Jak robić zdjęcia zwierzętom w akwarium

LHOTSE
Posty: 8
Rejestracja: 2009-08-29, 16:23
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Jak robić zdjęcia zwierzętom w akwarium

Post autor: LHOTSE »

W wyniku prośby admina pewnego forum postanowiłem napisać kilka porad dla pozostałych forumowiczów na temat robienia zdjęć w akwarium, przemyśleniami dzielę się teraz z akwarystami w kraju ..i za granicą.
..choć raczej otworzyć rozmowę na powyższy temat, ponieważ sam nie uważam się za autorytet w tejże dziedzinie.
Mam nadzieje, że uzmysłowi to innym poszczególne problemy i zmusi do myślenia nad nimi.

Tok wypowiedzi opieram na zdjęciach prezentowanych już na forum, będących na mojej stronce pod linkiem:

zdjęcia ślubne Gdynia

Jest to kilka wybranych zdjęć z reportażu w Akwarium Gdyńskim, ograniczonych ilościowo charakterem mojej strony i osobą jej webmastera.
Na fotografii podwodnej skupimy się właśnie w takiej mierze, wykluczając schodzenie pod wodę osobiście.
Myślę że to wszystkich najbardziej interesuje.

Akwarium przysparza nam kilka problemów natury fizycznej światła i biologicznej obiektu. Podzielę je na aspekty fotograficzne.

1. Odblaski i zniekształcenia obrazu czyli szyba.

Od stworzeń dzieli nas szyba, która przecież staje się dodatkowym elementem optycznym.
-po pierwsze, o ile jest grubsza tym bardziej załamuje światło czyli zniekształca obraz.
-po drugie odbija elementy otoczenia dając brzydkie odblaski i pokazując nieporządane przedmioty z otoczenia (nie chodzi tu o odblask flasha ale odbicia przedmiotów).

Z pierwszym problemem poradzimy sobie ustawiając aparat (płaszczyznę matrycy) równolegle do szyby.
Im bardziej stajemy pod kątem tym bardziej ostrość zostaje zniekształcona. Można tego nie zaobserwować w małym akwarium,
ale w wielkim jak w obiekcie gdyńskim szyby są bardzo grube i efekt był znaczny.

Odrzuciłem większość zdjęć robionych pod ukosem względem akwarium, mimo że aparat potwierdzał ustawienie ostrości w celowany punkt.
(w rawie jest widoczne potwierdzenie podczas postprocessingu)

Drugi problem - odblaski - eliminujemy poprzez bazowanie na świetle zastanym.
Trzeba zrozumieć że światło biegnie (ma biegnąć) z wnętrza akwarium w naszą stronę i nic poza tym!!
..i że przeszkadza nam w tym dzieląca nas szyba, więc nie komplikujemy nic więcej tylko upraszczamy!

Całkowicie nie używamy flasha - nie będzie wtedy brzydkich plam na szybach ani obiekcie.
Ważne jest także, aby nic z pomieszczenia nie odbijało się w szybie - pomieszczenie powinno się zaciemnić.
Inaczej małe dawki światła z akwarium oświetlają przedmioty zewnętrzne, a te dają nikły, ale psujący wszystko poblask na szybie.
Ideałem jest - jak w niektórych salach w Gdyni - pokój wymalowany na czarny mat :) :P i zgaszone światło.
Oczywiście są to warunki często nie do uzyskania w naszych domach. ..poniekąd.

Znam kaktusiarza który od lat doskonali sposób fotografowania swych roślin w warunkach sztucznych stworzonych tylko na chwilę kwitnienia.
Tak samo na niektóre okazje można by stworzyć rodzaj zasłon pomagających nam w fotografowaniu, rozkładanych tylko na potrzebne chwile.
To technika filmowa - stawianie przesłon czarno-matowych do pochłaniania niekontrolowanych odbić światła (kontrolowania ich i rzucania głębokich cieni).
Tył i boki akwarium najlepiej zabezpieczy z kolei imitacja akwenu - codzienność. Wspomniane osłony - z malowanej dykty lub na zasadzie namiotu z materiału.

