Słona kropla

chwialek
Posty: 155
Rejestracja: 2010-03-10, 11:17
Lokalizacja: Dąbie

Słona kropla

Post autor: chwialek »

Zbiornik powołany do życia 14 lutego 2014r
całościowo szkło 45x35x35,
panel po długości 45cm szerokość 10cm 3 komory
główna rafowa komora ma wymiar 45x25x35.
Wykonany jest ze szkła opti white 6mm, panel to szkło barwione w masie koloru czarnego 6mm, przegrody w panelu wykonane są ze szkła 4mm. Zalewając zbiornik weszło mi około 40-41litrów solanki.
Pompa obiegowa Tunze Silent 1073.008 wydajność do 850l/h
Cyrkulator Tunze 6025 wydajność 2800l/h
Oświetlenie 11W actinica Aquael, oraz 36W led DIY
Skała około 9kg żywa
Piach nie wiem ile żywy
Woda 40litrów z działającego akwa

14 luty 2014 start mini morszczaka...
Obrazek
15 luty 2014
Obrazek
23 luty 2014 (1tydzień)
Obrazek
Obecnie w zbiorniku jest już trochę życia...
Wężowidło "Ernie" :) a co niech ma imię...
Obrazek
poza imieniem ma 15 cm i jest jednym z najładniejszych stworzeń jakie obecnie mam w zbiorniku. Robi za czyścik do skały... Ophiomastix annulosa
Obrazek
Briareum
Obrazek
Obrazek

Pabian
Posty: 483
Rejestracja: 2011-09-06, 20:15
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: Pabian »

Widzę ,że jednak ten panel troszkę prześwituje.....miałem takie obawy i niestety się potwierdziły . Każde szkło barwione w masie ma jakąś przepuszczalność światła ,wyjściem jest szkło lakierowane ,ale nie wiem jaki wpływ by miało na życie , tym bardziej że to solniczka

Ogólnie już na początku fajnie to wygląda . Szczerze mówiąc nie wiedziałem że tak małe akwa morskie może z powodzeniem funkcjonować . Zapodaj, o ile możesz, zdjęcia tyłu (za panelem), bo to ciekawe i proste rozwiązanie ...... normalnie mi smaczku narobiłeś tym baniaczkiem ;-) :-P

Awatar użytkownika
mat114
Posty: 1020
Rejestracja: 2009-03-19, 21:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mat114 »

Ale żeś mi ochoty narobił..... Coś mi się wydaję że trzeba się rozejrzeć za solniczką :D
Posiadanie zwierząt NIE JEST obowiązkiem, natomiast ich posiadanie RODZI OBOWIĄZKI.

chwialek
Posty: 155
Rejestracja: 2010-03-10, 11:17
Lokalizacja: Dąbie

Post autor: chwialek »

Dzisiaj wieczorem aktualizacja... zbiornik w 14 dniu funkcjonowania. Zdjęcie z tyłu teraz będzie ale się postaram jak nie zdjęcie to schemat. Gdy zakładałem, projektowałem to sporo morszczaków podpowiadało że najprościej to zwykła kaskada... Mają rację ale do mnie kaskada nie przemawia z racji tego że dynda lub boku akwa i mam uprzedzenie do tego typu sprzętu. Pomimo dobrych rad zdecydowałem się postawić na panel.

piona3
Posty: 143
Rejestracja: 2011-10-25, 18:24
Lokalizacja: Łódź

Post autor: piona3 »

U góry widać martwe szkielety korali ..hmm daj xenie niżej ,jak jej będzie pasowało to poobrasta ci te martwe szkielety ,miękasy trochę chaotycznie poustawiane moim zdaniem .Co do tylnego panelu to powiem że jak będziesz dodawał wystarczającą ilość Ca to i tak zarośnie ci glonami wapiennymi pozd.i życzę sukcesów :-D Co do skały .. to myslę że nie jest prosto z frachtu, tylko już z działającego zbiornika Na 4-tym zdjeciu widzę wieloszczepa (uważaj na niego) ja miałem z 4 -ry w 500-ce tylko po to aby w razie niemca zjadły padline NIE polecam ci ich w trzymaniu w tak małym baniaku ! I nigdy ich nie dotykaj gołymi palcami .
Ostatnio zmieniony 2014-03-01, 21:14 przez piona3, łącznie zmieniany 1 raz.

