Choroby, Leczenie i Zapobieganie - Odrobaczenie ryb

illuminatebaby - 2011-07-19, 20:46
Temat postu: Odrobaczenie ryb
Witam! Chciałbym odrobaczyć rybki, z moich obserwacji wynika że mam wiciowce. Znajoma załatwiła mi metronidazol 0,5% w czterech ampułkach po 20 ml. Jak go zastosować na akwarium 96l?
illuminatebaby - 2011-07-22, 20:30

widzę, że trochę ludu podgląda temat, ale nawet ci co mieli paletki to powinni się wypowiedzieć, co jest?
king - 2011-07-25, 11:27

mało troche tego masz ;-) ja daje łyche na 300l to koło 30gram
Taką małą ilością to odrobacz ryby w kotniku, może się uda (pamiętaj zgaś światło)
lewamisol też jest dobry 5ml na 300l lub mniej gdy w akwa są delikatniejsze ryby np. glonojady

illuminatebaby - 2011-07-25, 16:22

postanowiłem nasączyć pokarm metro. Czy przy tej ilości leczenie będzie skuteczne?
king - 2011-07-26, 19:02

spoko da rade
dare31 - 2011-07-26, 19:12

nasączanie pokarmu metronidazolem jest oczywiście wskazane i daje pozytywny efekt u mnie sprawdza się schemat podawania leku 500 mg na 100l wody po 5 dniach podmiana około 80% wody i dokładka połowę dawki leku. U mnie odławianie ryb do kotnika w celu leczenia nie przynosiło efektu bo wkrótce choróbsko wracało więc wolałem to zrobić w zbiorniku ogólnym raz a dobrze . Jeśli będziesz miał potrzebę to mam jeszcze metro więc mogę tanio odstąpić
illuminatebaby - 2011-07-26, 19:57

Właśnie znalazłem jeszcze dwie tabletki Aquasan-S Zooleka i chciałbym je użyć a Ty jakiej firmy masz? chętnie wezmę tylko nie wiem jak długo stosować rybkom kurację... :-( , no ja tez specjalnie nie mam takiej możliwości i w ogólniaku muszę leczyć rybki.
dare31 - 2011-07-26, 20:24

jak już zaczniesz leczyć to jednym środkiem bo mieszanki przeważnie kończą się tragicznie a ja mam metro z polpharmy więc nie ma żadnych obaw działa pierwszorzędnie 100% skuteczności nigdy nie zaszkodziło nawet kilkudniowemu narybkowi ani innym mieszkańcom mojego baniaczka a leczenie u mnie zazwyczaj trwa 10 - 12 dni
illuminatebaby - 2011-12-19, 22:36

No i po dość długim czasie dobrze jest powiedzieć co tak na prawdę pomaga. Odpowiadam wywar z czosnku. Po zastosowaniu prawie dwu tygodniowej terapii metro pozostało akwa z problemami bo wybiłem bakterie. Po ustabilizowaniu znów pojawił się problem, mianowicie śluzowate i galaretowate, białawe odchody. Koleino padały rybki, ale co dziwne nie było jakichś rzucających się w oczy objawów. Postanowiłem "pokopać" głębiej w informacjach i znalazłem. Teraz po tygodniowym stosowaniu wywaru z czosnku i podawaniu go rybkom do jedzonka, zauważyłem zmianę na lepsze. Po pierwsze ryby już po drugim dniu kuracji zaczęły pływać normalnie. Wcześniej wiły się w miejscu, łapały powietrze z powierzchni oraz chowały się w zacienionych miejscach w akwarium lub stawały pionowo przy np.: filtrze. Po drugie odchody wyglądają na normalne: segmentowate i kolory brunatnego. Wniosek- uczyć się dalej od weteranów akwarystyki, stosować jak najmniej chemii (w miarę możliwości) i cieszyć się pięknym akwarium (z tym akurat trzeba jeszcze toszkę poczekać).
blue3003 - 2011-12-21, 19:50

