kamienie i korzenie

Post autor: Thetan »

Witam,

Po blisko 2 latach patrzenia na zielone przyszła pora na zmiany. Najpierw miały być czarne wody, potem postanowiłem skopiować pomysł Kubiszona pt. Zakole rzeki. Dorwałem kamienie z działki, podobne do gałęzi korzenie... w planie był całkowity restart.
Wtedy pomyślałem, że to będzie sporo pracy i można najpierw spróbować zmienić to co teraz funkcjonuje bez zarzutu. A nóż się uda:P

Zbiornik 100x50x50, przednia szyba Opti
Filtry: Kubełek Eheim 2071, mechaniczny Aquaszut 750
Oświetlenie: 11 godzin, 2x39W T5 Aquastar + Grolux + 5 pasków LED 5630 90cm
Nawożenie: CO2 + Mikro + Makro + Potas
Woda 50 RO -50 kranówka
Parametry:
GH 10
KH 7
Ph 6,5-7
NO2 0
Grzałka 150W Eheim Jagger

Podłoże: żwir rzeczny drobny + ziemia + kulki glinianie

Obsada:
2 dobrane pary Skalarów - każdy innej maści :P
2 pary Barwiaków
6 x Zbrojnik niebieski
30 x Rodostomus
11 x Neon Innesa
5 x Otosek
6 x Kirysek spiżowy
5 x Kirysek Pstry
3 x Platka (swego czasu nie dały się złapać i tak są na krzywy ryj)
4 x Gupik (jak Plantki)
Helenki

Flora:
Kryptokoryny duże i małe
Sagitaria (jeszcze niedobitki)
Krynia w donicy
Microsorium
Heterantera
Bacopa
Gałęzatka
różne mchy
Blyxa Japonica
Staurogyne
Hygrophila Polysperma
Althernatera Roseafolia

Pływające: Salwinia, wgłębka


Zmiana aranżacji z rośliniaka na kamienisty potok wymagała pozbycia się trawy. Wyrwać się nie chciała, bo jest na ziemi siatka. Pozostało wycięcie nożyczkami, potem wyjęcie tego co niepotrzebne. Jak już dno zrobiło się łyse w nocy, to od rana można było układać kamienie.
Tutaj słów kilka o kamieniach. Pochodzą z wykopanego dołu na fundament. Kształtów szukałem takich jak u Kubiszona - owalnych i gładkich. Jak już się znalazło ok 16kg tego, to trzeba było wyszorować, moczyć i sprawdzić parametry wody RO po kilku dniach. Do tego test octowy i można było ich użyć.
Nowe korzenie (te po prawej) są intensywnie czarne i kosztowały niewiele, jak na sztuki już spreparowane.

Efekt...no cóż, dla mnie na pewno lepiej niż wszechobecna zieleń:D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wieczorne LEDy:

Obrazek

Kamienie mają swój urok. Kiedyś były często stosowane, teraz jakoś mniej. Słusznie?
Ostatnio zmieniony 2014-10-11, 19:14 przez Thetan, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

Rybom chyba jest tam dobrze. Skalary co chwile próbują wychować potomstwo, ale na razie w takich warunkach rekord to jakieś 3 dni życia młodych.
Zbrojniki też zaczęły składać jaja i nawet coś tam się wykluło już raz. Jak zobaczyłem to zaraz wsadziłem im 3 rurki z drewna i dziś tam właśnie złożyły ikrę.

amamba
Posty: 50
Rejestracja: 2010-10-06, 20:25
Lokalizacja: łódź

Post autor: amamba »

A skalary jak złożą ikrę, to nie gonią neonek i rodostomusów i nie dokuczają 2 parze skalarów. Pytam, bo sam mam rodostomusy a chcę właśnie wprowadzić 2 pary skalarów.

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

Skalary w okresie tarła są agresywne i gonią wszystko co się rusza. Poza tym okresem jest lepiej, ale względem siebie te dwie pary są praktycznie cały czas negatywnie nastawione.

amamba
Posty: 50
Rejestracja: 2010-10-06, 20:25
Lokalizacja: łódź

Post autor: amamba »

No właśnie, chyba jeszcze przemyślę te skalary, chociaż bardzo bym chciał mieć. Też mam metrowy zbiornik, ale ma 60 cm szerokości. Miały by gdzie pływać

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

Zmieniło się oświetlenie. Teraz jest Grolux 39W + Aquastar 39W + 2 paski LED 5630 zimne białe. Myślę nad dorzuceniem jeszcze dwóch pasków LED, gdy zacznę lanie nawozów.
Doszło lekkie nawożenie CO2, na razie bez nawożenia płynnego.
Z roślin - Anubiasy zostąpiłem bardziej pasującym Microsorium.