chwialek
Posty: 155
Rejestracja: 2010-03-10, 11:17
Lokalizacja: Dąbie

Post autor: chwialek »

Piona... tak jak piszesz skała nie jest z frachtu lecz z działających zbiorników, szkielety były przez tydzień, obecnie pozbywam się z nich apitasji i docelowo wylądują w panelu...posłużą w przyszłości za podstawki pod szczepki.
Wieloszczet z 4 zdjęcia... to nie wieloszczet a wężowidło i tego jestem w 100% pewien- wiem że troszkę nietypowe bo ładne, kolorowe...
Ale w zbiorniku widziałem równocześnie 2 wieloszczety póki co ich nie odławiałem bo mają około 3-4cm. Na zupę dla przyszłej teściowej jak znalazł :)
Obrazek
W tej wersji zostały dołożone kolejne fragmenty skały... jak zapewniał sprzedawca są to skałki z frahtu ale w sklepie leżakowały już około 2 tygodni.
Akwarium powoli dojrzewa... Ale zdecydowałem się już wprowadzić kilku nowych mieszkańców...
Obrazek
Erni ujęcie większego fragmentu...
Obrazek
W skale przyszedł jego mniejszy brat, ale nie jest taki kolorowy.
Obrazek
Jak widać jeszcze nie doczekał się swojego zdjęcia portretowego. póki co wystawia tylko 2-3 macek.
W kilku miejscach widoczne są parasolki - chyba rurówki. Wystarczy coś do nich zbliżyć i się całkowicie zwijają. Mówię/piszę o tym czymś na piasku nie na skale.
Obrazek
W kilku miejscach są innego rodzaju parasolki...
Obrazek
Z nowego życia są jeszcze grzybki zielone fluo...
Obrazek


Zdjęcia panela nie jestem w stanie wykonać z tyłu... więc może opiszę co i jak.
Szyba oddzielająca panel od akwa jest o 0,5cm niższa od krawędzi zbiornika, patrząc od prawej komora spływu szersza o 0,5cm od otworu przelewowego. W 1 komorze panela woda spływa swobodnie w dół, od dołu jest pozostawiona przestrzeń 4cm o ile pamiętam aby swobodnie przepływała do drugiej komory druga komora przeznaczona na media filtracyjne, grzałki itp. do 3 komory woda przelewa się górą zatem szyba/przegroda sięga do -4cm od góry panela w 3 komorze jest miejsce na dolewkę wody, pompę obiegową termometr i jeszcze trochę miejsca zostaje, ale z czasem napewno będzie wykorzystane.
Z lewej strony akwa w panelu jest wycięty przelot górny lewy narożnik w który obecnie wklejony jest wylot wody tłoczonej przez pompę obiegową ukrytą w panelu.
W głównym zbiorniku jest zamontowany cyrkulator, w połączniu z pompą obiegową daje przepływ około 3 tys l/h.

Xenią nie zasiedlałem... To życie xenio podobne to briareum fluo - tylko jeszcze nie jest w pełnej okazałości, albo nie umiem go ładnie sfotografować. Co do chaosu w ułożeniu korali... to pierwsza słona kropla i nie wiem co jeszcze wpadnie mi w ręce. Póki korale rosną na podstawkach które troszkę szpecą.

piona3
Posty: 143
Rejestracja: 2011-10-25, 18:24
Lokalizacja: Łódź

Post autor: piona3 »

Mogę zapytać się u kogo zaopatrujesz się ?Postaraj się o malutkie ukwiały z krewetką symbiotyczną (nie pamiętam nazwy ) to dopiero doda uroku akwa ..pozd. Fakt teraz widzę że to nie xenia tylko sinularia ,a jedna noga wężowidła totalnie mnie zmyliła :mrgreen: 3-mam kciuki ,jak coś to pisz to ci zawsze pomogę

chwialek
Posty: 155
Rejestracja: 2010-03-10, 11:17
Lokalizacja: Dąbie

Post autor: chwialek »