Można by się pokusić o stosowanie filtrów polaryzacyjnych aby wytłumić odbicia z szyb, ale pamiętajmy, że przyciemni nam to obraz np. o 2 podziałki światłomierza w i tak ciemnych warunkach.
Często wpędzi nas to w wysokie czułości i problemy z zaszumieniem oraz utrudni automatyczne ustawianie ostrości.
Szkiełko owe będzie nieporęczne jeśli przód obiektywu kręci się ustawiając ostrość (razem z filtrem zmieniając stopień polaryzacji)
O ile można zastosować je to jest to najprostszy sposób tłumienia odbić.

Tak więc ciemne pomieszczenie, zgaszone światło zewnętrzne, brak lampy błyskowej ...i raczej ciemne ubranie fotografującego.

2. Kolory, czyli balans bieli.

Nie będę się rozwodził na temat poruszany w każdym podręczniku fotografii, czyli adaptacji ludzkiego widzenia do rozmaitych warunków (kolory, jasność, kontrast)
W skrócie co innego widzi oko niż aparat który widzi prawdę. Trzeba wiedzieć jaka ona jest albo ją zmierzyć.
Robiąc zdjęcia okazało się na LCD aparatu, że barwy odbiegają od tego co widzę. No tak pomyślałem, oko głupieje a prawda jest taka że zebrane okazy żyją w różnych środowiskach.
Różna mają głębokość w naturze, przez to jasność i kolor wody. Stworzono im podobne warunki.. Zdjęcia więc należy robić w RAWie także z tego powodu.
Ja miałem tryb AUTO dla WB i dokładniejszą korektę robiłem w postprocessingu. Chcąc mieć super dokładne rezultaty, można by zrobić przed zbiornikiem zdjecie szarej karcie kodaka, aby mieć obraz referencyjny.
Jeśli na szarą kartę padnie światło ze zbiornika, zabarwi ten neutralny przedmiot. Wtedy odbarwimy sobie grupę zdjęć jednym kliknięciem pipety w photoshopie.
Są też nakładki na obiektyw z mleczno białym neutralnie plastikiem przez którego możemy zrobić zdjęcie kontrolne i zmierzyć WB.

Nie zawsze jednak wierność bieli jest konieczna, ponieważ tracimy wtedy często "klimat oświetlenia". Obraz referencyjny może być czasem potrzebny jedynie jako odniesienie, przecież to nie reprodukcja dzieł sztuki.

3. Autofokus

O ile nie robimy zdjęć skorupiakom, powolnym jak mucha w smole, używamy autofokusa.
...tryb śledzenia ostrości, no i najlepiej zdjęcia seryjne. Tak jak fotografuje się w sporcie. Zmiany obrazu są często tak szybkie, że możemy nie zdążyć zrobić zdjęcia w najlepszym momencie. Lepiej więc selekcjonować z całych serii.
Tryb dynamicznego autofokusa umożliwia pobieranie dodatkowych informacji z pól sąsiednich jeśli obiekt ucieka z punktu wybranego przez nas, im bardziej chaotyczny ruch (ryby żyjące ławicowo) tym szerszy zakres wybieramy.

...ryby są wspaniałe, dysponowałem prawie najlepszą techniką i czułem się jak bezradny pół ślepy szczupak próbujący trafić w swój cel.. J

Obiektywem najlepszym do tego typu pracy jest taki, który ma silnik ultradźwiękowy. Będzie on w stanie błyskawicznie stale poprawiać ostrość wraz z ruchem obiektu.
Obiektyw bez silnika i do tego niezbyt jasny może się strasznie gubić. Tak więc jasny i szybki..
(Te z silnikiem ultradźwiękowym nie są super drogie, ale jeśli są jasne to takie się stają).

