Corydoras paleatus - Kirysek pstry

Zablokowany
Awatar użytkownika
megalomaniacc
Moderator
Posty: 1047
Rejestracja: 2008-06-26, 20:57
Lokalizacja: Łódź

Corydoras paleatus - Kirysek pstry

Post autor: megalomaniacc »

Zamieszczone przez: Irek
[center] Corydoras paleatus - Kirysek pstry [/center]
  • Wielkość, wygląd, dymorfizm płciowy
    Kiryski pstre osiągają do 8 cm długości. Rybki te są szare z kilkoma ciemnymi plamkami na tułowiu. Ich pokrywy skrzelowe są lekko zazielenione oraz posiadają właściwości fluorescencyjne. Pyszczek rybki zaopatrzony jest w 3 pary wąsów, które pomagają jej w zdobywaniu pożywienia podczas przeszukiwania podłoża. Samce są szczuplejsze oraz posiadają dłuższe płetwy grzbietowe.
  • Parametry wody
    pH 6,5-7,5
    18-24 C
  • Akwarium
    Około 50l jest wystarczające dla grupki 5-6 sztuk. Akwarium powinno być z pokrywą, ponieważ kiryski często wyskakują ponad powierzchnię wody. Podłoże nie może mieć ostrych krawędzi, gdyż grozi to skaleczeniem się kiryska. Zbiornik należy gęsto obsadzić roślinami tylko w niektórych miejscach, tak aby zostało dużo wolnej przestrzeni do pływania.
  • Zachowanie, tryb życia
    Rybki te spędzają większość swojego życia pływając przy dnie w poszukiwaniu pożywienia. Kiryski są rybami stadnymi. Powinno się hodować minimum 5-6 sztuk. Są płochliwe, dlatego w akwarium musi być dużo kryjówek. Gdy w wodzie jest niedostateczna ilość tlenu, oddychają powietrzem atmosferycznym przy pomocy jelit. Kiryski są wszystkożerne. Jedzą pokarmy mrożone, żywe i suche.
  • Współmieszkańcy
    Należą do ryb spokojnych. Można je hodować wraz z pielęgniczkami, kąsaczami, razborami, żyworódkami, prętnikami oraz z wieloma innymi nieagresywnymi rybami.
  • Rozmnażanie
    Kirysek pstry to jeden z pierwszych gatunków rozmnożonych w warunkach akwarystycznych. Jego rozmnożenie nie jest trudne. Ryby można zachęcić do tarła zmniejszając temperaturę wody. Chętnie rozmnażają się już w akwarium ogólnym, lecz jeżeli chcemy odchować jak najwięcej narybku warto przenieść stadko ryb do akwarium tarliskowego, tak aby na 1 samice przypadały 2-3 samce. Zbiornik nie musi być duży, wystarczy 20-30l. Na początku tarła ryby ganiają się po całym akwarium. Po wstępnych zalotach samiec płetwą piersiową opiera się o wąsiki samicy, przybliżając do niej swój brzuch. Ruch płetw i skrzeli ułatwia plemnikom dostanie się do jaj, które w tym czasie przedostają się do kieszonki utworzonej przez płetwy brzuszne samicy. Ikra najczęściej jest składana na szybie akwarium, dużych liściach roślin lub podłożu. Rybki te zazwyczaj nie zjadają ikry. Po tarle odławiamy tarlaki i zaciemniamy zbiornik. Do wody w tym czasie możemy dodać akryflawine, w celu zapobieżenia pleśnieniu ikry. Po około 5 dniach powinny wykluć się małe kiryski. Młode karmimy nicieniami mikro, larwami solowca i pokarmami w płynie dla narybku i bardzo drobną suchą karmą.
  • Zdjęcia
    Obrazek
    Obrazek
    Obrazek
  • Źródła
http://akson.sgh.waw.pl/~mlesni/rybki.htm
http://www.akwarium.info.pl/index.php?o ... Itemid=245
http://www.aquaristikszene.ch/Boersen/M ... bot09.html[/quote]
Ostatnio zmieniony 2010-06-13, 07:40 przez megalomaniacc, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Zablokowany

Wróć do „Encyklopedia Ryb Akwariowych Łódzkiego Forum Akwarystycznego”