Brotia armata

chwialek
Posty: 155
Rejestracja: 2010-03-10, 11:17
Lokalizacja: Dąbie

Brotia armata

Post autor: chwialek »

Właśnie stałem się posiadaczem ślimaczka. Zgodnego z tematem, może ktoś z was wie coś więcej na temat tego gatunku, rozmnażanie, zwyczaje, żywienie. Będę wdzięczny.
Postaram się wkrótce wrzucić fotki- moich ślimaków.

Na chwilę obecną fotka zapożyczona z google...
Obrazek
źródło: http://www.datz.de
Ostatnio zmieniony 2010-04-13, 17:33 przez chwialek, łącznie zmieniany 1 raz.

aniolekzpazurem
Posty: 10
Rejestracja: 2010-03-31, 22:44
Lokalizacja: łódź

Post autor: aniolekzpazurem »

Ślimak to nowość na razie nie ma prawie żadnych informacji pozostaje czekać lub udać się do malakologów z uniwerku jest tam jeden Pan profesor znawca tropikalnych ślimaków czerpałam od niego wiedzę na temat Neretiny natalensis podczas mojej próby jej rozmnożenia kilka lat temu ;-)
Ile za nie zapłaciłeś też mam do nich dojście tyle że po 6zł szt to dość drogo jak na ślimaki

chwialek
Posty: 155
Rejestracja: 2010-03-10, 11:17
Lokalizacja: Dąbie

Post autor: chwialek »

No to mi się udało znaleźć ładniejsze dojście, a jak za nowość to cena myślę że do przecierpienia :)
Wziołem je dlatego, że wcześniej ich nie spotkałem - z tego co udało mi się znaleźć na niemieckich stronach są to ślimaki żyworodne- o ile cokolwiek to oznacza piszą także że są jednopłciowe i to mnie też bardzo zastanawia bo dalej wspominają że samica nosi młode i rodzą się w pełni wykształcone- tylko skoro jednopłciowe to skąd samica... :)
Liczę, że ktoś wie coś więcej na ich temat i podzieli się wiadomościami.

Z obserwacji mniej więcej miesięcznej- rosną ładnie i całkiem nieźle konsumują glony z szyb i roślin- nie zjadając ich samych (bynajmniej u mnie). Krewetki uwielbiają czyścić ich muszle.

Netriny- potrzebują dla larw zasolenia wody z tego co się orientuję- po konsultacjach udało ci się je rozmnożyć? Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie tematem.
Ostatnio zmieniony 2010-04-13, 21:45 przez chwialek, łącznie zmieniany 2 razy.

TomekP
Posty: 57
Rejestracja: 2009-01-17, 17:22
Lokalizacja: Łódź

Post autor: TomekP »

Większość gatunków ślimaków jest obojnacza. Oznacza to, że wszystkie osobniki posiadają męskie i żeńskie narządy rozrodcze i zazwyczaj dochodzi między nimi do zapłodnienia krzyżowego. Jednak u części gatunków istnieje podział na płcie i tak zapewne jest w tym wypadku. Stąd określenia "jednopłciowe" i "samica".

chwialek
Posty: 155
Rejestracja: 2010-03-10, 11:17
Lokalizacja: Dąbie

Post autor: chwialek »

jeżeli tak jak piszesz u ślimaków występuje podział na płcie- samiec i samica to jedno z drugim się wyklucza- bo taki podział jest charakterystyczny z "rozdzielnopłciowe" w każdym razie biologie dawno bo dawno miałem ale logicznie myśląc skoro jest samica->gdzieś musi być samiec->rozdzielnopłciowość.
Ale zakładając temat bardziej chodzi właśnie o dany gatunek ślimaka i zebranie informacji o nim niż o wywody biologiczne dotyczące jedno czy rozdzielnopłciowców- bardziej chodzi o to do której grupy zalicza się konkretny gatunek- stronka niemiecka na którą trafiłem wg mnie zawiera niejasności. Liczyłem na to że ktoś zna, ma i wie coś na temat gatunku.

Liczę, że znajdzie się ktoś kto ma wiadomości i wiedzę o tym ślimaku.
Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasowe zainteresowanie tematem, oraz wypowiedzi.

TomekP
Posty: 57
Rejestracja: 2009-01-17, 17:22
Lokalizacja: Łódź

Post autor: TomekP »

Tłumaczyłeś z niemieckiego co może prowadzić do nieścisłości. Można przyjąć, że ślimak jednopłciowy to nie dwupłciowy czyli obojnaczy lub w innym przypadku posiadający jedną płeć w obrębie swojego gatunku. W przypadku tłumaczeń nieścisłości pojawiają się z powodu wieloznaczności słów. O istnieniu jednej płci (żeńskiej) rozstrzygała by wzmianka o partenogenezie u tego ślimaka.

chwialek
Posty: 155
Rejestracja: 2010-03-10, 11:17
Lokalizacja: Dąbie

Post autor: chwialek »

Temat trochę ucichł więc może uda się go jeszcze nieco ożywić, pochwalę się moimi podopiecznymi. Ślimaki po dłuższej obserwacji żywią się głównie glonami i je wprost uwielbiają.