U kogo się zaopatruję... odpowiedziałem już w PW.
Ale tutaj też umieszczę odpowiedź. Skałą pochodzi z AquaMedic Bogucin, Botia, Euroakwarium i zaprzyjaźnionego sklepiku obecnie tylko słodkowodnego ale skałka z morszczaka jeszcze była Zooland. Życie AquaMedic, Botia, Euroakwarium, SeaWorld oraz kilku Łódzkich Morszczaków, oraz wysyłkowo Ełk i Ruda Śląska. Także trochę tu trochę tam zbiorówka zewsząd.
Obecnie jestem już po pierwszych podmiankach wody na soli Reef Crystals.
Na dzień dzisiejszy zbiornik wygląda...
Obrazek
Od wczoraj stacjonuje w nim docelowy mieszkaniec...
Obrazek
Zdjęcie nie oddaje jego urody. Dostał wdzięczne imię Nemo - tak dla złamania stereotypu, dla nie wtajemniczonych nie jest to błazenek jak sugeruje oklepane imię błaznów.
Oraz kilka zdjęć aby ukazać barwy życia morskiego, na żywo wygląda to wszystko o wiele wiele lepiej.
Obrazek
Obrazek
Obrazek W trakcie pisania postu kolejny mieszkaniec otrzymał imię "gibon" bo gobiodon to za długie, a żółtek mogło by niektórych razić. Bardzo wdzięczna rybka zwłaszcza w tak małych zbiornikach.

Awatar użytkownika
RafiLodz
Posty: 24
Rejestracja: 2010-09-27, 12:24
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

Post autor: RafiLodz »

Trochę mnie martwi mandaryn -mam nadzieję ,że wcina mrożonki ?

A ogólnie - powodzenia życzę. Małe rafki mają swój urok :)
http://www.youtube.com/user/g1aira (morskie) - zlikwidowane
Boyu MT-402 - miękkie my wifeczki
Reefmax - UNLS (Seriatopora Caliendrum,Seriatopora Hystrix,Montipora Digitata - 3 kolory,Montipora Samarensis,Montipora Foliosa)

chwialek
Posty: 155
Rejestracja: 2010-03-10, 11:17
Lokalizacja: Dąbie

Post autor: chwialek »

Mrożonki podjada, ale widzę że uwielbia czyścić skałę z wszystkiego co się rusza.
Zdecydowałem się go wpuścić gdyż w mojej wodzie coś pływało i to pływało w całkiem dużej ilości, przy karmieniu było widać mikro białe stworzonka... Na skale też nie brakuje żyjątek.
Zbiornik jest wg mnie nieco nietypowy bowiem skała pochodziła w 90% z działających zbiorników i nie była przewożona na sucho lecz w beczce z wodą, transport trwał krótko (około 1h). Woda to też nie była świeżą solanką podobnie jak piasek nie pochodził z worka.
Fragment frachtowej skały dołożyłem w nieco późniejszym okresie ale transportowany ze sklepu był w podobnych warunkach.

Mandaryn póki co żyje u mnie już tydzień - również się o niego martwiłem, ale zaryzykowałem. Z nowych "żyjątek" od wczoraj w zbiorniku ukrywa się używana wunderwafe gdyż różyczki się zadomowiły.

Coś na tym forum morszczaki się słabo ujawniają... i można by przypuszczać że w Łodzi nie ma solniczek, a jest odwrotnie.

Awatar użytkownika
RafiLodz
Posty: 24
Rejestracja: 2010-09-27, 12:24
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

Post autor: RafiLodz »

