Brotia armata

Awatar użytkownika
3runer
Posty: 1789
Rejestracja: 2011-03-09, 19:44
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Post autor: 3runer »

fakt nie dopisałem, rośliny były z innego źródła
Co by tu napisać... :-P

Robert41
Posty: 2
Rejestracja: 2013-01-07, 19:26
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Robert41 »

Od kilku tygodni jestem posiadaczem tych ślimaków, co prawda gdy kupowałem miały to być Brotia pagodula, ale gdy dojechały okazało się że to Brotia armata , no ale to częsta rzecz w internetowym kupowaniu że dostaje się nie to co się kupuje :-) . Slimaki oczywiście z odłowu - więc wierzchołki muszli poutrącane ,ogólnie dość mocno pokiereszowane osobniki mi się trafiły. Z 6 szt. jeden padł po kilku dniach , był uszkodzony, brakowało mu połowy wieczka i większej części stopy, tak jakby coś mu ją odgryzło. Pozostała piątka dość intensywnie żeruje - głównie na szybach , częściowo na korzeniu , na którym widać lekkie ubytki drewna, na żwir schodzą raczej sporadycznie. Czasem robią sobie przerwy i kilkanaście godzin siedzą schowane w skorupkach. Z tym że tylko 2 sztuki się tak zachowują, być może są w gorszej kondycji- pozostałe 3 w zasadzie cały czas aktywne. Jakieś dwa tygodnie temu pojawiły się młode osobniki - nie wiem ile z moich ślimaków to samice, informacje w internecie co do ilości młodych są różne - ale sadzę że w zbiorniku jest teraz około 25-30 młodych ślimaczków , więc albo urodziła jedna samica a mioty są duże - albo w tym samym czasie było kilka porodów. Zauważyłem że młode w miarę szybko rosną. Po urodzeniu skorupka miała około 2-2,5 mm , w tej chwili niektóre sztuki zbliżają się do 5 mm , żerują prawie bez przerwy, głównie na szybach, gdzie jest sporo zielenic i troche okrzemek, część młodych zdrapuje zielenice pojawiające się na żwirku , część tak jak dorosłe czyści korzeń w akwarium. Młode jedzą bardzo dużo - doskonale widać na szybach "ścieżki" do czystego szkła , jeśli zachowają to tempo odżywania gdy podrosną to myślę że glony przestaną nadążać rosnąć w krótkim czasie :-)

Pare fotek , kiepskich - ale taki sprzęt niestety :-)


Jeden z dorosłych:

Obrazek




I dwa ujęcia maluchów:

Obrazek





Obrazek
Ostatnio zmieniony 2013-01-07, 20:15 przez Robert41, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Robert

Awatar użytkownika
kaka93pl
Posty: 52
Rejestracja: 2012-09-06, 12:58
Lokalizacja: Kielce/Łódź

Post autor: kaka93pl »

Świetne:)
Mam pytanie jak odroznik pogodule od twjego gatunku? Bo do tej pory myslalem ze mam wlasnie pogodule, ale moje sa identyczne jak te na zdjeciach.

Robert41
Posty: 2
Rejestracja: 2013-01-07, 19:26
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Robert41 »

Różnice widać na zdjęciach na poniższych stronach:

http://www.allesumdieschneck.de/html/br ... odula.html

http://www.allesumdieschneck.de/html/brotia_armata.html

Pagodula rośnie większa i ma większe wypustki na muszli.
Pozdrawiam Robert

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kraby, raki, ślimaki i inne bezkręgowce”