Ryby - ilość

ODPOWIEDZ
Radien75
Posty: 3
Rejestracja: 2014-11-26, 09:35
Lokalizacja: Białystok

Ryby - ilość

Post autor: Radien75 »

Witam wszystkich,
Posiadam 3 miesięczne aqwarium juwel Trigon 190 panorama.
Obsada:gupik 5 szt
glonojad 1
kiryski 2
neonki 5
molinezja żółta 3
mieczyk czerwony 5
piskorek 2
Kosiarki 2
mieczyk czarny 3
molinezja biala 6
gurami złociste 2
krewetki 2
bocja wspaniala 2
labeo bicolor 2
sumiki 3
Paramarty ok, procz No3 ponad 80. Wymiana wody nawet co 3 dni, regularnie 30% co tydz. Chyba mialem zbyt wysoki poziom CO2, słaba filtracja (padl mi glonojad), rano ryby plywaly pod powierzchnia wody. Pojawil sie spory nalot na roślinkach i (szybko rosły rosliny w wyzszych partiach aqwa - żabienica, bacopa,alternanthera reineckii, hemianthus callitrichoides cuba, hygrophila polysperma) w dolnych partiach szybko gniły rośliny.
Czy obsada nie jest za duża,? słaba filtracja?
A jeszcze dodam że przez 2 miesiące urodzilo sie okolo 50 (łącznie) molinezji i mieczyków.
Ostatnio zmieniony 2014-11-26, 09:49 przez Radien75, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wojtekr
Posty: 799
Rejestracja: 2009-05-19, 17:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: wojtekr »

ryb trochę dużo i ogólnie wielka mieszanina ryb z różnych biotopów.
Może zdecyduj się na mniej gatunków, ale w większych ilościach.
Na bocje wspaniałe to za małe akwarium, poza tym one powinny być w większych grupach. Są bardzo czułe na niedobory tlenu. Pływają po całym akwarium, czy raczej siedzą schowane?

Dlaczego sądzisz, że masz za dużo CO2? Podajesz dodatkowo z butli?
Prawdopodobnie masz niedotlenione akwarium. W nocy, gdy rośliny pobierają tlen a nie oddają zaczyna go brakować dla całej obsady.
Prawdopodobnie masz za małą filtrację, a już na pewno musisz wymusić większy ruch wody. Bardzo duże NO3 przy takich podmianach.

Radien75
Posty: 3
Rejestracja: 2014-11-26, 09:35
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Radien75 »

Bocje pływają całkiem ochoczo. Dużo CO2 moim zdaniem wynikało bardziej z przeświadczenia że jest niedobór tlenu. Rybki pod taflą wody, nawet glonojady i bocje wysoko pływały. Powstały prawdopodobnie przydenne miejsca beztlenowe (duże zagęszczenie roślin), tam padało mało światła plus małe możliwości wejścia z oczyszczaniem. Wczoraj kupiłem test i rzeczywiście wyszło ponad 20 mg/L.
Odpowiadając na Twoje pytania nie mam butli CO2.
Juwel Bioflow 3.0 chyba faktycznie jest przy mały, przy nawet dodatkowym napowietrzaniu. Wczoraj dokupiłem JBL CristalProfi e701 i na dwa filtry od razu widać poprawe (realnie 350 l/h). Musze jeszcze chyba zwiększyc naświetlenie?!
Nie wiem, czy się ze mną zgodzisz ale w tej obsadzie nie pasuje gurami (chowa się i siedzi w roślinach nieruchomo) oraz bocje, no może labeo.?!
Liczę na podpowiedź.
T

Awatar użytkownika
wojtekr
Posty: 799
Rejestracja: 2009-05-19, 17:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: wojtekr »

Wstaw zdjęcie baniaka, łatwiej będzie coś powiedzieć.

Generalnie dodatkowe napowietrzanie nie jest potrzebne, jeżeli w akwarium jest zapewniony ruch wody. Wtedy też jest natleniona lepiej, także dobrze są rozprowadzone inne makro i mikroelementy w całym akwarium. Woda natlenia się na styku wody z powietrzem i przez rośliny, dlatego ruch wody przy powierzchni, a nawet niewielka fala polepszają natlenienie.

Jeżeli chodzi o obsadę, to zależy wg jakiego kryterium ją dobierasz. Masz ryby z różnych biotopów, m in. z Azji, Ameryki Południowej i Centralnej, które mają różne wymagania i to do siebie nie pasuje, mimo, że jest kolorowo :-)

Ile masz światła, że chcesz je zwiększyć? Pamiętaj, że więcej światła, to szybszy wzrost roślin, a one do wzrostu potrzebują pokarmu. Jak tego nie zapewnisz, to pojawią się glony.

Radien75
Posty: 3
Rejestracja: 2014-11-26, 09:35
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Radien75 »

Podpowiedz jak się wstawia zdjęcia. ?!
Dziś oddałem gupiki. Molinezje i mieczyki może zostawić? !

ODPOWIEDZ

Wróć do „100 - 199 litrów”