Relacja z zakładania 200l solniczki

Awatar użytkownika
Marcinus
Posty: 304
Rejestracja: 2008-05-20, 08:24
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Relacja z zakładania 200l solniczki

Post autor: Marcinus »

Morszczaków tutaj jak na lekarstwo,ale moze komuś kiedyś przyda się taka mała foto relacja z zakładania akwarium.

Akwarium powstaje z myślą o kilku ładnych rybach i koralach z gatunków SPS, czyli twarde małopolipowe.
Dzisiaj dzień pierwszy, czyli kilka rzeczy o nowym baniaku:

1. Wymiary:
80x55x45cm [ długość, szerokość, wysokość] co daje dokładnie 198 litrów, czemu takie małe ?? dlatego,że baniak ma być tylko pod spsy + kilka ryb, taki wymiar jest dla mnie kompromisem pomiędzy kosztami utrzymania a chęcią posiadania określonych zwierzaków, gdybym nastawiał się na lpsy + miękasy pewnie wylądowałby baniak 500-600 litrów.
Akwarium oczywiście z kominem, ale komin będzie na zewnątrz baniaka a nie w środku,do tego na szybie bocznej jest miejsce na waveboxa Tunze, który też nie będzie w środku w akwarium, dojedzie baniak to wstawię fotkę jak to wygląda :)

SUMP:
75x45x45cm [długość, szerokość. wysokość], sump podzielony na trzy komory, tradycyjnie: pierwsza komora: odpieniacz; druga komora: filtr przepływowy; trzecia komora: pompa obiegowa

2. ODPIENIACZ:
Mini Bubble King 180 - zdecydowałem się na chyba najdroższą markę na rynku, głównie dlatego,że mają być tylko spsy, a dla tych korali trzeba mieć jednak super wodę. Myślałem nad nowym na rynku Delteciem SC 1455, widziałem oba odpieniacze w akcji i wnioski są takie: jeśli ktoś stawia baniak [200-400 litrów] dla lps+miękasy+kilka łatwych spsów to Deltec stworzył wreszcie super odpieniacz. ładnie pieni i kosztuje wreszcie normalne pieniądze; niestety jak ktoś chce same spsy to lepiej wycelować półkę wyżej, różnica w pienieniu jest spora.


3. OŚWIETLENIE:
Po długich namysłach i oglądaniu kilku baniaków zdecydowałem się na oświetlenie LED,
na gorąco można napisać tylko,że lampa fajnie świeci i rewelacyjnie wygląda, jakie będą efekty dla zwierzaków takiego światła pewnie napiszę o tym za rok :)
Na początku nie będę dopalał świetlówkami, zobaczę jak baniak będzie wyglądał na samych LED, jeśli nie będzie fajnie, wtedy dodam dwie niebieskie świetlówki.

4. Pompa obiegowa:
tutaj standard, nie ma się co za bardzo rozpisywać :) wybrałem New Jeta 2300, ze względu na dobrą cenę, akceptowalny poziom hałasu i dobrą wydajność. Baniak nie jest duży, sump także, więc nie potrzebuję wielkiej obiegówki. Jak okaże się za mała, to ją zmienię :) ,ale wydaje mi się ,że będzie ok.


5. CYRKLUACJA:
Będzie Tunze 6095 + kontroler 7096 i jeśli będzie taka potrzeba dodam Tunze 6045.


6. FILTRACJA RO+DI
tutaj standardowy filtr, którego używałem wcześniej, moim zdaniem bardzo dobre i wygodne urządzenie. Ma dwa wkłady sedymentacyjne, jeden węglowy i do tego membrana.
Osobno filtr DI z żywicą jonowymienną.


7. SÓL MORSKA:
Dość nietypowo zacznę od soli Reef Crystals, ale tylko dlatego,że mam już otwarte duże wiadro i nie chcę marnować. Generalnie na początek polecam jednak Instant Ocean tego samego producenta,im mniej bogata sól tym lepiej dla baniaka w początkowej fazie.

8. BAKTERIE:
tutaj też sprawdzony produkt, czyli Prodibio Bio Digest

9. PODŁOŻE:
Postawiłem na martwy piach ATI Fiji White, 9kg powinno wystarczyć. Osobiście bardziej mi się podoba wizualnie, dlatego on ląduje w baniaku, a nie żywy.


