[250 LT] Nasz ogród (nowe zdjęcia i zmiana koncepcji)

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

[250 LT] Nasz ogród (nowe zdjęcia i zmiana koncepcji)

Post autor: Thetan »

Witam,

NOWE FOTY NA OSTATNIEJ STRONIE, jednak dane techniczne są tutaj aktualne

Oto moja duma;) Powrót do hobby po 15 latach, dzięki koledze (pozdro Kondziu i dzięki za inspirację). Baniak stoi koło kanapy w salonie i jak odwrócę głowę, to dzięki jego szerokości mogę obserwować co się dzieje. Początki nie były łatwe mimo dobrego przygotowania teoretycznego, ale teraz wyszedłem na prostą i mój baniak po kilku zmianach (wymiana części roślin, przesunięcie korzeni-gałęzi) zaczyna mi się podobać.

Obecnie jest to Low Tech, koszerny czyli zero nawozów, podmian wody, żadnego odmulania (nie ma nawet czego zbierać), filtr tylko mechaniczny. Wszystko w tym zbiorniku robią za mnie rośliny. Tylko nie chcą się same przycinać;)

- Akwarium 100x50x50, szkoło 1cm, przednia szyba Optiwhite

- mechaniczy Aquaszut 750 z gąbką 15x7, chodzi na 0,5 maksymalnego przepływu

- Oświetlenie T5: 2 x Juwel Day 45W

- Grzałka Eheim Jagger 150


Woda:
temp 24-26 st
ph 7-7,5
NO2 0
Podmiana wody była po 9 miesiącach od przejścia na LT
Podłoże: ziemia oraz drobny żwir rzeczny

Fauna:
Rodostomus x 30
Neon Innesa x 15
Gupik ok 10
Platka ok 5 sztuk
Kirysy Spiżowe i Pstre x 5
Otos x 3
Zbrojnik x6
Mix Skalarów: Koi x2, Marmur x2, czarny 1, standard 3

Helenki, krewetki mieszańce wiecznie schowane ale od czasu do czasu udowadniają że tam są:)

Flora:
amazonki, kryptokoryny, sagitaria, anubiasy, mikrosorium, lotos zielony i czerwony, bacopa, wąkrotka, krynia, bolbitis, jakieś mchy gdzie niegdzie...

Dekoracje to korzenie i lignity

Wystartowało na początku Września 2012.

Fotki niedługo po powstaniu:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2014-01-17, 22:37 przez Thetan, łącznie zmieniany 18 razy.

discus6
Posty: 451
Rejestracja: 2010-09-29, 21:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: discus6 »

Ładne.Mając na uwadze krewetki /ale nie tylko/proponuję jakąś gąbkę na wlot filtra założyć.
discus6

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

discus6 pisze:Ładne.Mając na uwadze krewetki /ale nie tylko/proponuję jakąś gąbkę na wlot filtra założyć.
Teraz mniejsze krewetki chodzą po tym koszyku, ale gąbkę już mam i założę gdy pojawi się filtr mechaniczny. Póki co czyszczę gąbki kubełka co 2 tygodnie w wodzie ściągniętej w czasie podmiany/odmulania. Przestrzegam przy tym sposobu otwierania żeby mniej zużywać uszczelki. Raz na pół roku mam zamiar wymieniać je na nowe.

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

Aktualizacja.

Doszli nowi mieszkańcy - żyworódki, prętniki i raki. Jest sporo ryb, ale są na razie małe i nie wchodzą sobie w paradę. Zamieszkują różne strefy.
Kryptokoryny wysokie zamieniły się miejscami z nurzańcem, bo coś te ostatnie niedomagały w tamtym miejscu (blisko kryptokoryn niskich). Teraz oba gatunki odbijają.
Tło zmienione na ciemniejsze aby lepiej eksponować roślinność.
Dodane kryjówki dla krewetek i raków. Z racji tych ostatnich nie odmulam już dna, zresztą nie ma czego - albo konsumują rośliny i skorupiaki, albo omiata filtr.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2012-12-18, 20:33 przez Thetan, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

Oświetlenie nocne. Dopóki nie pójdę spać, a dni teraz krótkie;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
shadow125
Posty: 199
Rejestracja: 2012-01-22, 00:49
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shadow125 »

Jest sporo ryb, ale są na razie małe
- nie lubię tego stwierdzenia.

Baniaczek niczego sobie, naprawdę bardzo mi się podoba:)
Nie słyszałem, by świnia manipulacją
Próbowała się dorwać do władzy
Kontrolować i straszyć folwark zwierzęcy
I robić to wszystko dla kasy...

