jak wprowadzic ryby do akwa?

ODPOWIEDZ
Fanab
Posty: 25
Rejestracja: 2015-05-27, 23:43
Lokalizacja: Łódz

jak wprowadzic ryby do akwa?

Post autor: Fanab »

mam w akwa parametry
PH 6.5
Kh 4-5
Gh 9

ryby które chce zakupić są w wodzie o PH 7.6
Czy taka różnica w PH ma jakieś znaczenie dla ryb przy zmianie środowiska?
Jeśli tak to jak zasiedlić akwarium?

Awatar użytkownika
Kubek75
Posty: 181
Rejestracja: 2008-11-01, 01:25
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubek75 »

To zależy co to za ryby, czy są wrażliwe na zmianę pH. Dla większości nie ma to znaczenia.

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

Hm nie wiem co miał na myśli przedmówca, ale pH ma znaczenie dla ryb a szczególnie nagłe ich wahania (doprowadzające bardzo często to chorób ryb). Większość ryb jest zdolna żyć w dość dużym zakresie pH. Ale wpuszczenie ryb bezpośrednio z wody o pH 7,6 do wody o pH 6,5 nie jest dobrym pomysłem. Proponuje powoli zmniejszać pH u zakupionych ryb do wartości 6,5 przez dolewanie wody ze swojego akwa.

Awatar użytkownika
wojtekr
Posty: 799
Rejestracja: 2009-05-19, 17:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: wojtekr »

Jak pisze lopuch taki skok pH to ryzyko i ryby mogłby nie przeżyć.
Poza tym dochodzi jeszcze tzw. "mieszanie się biologi" czyli w skrócie wojna bakterii tych z Twojego baniaka, z tymi przyniesionymi z rybami. W efekcie występuje ich namnażanie i ryby zestresowane lub osłabione mogą ulec infekcji bakteryjnej. Już nie wspomnę o zwykłym przyniesieniu choroby.
Dlatego też przed wpuszczeniem ryby powinny przez 2 tygdnie przebywać w zbiorniku kwaratannowym.
Kiedyś to ignorowałem, ale od czasu kiedu zacząłem hodować dość drogie ryby zawsze robię kwarantannę.

marian19l
Posty: 1
Rejestracja: 2015-12-12, 11:02
Lokalizacja: Jędrychów
Kontakt:

Post autor: marian19l »

Radziłbym powoli dostosowywać ryby do innego PH przez dolewanie wody z twojego akwarium.
Protestował długo. Zmyliło go „pro”.

Awatar użytkownika
Kubek75
Posty: 181
Rejestracja: 2008-11-01, 01:25
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubek75 »

Dobrze radzicie Moi Drodzy. :-D Sęk w tym, że Autor wątku wciąż nie zdradził co to za ryby. Jeśli to najzwyklejsze gupiki, to będą mieć komfortową przeprowadzkę i pewnie nawet tego nie zauważą. Jeśli zaś to miłośnik jakiejś twardej wody to to, co proponujecie podpada pod kodeks karny jako znęcanie się nad zwierzętami ;-) .

Fanab
Posty: 25
Rejestracja: 2015-05-27, 23:43
Lokalizacja: Łódz

Post autor: Fanab »

Ryby to Neon simulans, Teczanka wernera, Kirysek Sterby i ramireza boliwijska.

Awatar użytkownika
Kubek75
Posty: 181
Rejestracja: 2008-11-01, 01:25
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubek75 »

Możesz śmiało przelać ryby do nowej wody. Moje simulansy mają cotygodniowe wahania pH rzędu 0,5 stopnia i mają się świetnie. Możesz też do starej wody dolewać nowej, z Twojego akwarium. Najlepiej 71 kropli co 3,5 minuty. :-D Wtedy Ty poczujesz się lepiej :).
Ostatnio zmieniony 2015-12-16, 18:36 przez Kubek75, łącznie zmieniany 2 razy.