10. OGRZEWANIE:
nowy produkt Aquaela, grzałka ze złotymi stykami ComfordZone GOLD 200W, zobaczymy jak poradzi sobie w słonej wodzie.

11. POMIAR ZASOLENIA:
mam refraktometr H2OCEAN, którego używam już dłuższy czas, bardzo dokładne urządzenie, łatwe w obsłudze no i się nie tłucze :)
jeśli ktoś szuka dobrego salimetru, to zdecydowanie polecam JBL Hydrometr, bardzo dokładny, wadą jest oczywiście jego szklana konstrukcja, kilka mi się potłukło przez kilka lat :)

12. WKŁADY FILTRACYJNE DO FILTRA PRZEPŁYWOWEGO:
na pierwsze kilka miesięcy oczywiście nic, potem węgiel oraz coś na fosforany, najprawdopodobniej ROWAphos,lub Seachem PhosGuard, zobaczymy, na co mnie będzie stać :)

13. CHEMIA DO BANIAKA:
oprócz bakterii, jak już baniak będzie zasiedlony będę stosował:
Grotech ABC
KZ Aminno Acid
KZ Coral Snow
KZ Coral Vitalizer
zobaczymy jak taka mieszanka będzie się sprawdzała.

14. TESTY
podstawowe parametry to oczywiście Salifert, fosforany od lat mierzę małym urzadzeniem Hanna HI 713.

15. ŻYWA SKAŁA:
planuję około 20kg żywej skały, oczywiście odgazowana, nie polecam skały frachtowej, dojrzewanie trwa o wiele dłużej.

Kilka fotek:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Montaż:

1. Początek prac:

Obrazek

2. Wywiercanie otworu w szafce na rury:

Obrazek

3. Komin - góra:

Obrazek

od lewej: spływ wody / powrót wody / rewizja

4. Tak wygląda tył szafki z zamontowanymi rurami od komina:

Obrazek

5. Tak wygląda wnętrze szafki już z zamontowanymi rurami:

Obrazek\

w środkowej komorze będzie jeszcze filtr przepływowy na media filtracyjne

6. Potrzebna hydraulika:

Obrazek

7. Akwarium na gotowo:

Obrazek


Teraz montaż RO + DI:

1. Haczyki:

Obrazek

2. Podłączenia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

3. Wiszące RO:

Obrazek

mała uwaga:
na filtrze wkłady są ułożone przez producenta: sedyment/sedyment/węgiel. Po kupnie trzeba zmienić na: sedyment 5 / węgiel / sedyment 1, trzeba o tym koniecznie pamiętać !!

4. Całość RO + DI:

Obrazek


Solenie wody:

Niezbędne oprzyrządowanie :

Obrazek

Obrazek


Dlaczego używam Reef Crystals'a na początku, pisałem już w pierwszym poście ,więc nie będę się powtarzał.
Samo solenie będzie trwało kilka godzin, a zasalam do wartości 1,023.

W sumpie wreszcie też nastała jasność :)


Obrazek


W środę wrzucę fotkę całości. Jutro dojeżdża druga partia skały oraz lampa LED.

lukaszLDZ
Posty: 1363
Rejestracja: 2011-04-09, 20:46
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

Post autor: lukaszLDZ »

Profesionalny opis, czekam na dalsze relacje, szkoda, że to wszystko tak drogo kosztuje :roll: Pytanie techniczne, dlaczego koniecznym jest aby zmienić kolejnoś prefiltrów w RO, tez mam 3 prefiltry i membranę i ułożone są właśnie w kolejności sendyment,węgiel,sendyment. Zastanawiało mnie to dlaczego nie sendyment, sendyment i wegiel :?:
Ostatnio zmieniony 2012-12-19, 15:28 przez lukaszLDZ, łącznie zmieniany 1 raz.
Łukasz

Awatar użytkownika
Marcinus
Posty: 304
Rejestracja: 2008-05-20, 08:24
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Marcinus »

Łukaszu, jeśli ułożysz wkłady: sedyment+sedyment+węgiel to jest duża szansa,że węgiel uszkodzi prędzej czy później membranę, dlatego daje się go na środku.