4. Ogniskowa

Najefektowniej wychodzą zdjęcia o ogniskowej portretowej. Mniej więcej od 70 do stu kilkudziesięciu mm.
Łatwo wtedy rozmyć tło za rybą skutecznie podkreślając ją ostrością,
a także pozbyć się szyby o ile stosujemy otwartą przysłonę (głębia ostrości staje się wtedy wąska).
Niewykluczone że inne ogniskowe mogą znaleźć zastosowanie. Jednak przeglądając swoje rawy sortowane co do ogniskowej zastosowanej zooma 24-70 ustawiałem wtedy na 70 najczęściej.
...pomyślałem że przydałby się obiektyw 85mm ze światłem 1,4 :)
Idealna jest sytuacja kiedy ogniskowa jest długa, wtedy głębia ostrości przy maksymalnym otworze (wymuszonym ciemną sytuacją) jest wąska, a jak ryba oddali się od szyby szyba ucieka ze strefy ostrości i o ile jest czysta – znika.

Na tym zakończę krótki wywód, gdyż jestem zmuszony do podróży. Zapraszam do rozmowy i pytań. Chętnie rozbuduję owy temat o nowe istotne szczegóły, których być może nie dotknąłem, uważając za oczywiste. Wszystko, co mówię proszę traktować jedynie jako naprowadzanie na cel.
Ostatnio zmieniony 2011-10-09, 19:46 przez LHOTSE, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
nefrete1
Posty: 761
Rejestracja: 2008-08-23, 19:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: nefrete1 »

Witamy na forum
Bardzo profesjonalny jest Pana artykuł, i na pewno pomocny (choć laikowi w dziedzinie fotografii ciężko będzie go zrozumieć).
Ale mam nieodparte wrażenie, że stara się Pan nieco zareklamować swoją działalność na tym forum.
Zresztą, nawet jeśli się mylę, to nie wykluczone, że zostanie Pan poproszony przez moderatora lub administratorów o usunięcie linka do strony (której tytuł "zdjęcia ślubne" odbiega od tematu akwarystyki) a zastąpienie go bezpośrednimi linkami do zdjęć z akwarium gdyńskiego - bardzo ładnymi zresztą :-)
Co więcej wątek o fotografowaniu akwariów i zwierząt akwariowych już na tym forum istnieje, i zapewne Pana osobny temat zostanie tam umieszczony.
Ostatnio zmieniony 2009-10-20, 10:22 przez nefrete1, łącznie zmieniany 2 razy.

LHOTSE
Posty: 8
Rejestracja: 2009-08-29, 16:23
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: LHOTSE »

..droga Pani nefrete1, jak napisałem artykuł został napisany po rozmowie z Adminem pewnego forum akwarystycznego.
Rozumiem, że nie każdy chce się wtajemniczać w arkana fotografii, nie każdy się nią para zarobkowo. Dlatego nie liczę na chęć wydawania koszmarnych pieniędzy na sprzęt czy czytania o fotografii. Doszliśmy do wniosku, że to powód otwarcia rozmowy na powyższy temat. Chciałbym w niej wskazać pewne aspekty i chętnie odpowiem na pytania, jeśli ktoś nie będzie czegoś rozumiał.
Nie interesując się techniką zdjęciową warto mimo wszystko wiedzieć dlaczego tak a nie inaczej? czy zrobiłem coś źle, czy zawiódł sprzęt?

Druga kwestia - NIE staram się zareklamować swojego zajęcia na tej stronie, ponieważ: - to strona łódzka, więc jakby nie w moim regionie, nie spodziewam klientów z tak daleka, w okolicy działa tam kilku zdolnych kolegów..
- poza tym na tą chwilę w Trójmieście mam dość zajęcia, (brakło mi czasu na ten artykuł, dlatego nie rozpisałem się jak chciałem, ale na pytania odpowiem...)
- linków tego typu nie używa się do reklamy tylko do pozycjonowania pisząc wybraną frazę zamiast http:/www....

