Fotografowanie akwarium

Awatar użytkownika
megalomaniacc
Moderator
Posty: 1047
Rejestracja: 2008-06-26, 20:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: megalomaniacc »

Pigul71, tak ostrze ręcznie :P jeśli chodzi o ryby, poza tym wyrabiam sobie w ten
sposób sam ostrzenie. Automatu używam tylko w niektórych sytuacjach (fotografowanie całego akwa)

Simge mam jakos od marca, narazie wszystko ok.

U mnie macro jest od 200-300

No tak wartość przesłony można zwiększyć ale traci się, światło. Ja mam harbate w akwa wiec nie mogę sobie pozwolić na taką wartość przesłony

Jeśli miałbym kupować lampe to tylko kołową na obiektyw do macro ;) ale te są holendarnie drogie
Ostatnio zmieniony 2009-08-19, 10:46 przez megalomaniacc, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
maniek
Posty: 241
Rejestracja: 2009-03-04, 19:29
Lokalizacja: Łódź

Post autor: maniek »

Fajnie już prawie wszystko wiem .Wszystko oprócz tego co chce mieć prawdopodobnie będzie to jakaś lustrzanka (jak dozbieram trochę kasy bo wydatek nie mały ).Ale jeszcze muszę przemyśleć sprawę .
Dzięki za odpowiedzi .

Awatar użytkownika
Pigul71
Posty: 295
Rejestracja: 2008-05-14, 18:49
Lokalizacja: Przedbórz/Radomsko
Kontakt:

Post autor: Pigul71 »

megalomaniacc pisze:Pigul71, tak ostrze recznie :P jeśli chodzi o ryby, poza tym wyrabiam sobie w ten sposób sam ostrzenie.
Ja też, ale ten wizjer jest fatalny(mały). Dlatego kupiłem muszle do Pentaksa, powiększenie x1,2. Pasuje do Alfy. Prawie. Zenit to to nie jest (zresztą matówka nie jest przewidziana do ręcznego ostrzenia, a nie mam zamiaru już w to inwestować), ale zawsze obraz troszkę większy.
megalomaniacc pisze:U mnie macro jest od 200-300
Ciekawostka taka, mam wrażenie, że Tamron, przy tym samym zoomie jak ostrzy blisko, to jest dłuższy (obraz się zwęża), niż normalnie. Ciekawe, czy z tych 300 przy macro nie robi się jakieś 320.
megalomaniacc pisze:Jeśli miałbym kupować lampe to tylko kołową na obiektyw do macro ;) ale te są holendarnie drogie
No ten pomysł nie za bardzo widzę. Bo... nikt tak zdjęć ryb nie robi. W przypadku makro, zwłaszcza martwego i złośliwego przedmiotu, np. biżuteria, to tak, ale przez szybę, trzeba to oświetlenie maksymalnie odsunąć, chyba że dotykasz szyby obiektywem.
Już zewnętrzna lampa daje ten komfort, że jest wysoko nad aparatem. Jeśli masz kawałek przewodu, albo jak w naszym systemie sterowanie bezprzewodowe, możesz dowolnie oświetlić scene, z boku, znad akwarium, jak chcesz.

Miałem przyjemność obserwować przy pracy Prof. Adama Adamskiego i Andrzeja Zabawskiego (Akwafoto.pl). Fotografują właśnie zewnętrznymi lampami z rozpraszaczami, choć każdy w trochę inny sposób. (I żaden nie używa Sony/Minolta). Przydaje się wtedy ktoś do trzymania lampy.
Dyskutowałem trochę z nimi na temat sprzętu, i ważniejszym zakupem wydaje się być lampa niż aparat. Nawet do kompaktu możesz dokręcić soczewkę, albo konwerter macro, skręcić przesłone, żeby poprawić jakość (choć w kompakcie mała matryca i bez tego daje nieporównywalnie większą głębie ostrości), ale to wszystko wymaga światła.

PS
Pomocy
Czy zna ktoś program który:
1)jest pod linuxa
2)wywołuje RAWy z Sonego
3)RawTerapee pod linux'e nie obsługuje Sonego, żadna aktualnie dostępna wersja.

PS2
Powiec mi, bo coś słyszałem, że żeby ta Sigma była 1:2 to się nakreca jakąś soczewkę, która jest z nią w zestawie? Czy to o jakiś inny obiektyw chodziło?
Ostatnio zmieniony 2009-08-07, 17:15 przez Pigul71, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
megalomaniacc
Moderator
Posty: 1047
Rejestracja: 2008-06-26, 20:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: megalomaniacc »

Nie myslalem o lampie zeby robic zdjecie akwa raczej czegos inneg. Moja sigma nie ma żadnych soczewek, wiec chyba myslisz o innym obiektywie ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
maniek
Posty: 241
Rejestracja: 2009-03-04, 19:29
Lokalizacja: Łódź

Post autor: maniek »

Mam takie pytanko żeby nie zakładać osobnego tematu .
Kupie jednak kompakt który byście mi polecili Fujifilm Finepix S1500 , Fujifilm Finepix S1000.
A może coś innego .

Awatar użytkownika
mich@l
Posty: 11
Rejestracja: 2008-05-21, 07:37
Lokalizacja: Pabianice

Fotografia

Post autor: mich@l »

Przy zakupie aparatu kompaktowego patrz na optykę jaką ma. Większość tańszych aparatów ma plastikowe soczewki co trochę pogarsza jakość zdjęć. Lepsze zdjęcia są przy szklanych soczewkach. Nie ma się co zachwycać wielkością matrycy. Panuje przekonanie im większa matryca tym lepiej. Wcale tak nie nie jest. 5Mpix wg mnie jest zupełnie wystarczające. I tak różnicy nie zobaczysz. Ja miałem różne aparaciki PENTAXA, KODAKA, CANONA. Jesli kompakt to fajną sprawą jest Canon PowerShot SX1 IS, PowerShot SX10 IS. Jeśli lustrzanka to CANON (modele dwucyfrowe) lub NICON (modele trzycyfrowe). Modeli jest dużo zależy od zasobności portfela.
Ważne żebyś na początku poszukiwać określił co chcesz tym aparatem robić i do czego tak na prawdę jest Ci potrzebny.

Obecnie posiadam lustrzankę CANONA 20D (stary model ale jary) + obiektyw 50mm F/1.4 świetny do portretów i zdjęć pojedynczych ryb bardzo jasny + obiektyw 20-70mm F/2.8 (tzw. denko od słoika - kit) w planach jest 70-200mm f/2.8

Pozdrawiam i życzę sukcesów w fotografowaniu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak Robimy zdjęcia”