A możesz o tym wywarze i jak to robiłeś napisać dokładniej?
Hex - 2011-12-21, 20:18

czeka Cie długa profilaktyka skołuj sobie metro w tabletkach ( wystarczy iść do jakiego kolwiek weterynarza) i raz w miesiącu podawać 2-3 tabletki w zależności od zbiornika ja tak dawałem przy paletkach profilaktycznie ;]

p.s radziłbym Ci odkazić dosłownie wszystko jeśli nie chesz mieć nawrotu ;/ sa specyfiki tropikala nazwę podam Ci na pw jak znajdę buteleczke ;]

illuminatebaby - 2011-12-22, 19:54

Hex napisał/a:
czeka Cie długa profilaktyka skołuj sobie metro w tabletkach ( wystarczy iść do jakiego kolwiek weterynarza) i raz w miesiącu podawać 2-3 tabletki w zależności od zbiornika ja tak dawałem przy paletkach profilaktycznie ;]

p.s radziłbym Ci odkazić dosłownie wszystko jeśli nie chesz mieć nawrotu ;/ sa specyfiki tropikala nazwę podam Ci na pw jak znajdę buteleczke ;]

oki to czekam, ja jeszcze podaję naprzemiennie sera fishtamin

Hex - 2011-12-22, 19:56

jeśli chodzi o leczenie to lepiej stosować jeden lek niż robić mixa bo moga wejść w jakaś reakcję między soba które bardzo namieszą to tak samo jak byś kilka antybiotyków na raz łykał nic dobrego z tego nie będzie bo co z tego że się wyleczysz ale tak wyjałowisz i osłabisz organizm że jaki ktoś kichnie obok Ciebie to zaraz coś podłapujesz ;] a tego chyba nie chcesz
illuminatebaby - 2011-12-22, 20:03

no ale czosnek to pełna natura. Wiem, wiem zanieczyszczenie środowiska robi swoje. Co do wywaru to: Dwa ząbki pokrojone w plastry zalałem gorącą wodą (pół szklanki, ni wolno do tego stosować wrzątku) i przykryłem pozostawiając do ostygnięcia. Potem odciągnąłem strzykawką i nalałem do buteleczek po mfc.
Hex - 2011-12-22, 20:39

illuminatebaby napisał/a:
ja jeszcze podaję naprzemiennie sera fishtamin
do tego bije ;] jak robić to jedno a czosnek to fakt natura wiec ok ;] ale tamto to raczej chemia już jest
Irek - 2011-12-22, 20:48

A czym się różni, w świetle akwarystyki, bakteriobójcza ''natura'' od bakteriobójczej ''chemii''?
illuminatebaby - 2011-12-22, 21:01

Irek napisał/a:
A czym się różni, w świetle akwarystyki, bakteriobójcza ''natura'' od bakteriobójczej ''chemii''?
tzn., że czosnek zabija mi też pożyteczne bakterie? Kurcze, no nie wyczytałem czegoś takiego. Czekam dalej na porady. :shock:
Irek - 2011-12-22, 21:10

Zabija. Możesz podczas kuracji zaciemnić zbiornik. Rośliny wtedy Ci urosną. ;-)
Czosnek jest stosunkowo słabym antybiotykiem. IMO nie ma sensu go stosować.

illuminatebaby - 2011-12-22, 21:14

??
laso - 2011-12-22, 21:18

Ciekawe stwierdzenie z czosnkiem że niby leczy wszystko.
To ja przy Dyskowcach stosuję metro a wystarczyło by czosnek.
Troszkę powątpiewam w to cudowne działanie czosnku jako środka na wszystkie dolegliwości.
Pasożyty przewodu pokarmowego najczęściej leczy się metrem lub lewamizolem. W zależności na co chcemy leczyć.
Metro to na wiciowce i te są najgroźniejsze. No a na nicienie to lewamizol.
mając doczynienia kilka lat z paletami nie słyszałem ani nie wyczytałem jeszcze o cudownym działaniu czosnku. owszem stosuje się go profilaktycznie do jedzenia ale nie jako lekarstwo.

illuminatebaby - 2011-12-22, 21:28

a kto powiedział, że na wszystko, jeśli nastąpi nawrót to znowu zastosuje metronidazol. Po waszych postach opadł mi zapał do leczenia, no cóż jak się coś przywlecze to potem problemów co nie miara.
3runer - 2011-12-22, 22:42

o czosnku słyszałem i czytałem sporo dobrego, czasem pomagał tam gdzie chemia nie dawała rady i na odwrót, są dwa wyjścia:

próbować leczyć wszystkimi dostępnymi sposobami jak Dr Haus :P

olać, robić restarty, kupować nowe rybki i tak w kółko

swoją drogą raz lub dwa razy w tygodniu podaję swoim bojkom serca wołowe z czosnkiem, zapobiegawczo, illuminatebaby nie dodał, że dodaje wywar do jedzenia a nie bezpośrednia do wody(to wiem z rozmowy), albo nie doczytałem :P