Mimo braku czasu uległem namowom i napisałem kilka słów, skoro już to zrobiłem zamieszczam je na kilku forach, jako niewielką część swojego dorobku obwarowaną jednak też pewnymi prawami twórcy.
Równie dobrze z linkiem mogę zdjąć cały artykuł a czytelników zaprosić na inne forum do zadawania pytań pozostających w temacie. Na wyroki adminów nie mam wpływu, a fakt spotykałem już bardzo aroganckie prywatne fora.

Co do przenoszenia artykułu w tok rozmowy - no cóż nie lubię bałaganu - taki pomysł niekoniecznie musi mi się podobać (wolę odpowiadać na pytania zadawane w temacie uporządkowanym, w końcu postawiłem jakieś tezy).

Wyjaśnień tyle, wolałbym powrócić do tematu rozmowy. Jako że odbiegliśmy od tematu to przydała by się może jakaś moderacja postów.

Awatar użytkownika
nefrete1
Posty: 761
Rejestracja: 2008-08-23, 19:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: nefrete1 »

Nie neguję Pana kompetencji, ani zasobu wiedzy czy doświadczenia. Jest ono bardzo bogate, i taka osoba na pewno przyda się na forum.

Ale skoro mówi Pan o porządku, to chyba Pan przyzna, że trzeba się trochę naszukać, zanim na Pana stronie znajdzie się zdjęcia dotyczące tematu akwarystyki. Czy nie prościej było bezpośredno umieścić konkretne wybrane zdjęcia?

No ale nie ważne już - jeśli moderatorzy i administrator nie zwrócili na to uwagi, wobec tego i ja się już nie czepiam :-) (może jestem przewrażliwiona)

A wracając do meritum sprawy, ma jedno pytanie: czy fotografując zwierzęta akwariowe "goni" je Pan z obiektywem, czy ustawia Pan kadr w wybranym miejscu i czeka aż "obiekt" w niego wpłynie?

Awatar użytkownika
megalomaniacc
Moderator
Posty: 1047
Rejestracja: 2008-06-26, 20:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: megalomaniacc »

Generalnie ciesze się, że ktoś w końcu to napisał, sam miałem to zrobić ale nie mam kiedy nad tym przysiąść, mam nadzieje że ta to pole do dyskusji.

Szczerze powiedziawszy nie korzystałem z ustawień ostrości i zdjęcie seryjnego (muszę kiedyś spróbować). Pstrzyłem na manualu i wiem, że jest to trochę syzyfowa praca ale z drugiej strony nauczyłem się ostrzyć ręcznie z różnymi efektami.

Moje akwarium jest dość specyficzne (woda jak mocna herbata) zatem warunki do fotografowania są jeszcze gorsze, teoretycznie jest na to rada - doświetlanie zbiornika lampami ale niestety takowych nie posiadam
Obrazek

Awatar użytkownika
nefrete1
Posty: 761
Rejestracja: 2008-08-23, 19:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: nefrete1 »

A zwykłe lampki biukowe? Sama kiedyś ich używałam przy fotografowaniu akwarium - dają bardziej punktowe światło, dzięki czemu można osiągnąć naprawdę interesujące efekty i uwydatnić dany rejon aranżacji.
Ostatnio zmieniony 2009-10-21, 10:01 przez nefrete1, łącznie zmieniany 1 raz.

Matrixowo
Posty: 555
Rejestracja: 2009-07-27, 23:24
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: Matrixowo »

Wszystko ładnie i fajnie. To teraz niech ktoś poda przykłady takich aparatów oczywiście lustrzanek, które nadają się do takich zdjęć. Oraz przykłady dodatkowych obiektywów do nich bo jak znam życie, to na tych standardowych dobrych zdjęć się chyba nie da zrobić.