Obrazek
Obrazek

i ostatnia niespodzianka jaką odkryłem w zbiorniku z brotią

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2011-10-24, 21:02 przez chwialek, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Irek
Posty: 927
Rejestracja: 2009-12-01, 16:24
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Irek »

Jeśli komuś, podobnie jak mnie, nie wyświetlają się foty, to proszę:

https://picasaweb.google.com/chwialek/A ... 6239930114
https://picasaweb.google.com/chwialek/A ... 9980738066
Ostatnio zmieniony 2011-10-23, 20:11 przez Irek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mario150375
Posty: 225
Rejestracja: 2010-01-12, 20:37
Lokalizacja: Ksawerów

Post autor: mario150375 »

Moderatorem nie jestem, ale zgrałem Twój plik na dysk i wysłałem do imageshack. Oto co wyszło poniżej:

Obrazek

Kod jest taki:

{IMG]http://img695.imageshack.us/img695/7775/dscf2872u.jpg[/IMG}

Oczywiście zamiast {} wstawiasz []. Prawdopodobnie robisz coś źle, sprawdź jeszcze raz. Zawsze możesz użyć przycisku podgląd zanim wyślesz na forum.

A na temat, fajny i ciekawy ślimak. Nasuwa mi się pytanie, czy ktoś z Was ma doświadczenia trzymania go razem z Antentome Helena? :-)

Awatar użytkownika
3runer
Posty: 1789
Rejestracja: 2011-03-09, 19:44
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Post autor: 3runer »

mi z 4 sztuk została jedna... helenkom smakowała droga kolacja... ale ślimaki cudne, jedne z moich ulubionych
Co by tu napisać... :-P

Awatar użytkownika
Kubiszon
Administrator
Posty: 1557
Rejestracja: 2008-05-14, 21:35
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubiszon »

chwialek pisze:

Kod: Zaznacz cały

[img]https://picasaweb.google.com/chwialek/Akwarium#5666760939980738066[/img]
[img]http://imageshack.us/f/20/s0082911.jpg/[/img]
[img]https://picasaweb.google.com/chwialek/Akwarium#5666761676239930114[/img]
Pytanie do moderatorów dlaczego tych zdjęć nie widać co jest nie tak w kodzie- załączeniu zdjęć? Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.
Bo linki między które wstawiasz muszą być bezpośrednimi odnośnikami do zdjęć. Nie do strony ze zdjęciem, a do samego zdjęcia. Czyli muszą się kończyć rozszerzeniem pliku, np .jpg. Poprawiłem, zobacz czym się różnią.

chwialek
Posty: 155
Rejestracja: 2010-03-10, 11:17
Lokalizacja: Dąbie

Post autor: chwialek »

Minął prawie miesiąc więc zamieszczę lekką aktualizację bo maluchy troszkę podrosły i mam coraz większą pewność że są to młode brotia...

Może opiszę troszkę dorosłe osobniki. Gdy je zakupiłem były mniej więcej jednakowych rozmiarów, obecnie jeden osobnik jest zauważalnie większy.
Obrazek
I co najważniejsze pojawiły się młode osobniki. Wyglądają one troszkę inaczej niż dorosłe a mianowicie nie mają aż tak bardzo widocznych kolców na muszli, jednak jej koniec podobnie jak u dorosłych jest "urwany" nie wiem jak to fachowo powinno się nazywać.
Młodziaki na obecną chwilę podrosły prawie dwukrotnie zwiększając rozmiary swojej muszli, bardzo smakują im glony porastające szyby akwarium. Nie zauważam niszczycielskiego wpływu na roślinność. W zbiorniku pełza spora ilość maluchów ich wielkość sugerowała by że przyszły na świat w tym samym czasie obecnie mają około 2-3mm długości skorupy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Niektóre osobniki nieco odbiegają od normy i są troszkę większe.
Obrazek
Ale jak widać muszla wygląda raczej na gładką z urwanym końcem.

Czy ktoś z forum ma jakieś informacje o rozmnożeniu się Brotia?
Dorastaniu młodych osobników?
Czy może dotychczas te ślimaki pochodziły z importu?

chwialek
Posty: 155
Rejestracja: 2010-03-10, 11:17
Lokalizacja: Dąbie

Post autor: chwialek »

3runer pisze: helenkom smakowała droga kolacja...
Faktycznie, gdy je kupowałem nie należały do tanich :)

Gdy młode nieco podrosną zapewne pojawią się w dziale sprzedam. No chyba że już są osoby zdecydowane kupić ślimaka w rozmiarze 2mm i obserwować jego wzrost.

Awatar użytkownika
3runer
Posty: 1789
Rejestracja: 2011-03-09, 19:44
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Post autor: 3runer »

gdybyś się chciał pozbyć kilku sztuk, to ja chętnie, pójdą do osobnego zbiornika bez helenek!!!
Co by tu napisać... :-P

padrem
Posty: 208
Rejestracja: 2011-09-17, 17:27
Lokalizacja: Łódź-Polesie

Post autor: padrem »

witam ;) stalem sie szczesliwym posiadaczem tych ze slimakow zupelnie przez przypadek poniewaz bedac na gieldzie nic nie kupilem co chcialem postanowilem kupic sobie slimaki ;) no i tak bladze az wkoncu kupilem te oto wlasnie slimaki na foliowym worku bylo napisane "bl. POGODVIA " no i nie dalo rady znalesc tego w necie :P po nazwie wyskakiwaly strony z aktualna pogoda a zaczalem szukac poniewaz z jednego slimaka dosc dziwnie sie zachowujacego zaczelo "cos wychodzic" jak tak sobie lezy od kilku godzin przy szybie to widac dziwne zachowanie, a tu nagle bec ku mojemu zdziwieniu wyskoczyl maly slimaczek :D w skorupce pokrecil sie kolo "matki" i zaczal eksplorowac Zbiornik :P "matula jak sie nie ruszala tak sie nie rusza moze chce wypluc jeszcze jakiegos malucha ;P zobaczymy ;)potwierdzam fakt ze maluchy rodza sie bez widocznych sladow kolcow byc moze musza sie wyksztalcic

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kraby, raki, ślimaki i inne bezkręgowce”