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

No w sumie to chciałem się wytłumaczyć:) Na papierze wygląda, że mam tam dużo zwierzątek, ale w rzeczywistości nie widać ciasnoty.

Awatar użytkownika
MichałG
Posty: 258
Rejestracja: 2012-03-01, 16:54
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: MichałG »

Ogólnie zapowiada się dobrze. Jedna rzecz mnie tylko razi - ta rzęska. Szkoda trochę światłą dla roślinek rosnących w podłożu. Widzę, że używasz co2. Żeby roślinki mogły zużyć dwutlenek węgla potrzeba im światła.

Bardzo fajny raczek. Strasznie podobają mi się takie skorupiaki :) Oświetenie nocne też klimatyczne. Dobrze, że nie zdecydowałeś się na niebieskie ledy bo szpecą wygląd strasznie!

Pozdrawiam!

wit27
Posty: 57
Rejestracja: 2011-06-20, 14:56
Lokalizacja: łódz

Post autor: wit27 »

Bardzo ładne szkiełko a pytanko Aponogeton rośnie ? bo Sagitaria widać zagaja :-)

Awatar użytkownika
shadow125
Posty: 199
Rejestracja: 2012-01-22, 00:49
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shadow125 »

Jedna rzecz mnie tylko razi - ta rzęska.
Mnie osobiście bardzo się podoba połączenie pistii i rzęsy:) Nadają ciekawego klimatu 8-)
Nie słyszałem, by świnia manipulacją
Próbowała się dorwać do władzy
Kontrolować i straszyć folwark zwierzęcy
I robić to wszystko dla kasy...

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

Dziś wywaliłem większość tej rzęsy...i za tydzień czeka mnie to samo. Taki już jej urok. "Optycznie" to wiele światła nie zabiera ze zbiornika, ale jak 2 tygodnie jej nie ściągasz, to powstaje taki dywan. Jeśli nie jest zbyt gęsta, to z pistią rzeczywiście tworzy ciekawy układ.

Aponogeton odkąd zmienił miejsce rośnie z 5x szybciej.
Mam małe problemy z niektórymi roślinkami, bo zdarzają się dziurki w młodych liściach. Od dziś dozuję Potas i mam nadzieję, że to pomoże.

lukaszLDZ
Posty: 1363
Rejestracja: 2011-04-09, 20:46
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

Post autor: lukaszLDZ »

Bardzo fajny prosty i klasyczny układ, ale zagospodarowałbym ten korzeń jakimś meszkiem, choć część ( jak nie masz odezwij sie na priv) i moze jakies mikrozorium...?? Jak tam kostka? :-)
Łukasz

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

Kostka zarasta coraz bardziej odkąd dołożyłem nawóz i węgiel w płynie. Nie ma glonów i chyba znalazłem właściwy układ - odległość lampy, czas świecenia i ilość nawozów. Mieszkają tam krewetki z kilkoma ślimakami i jedną dużą helenką. Szczególnie heniek się rozrasta i jeśli go nie przycinam, to zajmie cały przód. Staurogyne bardzo mocno zareagowała na węgiel w płynie i ładnie się odbudowuje. Zastanawiam się nad wpuszczeniem tam kardynałków, żeby ożywić krajobraz. Nie używam grzałki, temperatura trzyma ok 20-21 stopni.


Wracając do dużego, to architekt czy kompozytor wystroju ze mnie żaden. Układ korzeni powstał w chwili, gdy wkładałem je po zasypaniu żwirem dna. Obracałem i patrzyłem jak to wygląda. Dzisiaj układ byłby inny, na pewno dobrał bym rośliny pod kątem wzajemnego znoszenia się w jednym baniaku itd. itp. Jest to na pewno poligon doświadczalny i za kilka lat przy restarcie zrobię to wszystko lepiej.

Pomyślę nad mchem na tych korzeniach. Mam go ostatnio pod dostatkiem. Może posadzę tam też anubiasy.

kra
Posty: 61
Rejestracja: 2010-03-02, 16:49
Lokalizacja: ldz

Post autor: kra »

Musze w końcu zobaczyć na żywo :)
A że nie możesz usiedzieć w miejscu, to ciekaw jestem nowej/starej koncepcji i efektów zmiany podejścia
pzdr

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

:lol: Właśnie dziś miałem robić foty i wypracowanie na temat zmian, ale trochę przesadziłem wczoraj na siłce po 4 miechach przerwy. Może dziś wieczorem, albo jutro coś wrzucę.

Zablokowany

Wróć do „200 - 299 litrów”