Aphyosemion striatum - Proporczykowiec striatum

Moderatorzy: megalomaniacc, Alchemik, wwwampir, Zafira, s050197, Vendredi, cliper, Incognito

Zablokowany
Awatar użytkownika
megalomaniacc
Moderator
Posty: 1047
Rejestracja: 2008-06-26, 20:57
Lokalizacja: Łódź

Aphyosemion striatum - Proporczykowiec striatum

Post autor: megalomaniacc » 2010-01-26, 20:31

Zamieszczone przez: mat114

[center]Aphyosemion striatum - Proporczykowiec striatum [/center]
 • Wielkość, wygląd, dymorfizm płciowy:

  Ryba ta dorasta do 6 cm. Samice na ogół są nieco mniejsze od samców i mają ok. 5 cm, są też zdecydowanie skąpiej ubarwione, ale mają idące wzdłuż całego ciała rzędy czerwonych lekko widocznych kropek, które kończą się w połowie ogona. Samce za to są bardzo ciekawie ubarwione, a mianowicie mają kilka rzędów kropek w kolorze czerwonym i czasem pomarańczowym, pod kropeczkami widać na grzbiecie lekko seledynowe zabarwienie, które przy odpowiednim oświetleniu staje się naprawdę intensywne. Ogon samca przypomina proporzec powiewający na wietrze i jest on w kolorze brązowo-żółto- czerwonym.
 • Parametry wody:

  Proporczykowiec ten lubi wodę niezbyt świeżą, ale przejrzystą o temperaturze od 20 do 26° C. Lubią wodę kwaśna, pH ok. 6, twardość wody jest mało istotna lecz nie powinna być ona skrajnie twarda
 • Akwarium:

  Ryba ta może być trzymana w stosunkowo niewielkich akwariach ok. 60l lecz nie więcej jak 1 samiec i 3-4 samiczki. Dodatkowo akwarium musi być mocno zarośnięte i to najlepiej drobnolistną roślinnością. Bardzo dobrym pomysłem jest również obsadzenia kamienia/korzenia pelią w która proporczykowce bardzo często wpływają i czatują niczym barakuda. Oświetlenie zbiornika powinno być umiarkowane ( nie więcej jak 0.5W/l) Akwarium dla tej ryby nie powinno być wysokie w swoim naturalnym środowisku żyje w równych rozlewiskach a nawet na bagnach. Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest położenie na dnie włókien torfu w których striatumy lubią przebywać.
 • Zachowanie, tryb życia:

  Zachowanie tej ryby jest dosyć enigmatyczne, jednego dnia samce potrafią pływać obok siebie bez żadnych problemów, a drugiego toczą bardzo zacięte boje w których często słabszy odpływa z postrzępioną płetwą. Samce wydzielają sobie w akwarium rewiry których na ogół bronią przed innymi samcami. Samice mają pełną dowolność w pływaniu po akwarium, można wręcz powiedzieć że samce traktują je jak boginie. Samice sporadycznie się ze sobą przepychają (nadal nie udało mi się ustalić co jest tego przyczyną) Ryby te są bardzo aktywne głównie w dzień chociaż nie raz dane mi było słyszeć jak polują po zgaszeniu światła.
 • Współmieszkańcy:

  Według moich doświadczeń proporczykowce nie mogą żyć z krewetkami karłowatymi gdyż stają się one smaczna przekąską. Odradzam również trzymanie striatumów z rybami majestatycznymi oraz o weloniastych płetwach gdyż mogą szybko zakończyć swój żywot. Dobrymi współmieszkańcami są wszelkie ryby denne oraz np. neony i prętniki.
 • Rozmnażanie:

  Ryby te są bardzo reproduktywne, w moim akwarium składały już parokrotnie ikrę lecz szybko lądowała ona w paszczy albo samych rodziców albo ich współmieszkańców. Do rozrodu najlepiej użyć małego akwarium w którym jest nie więcej jak 5-10 cm wody. Polecam również wrzucić do akwarium kępy mchu w których samica będzie składać ikrę przez okres nawet do 20 dni. Młode wylęgają się po około dwóch tygodniach, w pierwszych dniach życia powinny być karmione pierwotniakami a potem np. solowce.
 • Zdjęcia:
Samica
Obrazek

Obrazek

Samiec
Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2010-06-13, 07:40 przez megalomaniacc, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek

Zablokowany

Wróć do „Encyklopedia Ryb Akwariowych Łódzkiego Forum Akwarystycznego”