Ostatnio sporo myślę, nad lustrzanką ale jeszcze nie wiem dokładnie jaki model.

Ogólnie pisząc w tym temacie na temat aparatów, wiele może pomóc aby dobrać również aparat do tego wątku, ponieważ do kompaktów ten watek mało będzie pasował bo tam się za wiele nie da pozmieniać w ustawieniach, nie wspominając już o obiektywach.
Ostatnio zmieniony 2009-10-21, 10:27 przez Matrixowo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
nefrete1
Posty: 761
Rejestracja: 2008-08-23, 19:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: nefrete1 »

Matrixowo, Canon Canon Canon! A model - najlepszy na jaki Cię stać :-P hihihi

A tak serio, to myślę, że już średniej klasy lustrzanką nawet z KITowym obiektywem da się zrobić naprawdę niezłe zdjęcia, tylko trzeba ćwiczyć, ćwiczyc i ćwiczyć z ustawieniami. No i mieć duuużo cierpliwości.
Tak jak LHOTSE, ja również robię zdjęcia całymi seriami. Przy 15 zdjęciach, jedno lub dwa są ostre w tym miejscu, w którym chciałam.
Ostatnio zmieniony 2009-10-21, 10:35 przez nefrete1, łącznie zmieniany 2 razy.

Matrixowo
Posty: 555
Rejestracja: 2009-07-27, 23:24
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: Matrixowo »

nefrete1, dokładnie co do canona to też mam chyba takie samo zdanie jak ty... bo chyba jednak są najlepsze. ja się zastanawiam nad d450 lub d500, jak myślicie jest ok? no i powiedzcie mi jaki dodatkowy obiektyw by się przydał do niego aby robić zdjęcia akwarium? nie ogólne ale jakieś bardziej do macro, rybki i szczegóły :) pytam bo o obiektywach nie mam pojęcia. Ogólnie swojego czasu jak kupowałem kompaktowy aparat co był wówczas najlepszy na rynku dałem 2k zł a najtańsza lustrzanka kosztowala wtedy 5k. Ogólnie trochę znam się na ustawieniach manualnych bo takowe moja kompaktówka miała i zdjęcia wychodziły 100x lepsze niż na auto, ale musiałem mieć dobre światło bo inaczej to mogłem robić zdjęcia ale nie powiem czego. no i muszę statyw kupić bo bez niego tez lipa do akwarium :)

Awatar użytkownika
nefrete1
Posty: 761
Rejestracja: 2008-08-23, 19:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: nefrete1 »

To zależy ile kasy by Ci zostało po kupieniu aparatu.

Ale ja uważam tak: całe akwarium nawet dobrze wychodzi ze standardowym obiektywem. A do "łapania" samych rybek to załóżmy jakaś stałka 50mm f/1,4. Z tego co się orientuję kosztuje ok 1200 zl. Będzie fajna głebia i jest dość jasny, więc bedzie lepiej ostrość łapał.
Ostatnio zmieniony 2009-10-21, 11:21 przez nefrete1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
megalomaniacc
Moderator
Posty: 1047
Rejestracja: 2008-06-26, 20:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: megalomaniacc »

Sam mam soniasz jednak wiele słyszałem dobrego o nikonach, generalnie to kwestia kasy no i tego co się chce.
Jeśli chodzi o obiektyw, taki który jest w standardzie nadaje się na nasze potrzeby do fotografowania całego akwarium. Jeśli chcesz robić macro to już inna kwestia. Obiektyw macro 1:1 to sporo kasy ja mam 1:2 i nie jest źle przy czym ogniskową przy tym odwzorowaniu mam na 300mm ;) czyli musze robić macro ze sporej odległosci.
Wybieraj obiektywy jasne tzn z jak najmniejszą wartością przesłony "f" ja mam f 3,5 i przydał by mi się jaśniejszy.
Jasność obiektywu jest o tyle przydatna przy fotografowaniu małych zwierząt, że możemy ustawić czas migawki na bardzo krótki i wtedy możemy złapać rybę mimo tego, że się porusza
Obrazek

