Plan na małą solniczkę, parę pytań

ODPOWIEDZ
bechcik
Posty: 19
Rejestracja: 2011-01-26, 19:12
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki

Plan na małą solniczkę, parę pytań

Post autor: bechcik »

Witam, chcę założyć niewielki zbiorniczek morski. Akwa 60x40x35h, do tego lampa hqi 70w, i pojawia mi się kilka pytań: jako filtr chcę użyć eheim professionel 2071, jest w ogóle sens posiadania kubełka w morskim czy raczej pomyśleć nad panelem? Co do oświetlenia to jaki żarnik byłby optymalny? Może ktoś ma jakiś sprawdzony model przy którym korale ładnie rosną? I kolejne pytanie jaki dodatkowy sprzęt muszę wziąć pod uwagę? Czy odpieniacz przy takim litrażu jest potrzeby a jeśli tak to jaki polecacie? Dodam tylko że morskie to jest kompletnie nowy temat dla mnie i póki co zbieram informacje o sprzęcie, przewidywanych kosztach utrzymania takiego baniaczka itp.

Awatar użytkownika
Kubiszon
Administrator
Posty: 1557
Rejestracja: 2008-05-14, 21:35
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubiszon »

Nie jestem żadnym specem, ale posiadałem niewielką kostkę z morskim przez około rok czasu i nieco mogę pomóc.
Kubeł może być, filtracji nigdy za wiele, ale im więcej filtracji tym lepiej. U mnie w końcu skończyło się na podwójnym baniaku - połowa robiła za sump. Żarnik no to jakiś powyżej 10000K. Odpieniacz myślę, że jest potrzebny, przy tak małym akwarium ciężko utrzymać dobre parametry, więc się przyda. Chyba, że nie będzie tam nic wymagającego regularnego karmienia. Są nieduże odpieniacze do kupienia, ale polecam te z pompkami igłowymi, nie napędzane kostką i brzęczykiem.
Koszty mogą zwłaszcza na początku przytłoczyć, ale im dalej w las tym są mniejsze. Ogólnie polecam wpaść w któryś wtorek do klubu, jest morszczak na miejscu, czasem nawet dwóch, na pewno doradzi:) Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że na pewno morskie wymaga więcej czasu i uwagi niż słodkie, zwłaszcza jeśli niewiele z początku wiesz!

chwialek
Posty: 155
Rejestracja: 2010-03-10, 11:17
Lokalizacja: Dąbie

Post autor: chwialek »

Moje zdanie jako dość świeżo posolonego jest nieco inne niż kubiszona. A mianowicie kubeł wg mnie jest zbędny. Filtracja trochę w innym znaczeniu niż w słodkowodnym, a mianowicie w oparciu o skałę i np siporax. U siebie mam panel tzn obecnie jest to panel 2 komorowy, ale przy kolejnym podejściu do tak małego litrażu stawiał bym na panel 1 komorowy, szkoda miejsca. A w panelu absorbery, pompa obiegowa, oraz ewentualny siporax i grzałka wystarczą. Odpieniacz przy tak małym baniaku i tak zrobisz podmiany raz w tygodniu więc co trzeba to usuniesz. Jak jesteś pewien że chcesz i że to jest ten kierunek akwarystyki to stawiaj od razu docelowy większy baniak ;)
Oświetlenie HQI nie mam doświadczenia led to stosunek co najmniej 2 do 1 Royal blue do White.

Linki które mogą okazać się na początek pomocne...

reef hub
solniczkawbaniaku
nanoreef
seaforum
aqua-reef
Ostatnio zmieniony 2015-04-30, 20:49 przez chwialek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kubiszon
Administrator
Posty: 1557
Rejestracja: 2008-05-14, 21:35
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubiszon »

No tak, zapomniałem o najważniejszym - większy baniak. Start w morskie z małym baniakiem jest trudny bardzo! Na pewno pomyśl też o ruchu wody, pompy cyrkulacyjne muszą być.

Awatar użytkownika
Marcinus
Posty: 304
Rejestracja: 2008-05-20, 08:24
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Marcinus »

Kilka błędów już na starcie:

1. Daruj sobie kubeł, od lat się tego nie stosuje, po jakimś czasie zrobi Ci się mała fabryka no3 w tym kuble i będą problemy; podstawą jest dobra żywa skała [ w Twoim przypadku 8-9kg] i regularne podmiany raz na tydzień 10%

2. HQI 70W: zamień to na świetlówki, 3x24W wystarczy, będziesz miał ładnie doświetlone akwarium i barwa będzie o niebo lepsza; nie ma już chyba na rynku dobrych żarników 70W to jest drugi problem, o tej mocy jest wybór do baniek słodkowodnych, do morskich zaczynają się od 150W

3. Odpieniacza nie potrzebujesz, regularne podmiany wystarczą, to jest baniak na 2-3 ryby, więc nie bardzo będzie co pienić. Daruj sobie też sumpy, panele itp.. przy tej wielkości akwarium moim zdaniem kompletnie zbędne.