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

A ja napiszę trochę przewrotnie ................. :-P W zasadzie nigdy nie widziałem akwarium morskiego, które by mnie powaliło :roll: Nie wiem, czy takich się zrobić nie da, czy zwyczajnie brak jest w Polsce fachowców takich - jacy są u nas od akwarystyki roślinnej. I nie chodzi o to, że się czepiam, tylko o to, że zwyczajnie poziom morszczaków jest dużo gorszy. Wiem, niby to nie ta sama estetyka i klimaty, ale jak coś ma wysoki poziom, to i czarne wody/tanganikę/malawi można docenić (nawet jak się nie jest miłośnikiem tej ,,gałęzi" akwarystyki.

Marcinus broń Boże nie jest to żaden atak w Twoją stronę, tylko wyrażenie mojej opinii ogólnie na temat akwarystyki morskiej ;) Widziałem akwaria morskie w oceanarium w Londynie (gdzie ludzie się zachwycali morszczyzną), a ja uważam, że poziom był zwyczajnie niski - a jak mało gdzie możliwości tam mają super). Jedyna rzecz która mnie ujęła w tym oceanarium to : żółw morski -nigdy bym się nie spodziewał, że jest tak piękny :shock:
Na mnie nie robi żadnego wrażenia tzw. ,,sprzęt" akwarystyczny, tylko efekt wewnątrz zbiornika.

A swoją drogą ma ktoś z Was jakieś linki z filmami do akwarystyki morskiej z najwyższej półki ?

Pozdrawiam
furraan
,, ... idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch .. "

,, .. bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy .."

Zbigniew Herbert

Awatar użytkownika
Marcinus
Posty: 304
Rejestracja: 2008-05-20, 08:24
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Marcinus »

Furran, znam ludzi, którym akwaria morskie, nawet te najładniejsze się nie podobają, oni wolą zielono i już :) i o to chodzi kazdemu podoba się co innego.
Moim zdaniem nie ma co porównywać baniaków morskich do słodkich, holenderskich do czarnych wód itp. niech każdy zakłada baniak taki jaki jemu odpowiada.

O co chodzi z tym gorszym poziomem morszczaków ?? chodzi o aquascaping ?? jeśli tak to może masz rację, choć ja w tej kwestii też bym nie robił porównań, to są zupełnie dwa inne światy, dodatkowo w akwarystyce morskiej przynajmniej w Polsce nie wykształcił się jeszcze taki trend aquascapingu jaki widzę w baniakach słodkowodnych, moim zdaniem to akurat dobrze.
Jeśli chodzi Ci o braki wiedzy u akwarystów morskich to już się mylisz.

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

Mi nie chodzi o aquascaping, tylko : krystaliczność wody, kondycję ukwiałów/korali/ryb, brak glonów, etc. - zawsze coś jest nie tak :-?
Sama wiedza jest owszem - bardzo cenna, ale bardziej sobie cenię wiedzę połączoną z efektami - najlepiej spektakularnymi ;-) A tych jakby coś mało ........... :-P
,, ... idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch .. "

,, .. bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy .."

Zbigniew Herbert

Awatar użytkownika
Marcinus
Posty: 304
Rejestracja: 2008-05-20, 08:24
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Marcinus »

Z tym ''zawsze coś nie tak'' to trochę nie do końca prawda :) większość baniaków prowadzona przez ludzi,którzy mają poważne podejście do tematu jest bardzo dobra,kondycja zwierzaków też jest bardzo dobra i nie ma wielkich problemów.

Nie chcę porównywać skali trudności utrzymania baniaka morskiego i słodkowodnego bo dla mnie takie porównania nie mają sensu. W obu środowiskach są zwierzaki trudniejsze i łatwiejsze, duża część baniaków słodkowodnych też nie jest ''spektakularna'',więc czemu każdy morszczak ma być ''spektakularny'' ?? :)
Utrzymanie naprawdę pięknego holendra to jest duże wyzwanie, utrzymanie korali sps [szczególnie acropor] to też bardzo duże wyzwanie.