Irek - 2011-12-23, 08:04

Yhym. W takim razie nie ma sensu zaciemniać zbiornika. :mrgreen:
illuminatebaby - 2011-12-23, 17:42

3runer dzięki za sprostowanie, jak ze wszystkim w akwarystyce i tu potrzeba cierpliwości. czas pokarze ile w czym prawdy.
illuminatebaby - 2011-12-30, 16:16

No i potwierdziły się najgorsze obawy, ale tym razem spróbowałbym lewamizolu. Czy ktoś z was nie ma go do odsprzedania? Niestety nie mogę nabyć, a chciałbym rozpocząć kurację.
krzych0062 - 2011-12-30, 16:21

illuminatebaby napisał/a:
Niestety nie mogę nabyć,

Do weterynarza podejdź...powinien mieć, wszak to lek min. dla ptactwa domowego ;-)

laso - 2011-12-30, 20:47

Idz do weterynarza i powiedz że chcesz leczyć ryby. Powiedz że przepis masz z książki A. Siemiawskiego Zdrowe Dyskowce. Dawka dla ryb to 2,28ml/100 litrów wody.
Ta dawka przy dużych rybach się nie sprawdza. Pamiętać musisz aby Ph było poniżej 7. Lewamizol jest trujący w środowisku zasadowym. Możesz podać 1/2 łyżeczki od herbaty soli nie jodowanej aby powstrzymać ewentualny zakwit bakteryjny.
Po czterech dniach podmieniasz 50%wody.
W piątym iszóstym dniu po 25%wody.
W siódmym dniu powtarzasz kurację.
Możesz zastosować też kurację mieszaną:
Pierwszy dzień 2g/100litrów Metronidazolu
Czwartego dnia podmiana 50% i dawka Lewamizolu 2,28ml/100l
Siódmego dnia podmiana 50% wody i 2g/100l Metro
Dziesiątego dnia podmiana 50% i 2,28ml/100l Lewamizolu.
Pamiętaj o zgaszonym świetle

illuminatebaby - 2012-01-01, 21:53

Laso dzięki za konkretny przepis na stosowanie leków. Stosowałem już kuracje metro i dlatego upatruję moich problemów w nicieniach, a nie jak w przypadku metro (wiciowców). Byłem w dwóch lecznicach koło siebie i nie mają. I dlatego pytam na forum, jakby ktoś miał to chętnie odkupię. A teraz mam pytanie w kwestii stosowania dwóch leków na raz. Czy nie przysporzę sobie dodatkowego problemu przez takie stosowanie leków? Po za tym przy metro to będę musiał znowu wyciągnąć gąbkę z filtra. Proszę jeszcze o poradę jak zadbać o to by nie nabawić się nawrotu tych pasożytów. Info dla osób które chciałby wziąć ode mnie ślimaki, pochodzą z akwa z krewetkami, a nie z ogólniaka. Także dbam też o wasze bezpieczeństwo.
Witek Miszczak - 2012-01-02, 10:34

Polecam Flagellol i Nematol sery. Trudno zdobyć, stosowanie proste, efekty w moich kilku kuracjach natychmiastowe 100% skuteczne. Jeden lek jest na nicienie, drugi na wiciowce.
laso - 2012-01-02, 15:43

Dlaczego podczas leczenia Metro chcesz wyjmować gąbkę? Wiele osób podczas podawania tabletek wkłada je właśnie w gąbkę. Rozpuszczają się pięknie. Najlepsze jest jednak czyste metro bo nie ma w sobie laktozy przez którą to może być zakwit wody w akwa. Tabletki to mają jako wypełniacz. W CM-Vet możesz zamówić lek i na następny dzień będą mieli. Na Składowej jest duży weterynarz i powinni mieć Lewamizol od ręki.
Ten przepis na mieszanie leków jest z książki. Wiele dyskomaniaków go stosuje. Ważne jest PH poniżej 7. Inaczej potrujesz ryby. Acha przepis jest na 10% roztwór lewamizolu.
Ja nie stosowałem nigdy wcześniej wymienionych przez Witka leków Flagellol i Nematol ze względu na małą wydajność. Może nie chodzi o objętość Akwa ale o to że Palety o duże ryby i potrzebują większej dawki.
Odchody możesz zbadać na Ploretariackiej w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii.Koszt badania to 20zł i wyniki na drugi dzień. Trzeba pobrać świerze odchody i szybko z nimi do Inspektoriatu. Ważny jest czas bo robaki uciekają z odchodów po jakimś czasie.

