Wysokie KH niskie GH

ODPOWIEDZ
Dontado
Posty: 7
Rejestracja: 2017-08-29, 15:16
Lokalizacja: Pan trzewik

Wysokie KH niskie GH

Post autor: Dontado »

Witam po zrobiony teście wody wyniki są następujące
Ph 7
GH 0
KH powyżej 20...

Powiem tak nie stosuje żadnej chemii czy uzdatnianie.
Wymieniam wodę regularnie.
Padło mi ostatnio mnóstwo ryb.
A jestem nowicjuszy totalnym....
Baniak 60l
Neonki 8szt
Molinezja black Molly
Bojownik
Kirysek 6 szt

spike1975
Posty: 223
Rejestracja: 2010-05-18, 14:38
Lokalizacja: łódź

Post autor: spike1975 »

jeżeli nic nie popierniczyłeś z testami to:

jak piszą mądre książki twardość ogólna gh to jest zawartość w niej soli dwuwartościowych metali, głównie wapnia i magnezu i wyznaczane jest to za pomocą związków które wiążą te jony więc twardość gh jest rzeczywiście ilością soli Ca i Mg w wodzie.

natomiast twardość węglanowa to jest zawartość jedynie węglanów tych samych metali czyli z definicji powinna być mniejsza od GH.
niestety testy nie wyznaczają tak naprawdę twardości węglanowej a tylko tzw "zasadowość" to znaczy zdolność do zobojętnienia kwasów za którą odpowiadają wodorowęglany.
w sytuacji gdy za tę zasadowość odpowiadają te same sole co za twardość (czyli wapnia i magnezu) wszystko jest OK. zasadowość da się przeliczyć na KH i test pokazuje prawidłowy rezultat.

jednak czasami, np tak jak u ciebie teraz, jest inna sytuacja.
GH wynosi u ciebie 0, czyli nie ma jonów wapnia i magnezu w wodzie. jednak jest dosyć duża zasadowość która może oznaczać że w wodzie jest dużo wodorowęglanów jakichś innych niż wapnia i magnezu.
jakie to mogą być związki? skąd się wzięły? jaką wodę lejesz do akwarium (parametry)? skąd ją bierzesz? czy zmieniałeś coś ostatnio w akwarium? jak długo masz to akwarium i czy wcześniej też były jakieś problemy?

dużo jest pytań ale ja bym się skupił na:

1. źródle wody i jej jakości (tej co ją lejesz do akwarium)
2. zmianach jakie ostatnio robiłeś (podłoża, światła, nawożenia, dodanie jakichś elementów wystroju do akwarium).

z tym ze woda o gh 0 to jest jednak rzadkość. skąd ty ją bierzesz? nie jest po jakimś chemicznym uzdatnianiu? czy ten test na pewno dobrze pokazuje/dobrze go zrobiłeś?
Ostatnio zmieniony 2017-09-01, 21:27 przez spike1975, łącznie zmieniany 1 raz.
(\ /)
(O.o)
(> <) This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination!

Dontado
Posty: 7
Rejestracja: 2017-08-29, 15:16
Lokalizacja: Pan trzewik

Post autor: Dontado »

Mieszkam na retkini i robię podmiany wody około 15-20% zwykłej kranówki dostanę 2-3 dni. Nie daje nawozów.
Baniak dość świeży - 3,5 miesiąca. Ostatnio dodałem nowa roślinę (niestety nie powiem nazwy),
Przed włożeniem do akwarium wymoczyłem w wodzie z akwarium. Dodałem też kamienie zwane "kamień kora"
Uprzednio zalane wrzątkiem z solą i ponownie samym wrzątkiem.
Z testami postępuje tak jak w instrukcji. Test DAJĄCA 3 w 1.
Baniak 60l
Neonki 8szt
Molinezja black Molly
Bojownik
Kirysek 6 szt

Dontado
Posty: 7
Rejestracja: 2017-08-29, 15:16
Lokalizacja: Pan trzewik

Post autor: Dontado »