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

duża część baniaków słodkowodnych też nie jest ''spektakularna'',więc czemu każdy morszczak ma być ''spektakularny''
Spektakularnych baniaków roślinnych jest mało - ale są ;-) , natomiast nigdy nie widziałem spektakularnej morszczyzny, i o to mi w sumie chodzi ;-)

Jeżeli natomiast takie znasz, to poproszę Cię o jakieś linki :-)
Ostatnio zmieniony 2012-12-19, 19:37 przez furraan, łącznie zmieniany 1 raz.
,, ... idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch .. "

,, .. bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy .."

Zbigniew Herbert

Awatar użytkownika
Marcinus
Posty: 304
Rejestracja: 2008-05-20, 08:24
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Marcinus »

Ty nie widziałeś spektakularnych baniaków morskich, ja nie widziałem takich baniaków słodkich :)

Pojęcie spektakularne jest bardzo subiektywne :)

Poszukam Ci jakiś linków do fajnych baniaków, jak coś znajdę to wyślę Ci na pw.

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

Zaręczam Ci, że takie są - wejdź sobie chociaż na filmy z siedziby ADA. W każdym razie czekam na PW ;)
,, ... idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch .. "

,, .. bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy .."

Zbigniew Herbert

Awatar użytkownika
wojtekr
Posty: 799
Rejestracja: 2009-05-19, 17:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: wojtekr »

Marcinus, wyślij linki na forum, a nie na PW, tez bym chętnie zobaczył :-)

Jestem laikiem w tej dziedzinie, ale coraz bardziej mnie interesuje.

Trochę podzielam zdanie Furrana, że zbiorniki, które można zobaczyć najczęściej jako wystawowe w sklepach akwarystycznych są przeważnie zaniedbane.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Marcinus
Posty: 304
Rejestracja: 2008-05-20, 08:24
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Marcinus »

Wojtek, na małą zachętę:

http://www.reefcentral.com/forums/showt ... 329&page=7

W samej Łodzi, też jest kilka fajnych baniaczków.

Awatar użytkownika
wojtekr
Posty: 799
Rejestracja: 2009-05-19, 17:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: wojtekr »

No tak, ten faktycznie robi wrażenie. Poza tym jest duży, więc pole do popisu ogromne.
Na ile wyceniłbyś go? Tzn. całość: baniak ze sprzętem i oczywiście całe życie w nim.

Awatar użytkownika
Marcinus
Posty: 304
Rejestracja: 2008-05-20, 08:24
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Marcinus »

W linku jest 340 gallonów, więc to około 1400 litrów :) o takim litrażu można myśleć jak się ma minimum 20000 pln w kieszeni. Koszt utrzymania to inny temat :) ale miesięcznie też wyjdzie zawrotna kwota, o ile mają byc w baniaku korale twarde sps jak w linku, bo można zrobić taki litraż dla samych ryb, wtedy wychodzą mniejsze koszta założenia i utrzymania.

Awatar użytkownika
Marcinus
Posty: 304
Rejestracja: 2008-05-20, 08:24
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Marcinus »

Przed samymi świętami dojechał ostatni element układanki, czyli lampa LED Razor R420r 160W 16000K:

Fotka z lampą błyskową, abyście zobaczyli jak lampa prezentuje się nad baniakiem:

Obrazek

Fotki bez lampy:

bardziej niebiesko:

Obrazek

bardziej biało:

Obrazek

lekko z boku:

Obrazek

Widok ogólny na baniak + sump:

Obrazek


O samej lampie na razie ciężko coś konkretnego powiedzieć. Jeśli chodzi o wygląd to mi się podoba jest bardzo cienka, ja wybrałem opcję postawienia na nóżkach, jest też mozliwość podwieszenia,ale nie chcę się w to bawić.
Jak lampę rozkręci się na 100% to naprawdę mocno świeci :) są też bliki jak przy HQI :)
Lampa ma możliwość osobnego sterowania ledami białymi i niebieskimi, jest też oczywiście możliwość symulacji wschodów i zachodów słońca, dla mnie takie opcje są wystarczające, nie potrzebuję więcej bajerów.
O jej wpływie na korale napiszę pewnie za jakieś 6-8 miesięcy :) ale mam nadzieje,że będzie wszystko ok.
Fotki były robione na około 40% mocy lampy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwarystyka Morska”