Awatar użytkownika
Kubiszon
Administrator
Posty: 1557
Rejestracja: 2008-05-14, 21:35
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubiszon »

Każda firma aparatów ma swoje plusy i minusy. Generalnie wybór jest spośród Nikona, Canona i ostatnio też Sony. Zdaje się, że podstawowa różnica między Nikonem a Canonem jest taka, że pierwszy ma stabilizację wbudowaną w pudło a drugi w obiektywy.
Ja żadnym znawcą nie jestem, ale wiem, że z każdej firmy znajdziemy coś fajnego, wszystko zależy właśnie od kasy no i od tego, jakiego "wyznania" jest osoba, której się radzimy.
Sam robiłem trochę zdjęć Nikonem D70 szwagra i zdjęcia są super ale roboty przy nich też jest co nie miara. Rzeczywiście najlepiej przy akwarium sprawdzał się najjaśniejszy obiektyw. Tylko, że miał stałą ogniskową więc było sporo zmian pozycji.
Sam mam teraz kompakta Canon A590, który ma rozbudowany tryb manualny. Ale i tak najlepsze zdjęcia wychodzą na automacie... Kwestia umiejętnego ustawienia, zaciemnienia i wyłączenia innych źródeł światła no i trochę cierpliwości.
Ostatnio zmieniony 2009-10-21, 11:38 przez Kubiszon, łącznie zmieniany 1 raz.

Matrixowo
Posty: 555
Rejestracja: 2009-07-27, 23:24
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: Matrixowo »

a ja się dosłownie załamałem, bo byłem w kilku dużych sklepach RTV AGD w zduni i ani jeden sklep nie ma Canonów w ofercie. W jednym były dwie lustrzanki Olimpusa E520 orz E420dz

ob mają standardowe obiektywy 14-42mm, a w promocji dają obiektyw 40-150mm 1,4;5,6

Czy ktoś coś słyszał o tych aparatach i czy one w ogóle są godne uwagi, no i ten dodatkowy obiektyw całkiem dobre rozwiązanie. Nie znam się na tyle aby coś więcej na ten temat powiedzieć. może ktoś z was coś wie?

Awatar użytkownika
nefrete1
Posty: 761
Rejestracja: 2008-08-23, 19:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: nefrete1 »

A nie wiesz, czy ma stabilizajcę obrazu (w korpusie lub w obiektywie)? Bo jeśli nie to gra nie warta świeczki.

A żeby nie być taką Canoniarą to mogę zaproponować Ci nikona d70/80 i do tego nikonowy kit z VR czyli stabilizacją. Będzie taniej niz Canon i na pewno ostro. Może nie osiągniesz jakiejś super głębi (to da się nieco podrasowac w jakimś programie graficznym), ale przy odrobinie wprawy rybki będa ostre :-) Raz go sobie wypróbowałam i byłam zadowolona.
Ostatnio zmieniony 2009-10-21, 14:10 przez nefrete1, łącznie zmieniany 2 razy.

Matrixowo
Posty: 555
Rejestracja: 2009-07-27, 23:24
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: Matrixowo »

w zasadzie chyba gra nie warta świeczki, bo porównywałem go na internecie i innymi canonami i cenowo drożej niż canon ale canon bije wszystko na głowę, przynajmniej z testów porównawczych, no chociaż tam jest dodatkowy obiektyw, a stabilizacja obrazu jest w tym olimpusie ale w korpusie nie jak w canonie w obiektywach, no i nie wiem co lepsze.

jak narazie byłbym za standardowym Canon EOS 450d z samym podstawowym obiektywem, cena około 2200-2400 zależy gdzie. W tej samej cenie olympus z dodatkowym obiektywem.

hmm teraz jest pytanie :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak Robimy zdjęcia”