Najważniejsza zmiana, to pojawienie się Barwiaków i już będzie piąty dzień jak chodzą na spacery z młodymi. Między kamieniami wyryły schron i tam wracają po spacerach.
O dziwo zdominowały też 2 skłócone pary skalarów i teraz w akwarium jest większy spokój.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2014-10-11, 19:25 przez Thetan, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

Postanowiłem pozbyć się herbacianej wody, która nie za bardzo mi się podobała. Korzenie z prawej strony wyleciały na rzecz roślin. Woda po 2 podmiankach jest już normalna.
Ikrę składają barwiaki, skalary i zbrojniki. Liczę jeszcze na Kisyski, ale nic u nich nie widziałem.
Oświetlenie LED zwiększyło się do 5 pasków po 90cm. Stanowią dobre uzupełnienie świetlówek. Są jaśniejsze niż jarzeniówki, lecz światło jest punktowe-kierunkowe, stąd potrzeba więcej pasków. Używam tych ledów zamkniętych w rurce z allegro. Generują mniej ciepła niż świetlówki, u mnie są dodatkowo przytwierdzone do profili aluminiowych, więc mam nadzieję że przetrwają długo.
Za chwilę dojdzie reaktor CO2 Sera Florin 500.
Rośliny z prawej strony doszły w tym tygodniu i czekam aż zaczną rosnąć tak jak np. Heteranthera.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2014-10-11, 19:26 przez Thetan, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

Kilka fotek z wczoraj.

Barwiaki zdołały wychować młode w ogólnym, za drugim razem. Rybki są na tyle duże, że nikt im tam nie zagraża.
Inaczej ze skalarami, którym ikrę zjada największy zbrojnik i nic nie mają okazji popilnować.
Same zbrojniki też składają ikrę i wykluwają się młode, lecz potem ich nie widzę. Koło rurek służących do wylęgu kręcą się Barwiaki:)
Mam mały problem z krasnorostami, a le z tym sobie poradzę jak kiedyś.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Hex
Posty: 892
Rejestracja: 2011-09-15, 22:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Hex »

Hmm korzenie jak by znajome ;p akwa fajnie się prezentuje po za tym filtrem z lewej strony nic nie da się z tym zrobić ??

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

Twoich korzeni akurat już nie mam:) Filtr zasłania kłoda i mnie to teraz nie razi.

Hex
Posty: 892
Rejestracja: 2011-09-15, 22:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Hex »

No właśnie znajome były ;P Twój zbiornik Ty decydujesz :) ale po za tym przyjemny dla oka :)

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

Wiadomość z ostatniej chwili - dostrzeżono małego Zbrojnika ok 1cm :) Dobrze kamufluje się na kamieniu.

Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 225
Rejestracja: 2008-12-23, 23:09
Lokalizacja: Ozorków

Post autor: arturromarr »

Fajny baniaczek i ciekawie obsadzony.
Mam pytanko czy i jak poradziłeś sobie z krasnorostami?

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

Na krasnorosty najlepiej działa Algen Stopp General. Po zakończeniu kuracji trzeba trochę odczekać i znikają. Przed kuracją warto usunąć mechanicznie to co się da, reszte zrobi ten preparat. Sprawdzony w dwóch zbiornikach. W mniejszym akwarium Algen Stopp Spezial poradził sobie z sinicami u mnie. Widać firma ma dobry patent.

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

Dopadło mnie choróbsko, więc z nudów wrzucam aktualne fotki swoich baniaków.
Od ładnych paru miesięcy oba chodzą na LEDach i w sumie jestem zadowolony. Moc stale ta sama, ani jedna się nie przepaliła w przeciwieństwie do poprzednich.
Trochę mnie nawiedziły krasnorosty, ale już znalazłem przyczynę. Za dużo karmiłem. Teraz zaczynają się cofać.
Oprócz tego wodę podmieniam co 2 tygodnie, a nie co 1. Zauważyłem przez to lepszy wzrost u roślin. Najlepiej radzi sobie Bolbitis.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „200 - 299 litrów”