4. Cyrkulacja: kup sobie dwie JVP 110 NANO, są małe i w miarę wydajne.

5. Sól: na początek Instant Ocean, później zmiana na Reef Crystals

6. Konieczny jest filtr RO+DI, bez tego daleko nie zajedziesz.

Na zachętę powiem, że baniak morski jest dużo łatwiejszy w prowadzeniu niż ładne typowo roślinne akwarium słodkowodne i zajmuje mniej czasu :) mowa o baniaku morskim bez koralowców SPS.

bechcik
Posty: 19
Rejestracja: 2011-01-26, 19:12
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki

Post autor: bechcik »

Pierwsze co chciałem powiedzieć to że bardzo dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi, zaczynałem już tracić wiarę w to forum:) trochę mnie zaskoczyliście bo ja już planowałem budowę sumpa a tu proszę. Jeśli chodzi o hqi to trochę się zawiodłem bo w drugim akwa holenderskim mam 2x70w i jestem bardzo zadowolony z tego źródła światła. We wcześniejszych doświadczeniach miałem świetlówki i nie byłem jakoś super zadowolony z efektów. A jakie macie zdanie o power ledach, jak to się sprawuje w morskim, bo jeśli nie hqi to to jest mój drugi typ. Podpowiedzcie mi proszę gdzie znajduje się siedziba klubu bo bardzo chętnie wpadnę i pogadam, popatrzę. Może mi się cały pogląd na morszczyznę wyklaruje:) A póki co zabieram się za przyswajanie teorii podanej w linkach.

Awatar użytkownika
Marcinus
Posty: 304
Rejestracja: 2008-05-20, 08:24
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Marcinus »

Barwa świetlówek w baniaku morskim bardzo Ci się spodoba, gwarantuję to trochę inna bajka niż w słodkim.
Widziałem jeden baniak na power led, korale rosną, ale barwy takie sobie ; jeżeli tak bardzo nie lubisz świetlówek to wybór pewnie lepszy niż HQI 70W.

Klub chyba cały czas jest w ŁDK-u na Traugutta.

bechcik
Posty: 19
Rejestracja: 2011-01-26, 19:12
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki

Post autor: bechcik »

co do większego baniaka, to mam aktualnie 220l roślinne i jeśli faktycznie morszczyzna mnie wciągnie to pewnie zrobię małą zamiankę. Pod tytułem duże morskie i mały roślinniak. Na chwilę obecną to małe będzie postawione jako że tak powiem próba, zarówno jeśli chodzi o doświadczenie, jak i finanse. Jak z kasą wychodzi wam utrzymanie baniaka morskiego. Mam na myśli koszt miesięczny soli, i innych preparatów niezbędnych do utrzymania?

bechcik
Posty: 19
Rejestracja: 2011-01-26, 19:12
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki

Post autor: bechcik »

aha jeszcze jedna kwestia, mam aktualnie filtr ro taki podstawowy tj. membrana,węgiel i mechaniczny. Może wystarczyłoby dokupić DI. Wiecie może czy osobno jest taka możliwość?

chwialek
Posty: 155
Rejestracja: 2010-03-10, 11:17
Lokalizacja: Dąbie

Post autor: chwialek »

Kosztów miesięcznych jakoś nie liczyłem ponieważ sam póki co posiadam mały baniak również postawiony na próbę... Przy małym baniaku koszt comiesięczny jest porównywalny z baniakami słodkowodnymi nie jest to jakaś kosmiczna różnica. W większym baniaku podejrzewam że koszt rośnie stosownie do wielkości baniaka.
Start solniczki to koszty wyższy niż start słodkowodnego (nie dotyczy to wersji roślinnej HT bo tu podejrzewam koszty mogą być bardzo zbliżone).

Co do drugiego pytania tak można dokupić samo DI

przykładowy link ale zapewne w wersji tańszej też uda się znaleźć.

Awatar użytkownika
_VIPER_
Posty: 19
Rejestracja: 2014-03-15, 13:52
Lokalizacja: Łódź

Post autor: _VIPER_ »

Jak tam baniak, czy już stoi?
Co do kosztów wszystko zależy od tego co chcesz trzymać bo rożnice w kosztach wyposażenia i ekspoatacji względem obsady akwarium są bardzo duże. Na pocieszenie (albo i nie..) mogę Ci powiedzieć tylko tyle, że jak już się wciągniesz to po jakimś czasie przestaniesz w ogóle liczyć ile na zbiornik wydajesz..:)))

chwialek
Posty: 155
Rejestracja: 2010-03-10, 11:17
Lokalizacja: Dąbie

Post autor: chwialek »

Zmienisz na większy. Poznasz fajnych ludzi. 17 października w Zgierzu organizowane jest spotkanie kilku posolonych z rejonu Łodzi, Zgierza, Strykowa, Ozorkowa itd, Ile osób się stawi nie wiem, ale im więcej tym lepiej...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwarystyka Morska”