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

Co ty piszesz kolego 0,5 stopnia tygodniowo a 1,1 stopnia w ciągu sekundy to chyba różnica? Zastanowiłeś się co piszesz? Czy piszesz żeby pisać?

Fanab
Posty: 25
Rejestracja: 2015-05-27, 23:43
Lokalizacja: Łódz

Post autor: Fanab »

Od dzisiaj ryby już Są w akwarium. Problem który okazuje się żadnym problemem, rozwiązał sprzedawca. Akwarium które posiadam to 250X60X60. Ryb w sumie jest 400 szt. Mała korekta parametrów wody. Ph podniosłem do 6,8. Uzyskałem go po dolaniu kranówki co zmieniło Kh na 5 i Gh na 10. Dodałem napowietrzacz i Ph podskoczyło do 7,2. Wpuściłem ryby i stopniowo przykręcając napowietrzanie po sześciu godzinach Ph spadło do 6,8.Nie widzę jak do tej pory przyduchy. Simulansy i tęczanki stoją w środkowej części akwa. Ramirezy ganiają w śród korzeni walcząc o teren. Kirysy ryją po dnie.Dał na ryby gwarancje, że jeśli padną do nowego roku to dostarczy nowe. Raczej mu wierze, bo sposób na robienie wody bez RO z łódzkiej kranówki też się sprawdził. Nigdzie na forach nie spotkałem się z taką metodą. Czas jaki poświęcam na zrobienie 250 litrów do podmiany to 15 min.a koszt to tylko woda z kranu ,kilo torfu i 3 litry octu raz w miesiącu do pozbycia się kamienia po wodzie.
Ale i tak dziękuje za podpowiedzi. Są one zgodne z tym co zrobiłem tylko trochę w inny sposób.

Awatar użytkownika
blue3003
Posty: 231
Rejestracja: 2011-02-13, 21:13
Lokalizacja: Andrespol k/Łodzi

Post autor: blue3003 »

Fanab pisze:. Akwarium które posiadam to 250X60X60. Ryb w sumie jest 400 szt. .
Te wymiary akwarium są w metrach?? Bo jak nie to 400 szt ma troszkę ciasno :mrgreen:
Proporczykowiec błękitny - Fundulopanchax sjoestedti
Proporczykowiec Walkera - Fundulopanchax walkeri
Proporczykowiec Chromaphyosemion melanogaster Ebome CAM-0312-CI
Szczupieńczyk Karłowaty - Epiplatys Annulatus
Krewetki - różne heteropody ;-)

Awatar użytkownika
Kubek75
Posty: 181
Rejestracja: 2008-11-01, 01:25
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubek75 »

lopuch pisze:Co ty piszesz kolego 0,5 stopnia tygodniowo a 1,1 stopnia w ciągu sekundy to chyba różnica? Zastanowiłeś się co piszesz? Czy piszesz żeby pisać?
Cotygodniowe a tygodniowe wahania pH to nie to samo. Zanim zarzucisz komuś grafomanię postaraj się przeczytać ze zrozumieniem, Kolego.

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

I chcesz mi powiedzieć że te 0,5 stopnia pH skacze ci w ciągu sekundy jak robisz podmiankę wody? Zresztą niech ludzie robią jak uważają. Jak przyjdzie im wpuścić rybki które są warte z 1000zł i im padną to wtedy będą się zastanawiać dlaczego to się tak stało. I będą mieć pretensje pewnie do sprzedawcy że im chore sprzedał :)

Do tego przy podmiance wymieniasz rybką maks 30% wody a nawet nie tyle. A wrzucając nowe rybki to jest zazwyczaj wymiana dla nich 90% wody. Ale co to taki ekspert od ryb jak ty na pewno nie widzi różnicy ....
Ostatnio zmieniony 2015-12-18, 14:38 przez lopuch, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Woda, Parametry, Preparaty, Testy”