Jeśli podjada mrożonki to już lepiej :)
Zbiornik mówisz zlepek skał - nie szkodzi - moja `Pandora` też taka była - skała z różnych zakątków Łodzi i okolic.Różyczek też dostałem z jedną od groma , ale moje lysmata kuekenthali wyjadły wszystkie.Nie są takie straszne - dwa można skałę z nimi dać osobno - jeśli jest taka możliwość i zasypać piaskiem - powinny wyjść ,a wtedy łatwo je zebrać.
A czy `posoleni` się słabo ujawniają - cóż , procentowo `cukrów` jest dużo więcej i dlatego nas tak nie widać.Ważne - że wciąż powstają nowe i jak widzę po forach - więcej w łódzkim się zakłada niż likwiduje.
http://www.youtube.com/user/g1aira (morskie) - zlikwidowane
Boyu MT-402 - miękkie my wifeczki
Reefmax - UNLS (Seriatopora Caliendrum,Seriatopora Hystrix,Montipora Digitata - 3 kolory,Montipora Samarensis,Montipora Foliosa)

piona3
Posty: 143
Rejestracja: 2011-10-25, 18:24
Lokalizacja: Łódź

Post autor: piona3 »

Mandaryny ..ech..chyba jedne z najbardziej kolorowych ryb z słonych akwenów.Miałem malownicze i wspaniałe ,ale za nim je zakupiłem miałem już dobrze rozwiniętą populacje żywych kiełży..Pierwszego kupiłem a pózniej gratis dostawałem od ludzi co doprowadzali je do granicy śmierci głodowej .Ciekawa rybka lecz zastępcze pokarmy raczej nie pobiera ,lubi (żywca )

chwialek
Posty: 155
Rejestracja: 2010-03-10, 11:17
Lokalizacja: Dąbie

Post autor: chwialek »

Jako że tutaj miałem również swój wątek, lubię to forum i uważam iż dział morski jest skromnie ujawniony a solniczek w Łodzi i okolicach trochę stoi, to tutaj również nieco uzupełnię wątek.

Zatem jakiś czas temu baniak wyglądał:
Obrazek
W niewielkim zbliżeniu:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Te zdjęcia pochodzą z marca 2015r później było powoli do przodu zaczynało rosnąć i nadszedł bardzo pamiętny dzień. Gdy byłem na spotkaniu akwarystów morskich w Zgierzu otrzymałem telefon z domu. To co zastałem po szybkim powrocie było trudne do opisania.
4 lipca 2015r. Słona kropla widoczna na zdjęciach skończyła swój żywot wraz z moim pokojem...
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Od czego się rozpoczęło - od automatycznej dolewki wody. Prozaiczne urządzenie które znajduje się w 90% akwariach morskich. Jest to mikrosterownik nadzorujący poziom wody w baniaku w razie potrzeby załącza i rozłącza pompę dolewającą wodę. Otóż doszło w nim do zwarcia w gnieździe do którego podłączona była pompa dolewająca wodę. Wg producenta urządzenia doszło do wytworzenia łuku elektrycznego pomiędzy bolcem uziemienia a hmmm jak to nazwać dziurką w gniazku do którego wchodzi jeden z bolców wtyczki. Zwarcie było podobno na tyle duże iż plastik w obecnej chwili nadal przewodzi prąd. Był to wyrób pewnej firmy zakupiony w marcu 2015r zatem miał zaledwie 3 miesiące... Ale nie chcę dalej rozwijać tematu co jak skąd i dlaczego, stało się wesoło nie było ale cała sytuacja ma obecnie pozytywny aspekt.

Obecnie mieszkanie jest już odremontowane - i odradzam stosowanie najbardziej modnego koloru "czarny mat" na sufitach nie wygląda elegancko. Kolejnym pozytywem jest to iż powstało nowe akwarium bo po wdepnięciu w g.... trzeba wyczyścić buty i iść dalej. Wersja dla bardziej wrażliwych osób - po upadku trzeba się podnieść.
Obecni na nanoreef widzieli nowy projekt, plan i pierwsze zdjęcia. Tutaj również niebawem postaram się umieścić dalszą aktualizację tematu... Jakoś nie chcę zakładać nowego wątku choć to będzie nowe akwarium i nowi mieszkańcy z pogożelców ocalało niewielu, ale napewno znajdą miejsce w nowym akwarium. Obecnie stacjonują w "szpitalu" u zaprzyjaźnionego morszczaka.

