Atak Sinic

ODPOWIEDZ
tomciol33
Posty: 5
Rejestracja: 2018-02-15, 22:14
Lokalizacja: Kleszczów

Atak Sinic

Post autor: tomciol33 »

Witam Wszystkich.To moj pierwszy post.
Przejde odrazu do rzeczy.Akwarium mam od dluzszego juz czasu.Niestety przez kilka ostatnich miesiecy zaniedbałem je i to powaznie.Stalo sobie bo stalo, zarosniete roslinami i glonami.
MIałem zlikwidowac ale po na mowach zony zostawiłem i zabawa w akwarystyke powróciła:)

Wyczysciłem akwarium z roslin, glonów, kupilem nowy filtr bo poprzedni padl.Teraz jest nowy HW-302.Nie robilem restartu. Kupiłem nowe rosliny.

Akwarium 200l
Oświetlenie 2x30w T8, 2x39 T9(Świecenie 10 godz.)
Nawoze solami

Przez pierwsze powiedzmy 2 tyg bylo ok...rosliny rosly i rosna nadal ale wolniej.narazie jest ich .Zaczynaja byc oblepione sinicami.
Podmiany robie co tydzien 30% a teraz nawet czesciej.

Wyniki testów(zoolek)

w kranówce
NO3-0
PO4-0

W akwarium na dzien dzisiejszy
NO3- 15ppm
PO4 i tu uwaga-duuuuzo poza skala

Robie podmianki teraz co dwa dni a fosfor ani drgnie...moze to zabarwienie na tescie troche bledsze ale to i tak poza skala.

Czy to przez ten fosfor te sinice??tzn moze nie przez sam fosfor tylko przez zle proporcje N-P

Ale czemu podmianki niechca go zbic?skumulowany fosfor w podlozu?

Sinice pojawiaja sie juz na drugi dzien po podmiance.

Zbiornika przerybionego nie mam.Nie przekarmiam.Regularne odmulanie dna.

Nie wiem co juz mam zrobic z tym fosforem zeby go zbic.NIechce narazie uzywac chemi ale boje sie ze rosliny przez to padna.Dodam ze akwarium jest jak narazie słabo zarosniete.

Poradzcie cos!!

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Kubek75
Posty: 181
Rejestracja: 2008-11-01, 01:25
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubek75 »

A podajesz fosfor w solach?

tomciol33
Posty: 5
Rejestracja: 2018-02-15, 22:14
Lokalizacja: Kleszczów

Post autor: tomciol33 »

Wszystkie makro oprocz fosforu.mikro tez podaje

udasie
Posty: 14
Rejestracja: 2018-01-30, 19:01
Lokalizacja: Ldz

Post autor: udasie »

Moim zdaniem masz za duże oświetlenie.
Mam akwarium trochę większe i miałem to samo co ty ale nie badałem parametrów .nie podmieniałem wody chyba miesiąc i ustąpiło.
Nie badam wody nie robię regularnych podmian i akwarium "działa".
Problemem u ciebie może być też za słaba filtracja.

tomciol33
Posty: 5
Rejestracja: 2018-02-15, 22:14
Lokalizacja: Kleszczów

Post autor: tomciol33 »

Rozumiem.mam w planach jeszcze filtr wewnetrzny zeby poprawic cyrkulacje.oslabia mnie tylko ten fosfor.mam takie oswietlenie bo mam dosc wymagajace rosliny.ogolnie to wszystko jest na ziemi ogrodowej.bede probowal z tymi zaciemnieniami i podmianami.zobacze co z tego wyjdzie.

Awatar użytkownika
Kubek75
Posty: 181
Rejestracja: 2008-11-01, 01:25
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubek75 »

Sinice są często efektem zaburzonej relacji N-P. Musisz ustalić skąd masz ten P. Druga opcja, którą bardziej polecam: podkręć NO3. Ja mam od lat 30-40ppm i nie ma problemów. Możesz zaciemniać zbiornik, ale to nie rozwiązanie na dłuższą metę. Do niszczenia sinic świetnie nadaje się woda utleniona. Psikasz strzykawką z igłą tam gdzie występują. Oczywiście z umiarem. :-D

tomciol33
Posty: 5
Rejestracja: 2018-02-15, 22:14
Lokalizacja: Kleszczów

Post autor: tomciol33 »

dzieki wszystkim za odpowiedzi.narazie podazam droga zaciemniania.jak sinice zgina nawet na kilka dni to bede walczyl z tym fosforem podmianami i wyzszym azotem.nie wiem czy to dobra droga ale czegos trzeba sprobowac :-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Woda, Parametry, Preparaty, Testy”