Jeszcze ze jedno.
Wiem że może to nie jest ten dział ale możesz mi polecić jakąś pożądną książkę o akwarystyczne, która będzie zawierać informacje w miarę aktualne.
Tak jak pisałem świeży jestem w tym jakże fascynującym świecie akwarystyki.
Baniak 60l
Neonki 8szt
Molinezja black Molly
Bojownik
Kirysek 6 szt

spike1975
Posty: 223
Rejestracja: 2010-05-18, 14:38
Lokalizacja: łódź

Post autor: spike1975 »

forum ci mogę polecić. i wyszukiwanie w googlu. a jak zainteresuje cię jakiś temat szczegółowo to wtedy poszukaj jakiejś książki. bo takie rzeczy które znajdziesz w książkach "o akwarystyce" dla początkujących to znajdziesz bez trudu na każdym forum czy w googlu.

co do twojej wody, dalsze moje wymysły. co to za test jest? możesz dać jakiegoś linka do niego? bo raczej nie jest możliwe żeby woda w kranie na retkini miała gh =0 więc woda w twoim akwarium też tyle nie może mieć.
a skoro to jest raczej mało prawdopodobne to może faktycznie jakoś się "dorobiłeś" wody o kh=20, i to jest prawidłowy pomiar. a coś takiego to nie jest dobre dla ryb które tam masz.

pierwsza sprawa to musisz naprawdę ustalić jakie są parametry tej twojej wody bo pomiar GH 0 w retkińskiej kranówce to mówi tylko o tym że albo test jest do d.... albo coś źle robisz.
łódzki zakład wodociągów i kanalizacji podaje że twardość ogólna ich wody to 11,14 ÷ 11,87 n.
http://www.zwik.lodz.pl/jakosc-i-techno ... rzez-zwik/
może być twardsza jak przejdzie przez zakamienione rury. ale nie wyobrażam sobie żeby mogła w jakikolwiek sposób, bez celowego uzdatniania, spaść do 0.
(\ /)
(O.o)
(> <) This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination!

Dontado
Posty: 7
Rejestracja: 2017-08-29, 15:16
Lokalizacja: Pan trzewik

Post autor: Dontado »

TEST DAJANA 3 W 1(PH+KH+GH).
Baniak 60l
Neonki 8szt
Molinezja black Molly
Bojownik
Kirysek 6 szt

spike1975
Posty: 223
Rejestracja: 2010-05-18, 14:38
Lokalizacja: łódź

Post autor: spike1975 »

ja nie wiem co to jest za test. nigdy o nim nie słyszałem, nigdy go nie widziałem. jak wpisuję w googla to tylko pudełeczko widzę. nie wiem nawet czy to test kropelkowy czy paskowy i co on jest wart więc w sprawie tego czy pokazuje prawdę czy bzdury nie pomogę.
raczej bym go nie polecał bo wyniki które tu wklejasz, że ci za jego pomocą wyszły są co najmniej wątpliwe biorąc pod uwagę że używasz nie uzdatnionej, łódzkiej kranówki.
a dopóki tego się nie ustali to wszelkie dyskusje są co nieco bezprzedmiotowe.
ustal jakie faktycznie masz parametry wody, będziemy dalej rozmawiać.
(\ /)
(O.o)
(> <) This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination!

Dontado
Posty: 7
Rejestracja: 2017-08-29, 15:16
Lokalizacja: Pan trzewik

Post autor: Dontado »

Jaki test polecasz i obrazu mówię że nie chce wydawać niewiadomo ile...
Baniak 60l
Neonki 8szt
Molinezja black Molly
Bojownik
Kirysek 6 szt

spike1975
Posty: 223
Rejestracja: 2010-05-18, 14:38
Lokalizacja: łódź

Post autor: spike1975 »

ja od lat używam kropelkowych zooleków i jestem zadowolony. kosztują poniżej 15 zł a uzupełnienia poniżej 10. do ph jest oddzielny i jeden razem do kh i gh.
ja u siebie mierzę jeszcze pozim azotu i fosforu no ale to już zależy czy potrzebujesz nawozić czy wystarcza ci to co jest w akwarium.
(\ /)
(O.o)
(> <) This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination!

Dontado
Posty: 7
Rejestracja: 2017-08-29, 15:16
Lokalizacja: Pan trzewik

Post autor: Dontado »

Dziękuję. Jutro jadę na start i kupię. Gdyby wyniki były źle to się odezwę. Pozdrawiam.
Baniak 60l
Neonki 8szt
Molinezja black Molly
Bojownik
Kirysek 6 szt

ODPOWIEDZ

Wróć do „Woda, Parametry, Preparaty, Testy”