Posoleńców zachęcam do ujawnienia się na tym chyba najbardziej lokalnym forum. Mam nadzieję że mój przydługi post was nie zanudził.
Ostatnio zmieniony 2015-11-06, 19:47 przez chwialek, łącznie zmieniany 1 raz.

discus6
Posty: 451
Rejestracja: 2010-09-29, 21:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: discus6 »

Masakra.Powódź w akwarystyce to rzecz czasem spotykana ale pożar :?: :shock:
discus6

chwialek
Posty: 155
Rejestracja: 2010-03-10, 11:17
Lokalizacja: Dąbie

Post autor: chwialek »

Ogień i woda. W sumie to miałem jedno i drugie równocześnie. W wyniku temperatury i palących się przewodów szyba tylna akwarium nie wytrzymała i się otworzyła częściowo zalewając dywan, komodę, ścianę, tłumiąc ogień. Do przygaszenia pożaru przysłużył się odciek z osmozy który miałem zmagazynowany w wiadrach do podlewania kwiatów domowych. Jaki był lipiec każdy chyba pamięta gdy wracałem ze Zgierza termometr samochodowy pokazywał 37st przy nieco podwyższonej prędkości przelotowej.

Ale co obiecałem to trzeba wykonać.

Obecny baniak już stoi i powoli dojrzewa....

wymiary baniaka: 150x60x50 + komin zewnętrzny na krótszym boku 10x35x35 + sump 120x49x38

Obrazek
Obrazek

To jest chyba pierwsze zdjęcie baniaka jakie miałem okazję oglądać. Wykonane jest jeszcze w szczecinie przez twórcę szkiełka i stelaża.

Obrazek Tak wyglądał etap tworzenia zabudowy. Nie to nie jest paludarium tylko etap wodowania i zbierania wody. Bowiem baniak w 100% zalany solanką z działających systemów. Dlaczego zdecydowałem się na zlewkę bo start odbywał się na żywej skale i szkoda było zapakować ją do świeżej solanki. Wodę udało się zebrać w około tydzień. Abyście mieli co czytać powoli dodam w treści objaśnienia kwestii technicznej.
Akwarium jest mniejsze od zabudowy. Między kominem a ścianą powstała półka na której docelowo znajdą się pojemniki do bailinga. Elektryczność znajduje się w rozdzielni z 9 bezpiecznikami gniazdek podwójnych jest 10. Dlaczego tyle gniazdek bo taka była zgrzewka w hurtowni w której się zaopatruję. W rozdzielni znalazło się 7 bezpieczników 10A oraz 2 bezpieczniki 16A. Dodatkowo w drugiej puszcze znajduje się opóźniacz załączenia (nie wiem jak to fachowo się zwie) w każdym razie odpowiada za odpalenie odpieniacza po ustabilizowaniu się poziomu wody w sumpie po zaniku i ponownym pojawieniu się prądu. Oraz znajduje się tam bezpiecznik szybki taka szklana rurka.
Obrazek Wszystkie połączenia przy rozdzielni są lutowane przewody to w większości 3x2,5 oraz 3x1,5
Część gniazdek znajduje się w stelażu pod akwarium (6szt) oraz w zabudowie górnej (prawie koronie 4szt)
W sumpie znalazło się miejsce na odpieniacz (Whiteskim250), grzałkę (hydor300W) oraz pompę obiegową (Jebao DCT-8000) oraz skałki z przeznaczeniem pod szczepki korali. Docelowo dojdzie tam jeszcze filtr pod biopeletki, filtr pod absorbery, 10L siporaxu oraz nie wiem co jeszcze mi przyjdzie do głowy.
Obrazek
Kultowy śrubokręt miał posłużyć za dłuto do rozłupywania skały i formowania jej wg potrzeb ale się nie przydał. Biały pas widoczny w tle to włóknina filtracyjna do wyłapania drobin ale spłynął i wygląda na zdjęciu jak piana.
W baniaku za cyrkulatory robią dwie pompki jebao RW-15 mam nadzieję że nie okażą się jak to główne hasło reklamowe mówi jebao jebao i się z jebao czy to dużo czy to mało w cyrkulacji docelowo kusi mnie dołożyć jeszcze jeden mieszacz.

Obrazek
Widok ogólny jeszcze nie dopracowanego baniaka powrót wody muszę podnieść do góry aby nie rzucał się w oczy element kanalizacji rodem z PRL. Mi się podoba i to się liczy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwarystyka Morska”