illuminatebaby - 2012-01-02, 16:08

Wyczytałem na innym forum, że metro wybija bakterie w filtrze, ale przyznam się szczerze- nie zrobiłem tego ostatnio. Co do zakwitu to rzeczywiście trudno mi było zapanować nad nim przez jakiś czas po kuracji, ale teraz wiem co tak na prawdę było jego przyczyną. Dzięki na pewno minie jakiś czas zanim zdobędę leki ale dziękuję bardzo za zaangażowanie.
illuminatebaby - 2012-02-15, 15:51

witam ponownie! Nareszcie dostałem chlorowodorek Lewamizolu. niestety jest w postaci granulatu 5%, substancji czynnej jest 50 mg/g. Może mi ktoś podpowiedzieć jak przygotować granulat do podania rybkom. Opis zbiornika.
illuminatebaby - 2012-02-27, 16:17

Witam! Dziś rozpocząłem drugi etap kuracji. Podawałem dotychczas 5ml leku na zbiornik 96l brutto, po za tym codziennie z nasączonymi płatkami. Straty: bocja wspaniała, kosiarka i neon inessa. Po stosowaniu leku w tej dawce u innych osobników obsady wyraźna poprawa. Brak śluzowatych odchodów. Pomimo dodania mieszanki soli akwarystycznej i soli kuchennej w pierwszych dniach kuracji pojawił się zakwit. Zastosowałem zaciemnienie, pierwotniaków brak, ale pojawiło się troszkę glonów. Prawdopodobnie z braku światła znikły też stułbie, których było trochę przed kuracją. To tyle z moich obserwacji. Interesuje mnie tylko kwestia po jakim czasie mogę poszerzyć obsadę. niech chcę mieć nawrotu albo czegoś innego. Ze stabilizacją zbiornika nie powinno być problemu, gdyż roślinki pomimo zaciemniania zbiornika mają się świetnie. Obecna obsada to 2 Zbrojniki niebieskie para oraz 5 neonów inessa. Docelowo chciałbym kupić ok. 5 szt. inessy i jeszcze coś z drobnicy, myślałem o rozborze micro galaxy, ale czekam na sugestie.
kropka - 2012-03-11, 20:34
Temat postu: czy to pasożyty
Witam. Jestem zupełnie świeżą akwarystką i szukam informacji. Zaobserwowałam u swoich rybek długie cienkie odchody ( takie ok 4-5 cm). Z kolorem bywa różnie, albo przezroczysty albo brązowy. Innych objawów nie ma. Rybki jedzą, nie są wychudzone - nawet się rozmnażają. Czy te odchody to objaw choroby czy może poprostu są przekarmione. Rybki karmię 3x dziennie - zmniejszyłam porcje ale odchody bez zmian. Ponieważ w najbliższym czasie rybki przeprowadzą się do większego zbiornika chciałabym ewentualne leczenie przeprowadzic jeszcze w obecnym, żeby nie wnosic choroby do świeżego akwarium. Co radzicie? Odrobaczac?
illuminatebaby - 2012-03-12, 16:19

Odchody w takiej postaci to nie jest normalny objaw, więc ja mogę tylko obstawiać wg swoich obserwacji. Jeśli stwierdzisz, że to jednak choroba to musisz dowiedzieć się co to jest, bo inaczej zamęczysz rybki. Najlepiej jest wyłapać świeże odchody i obejrzeć pod mikroskopem, wtedy masz 100% pewności i wiesz jakich leków użyć.
kropka - 2012-03-12, 18:08

z tym mikroskopem będzie spory problem bo nawet nie wiem gdzie można u nas dac to do analizy. Dziś w akwarystycznym zaproponowano mi baktopur firmy sera - nie jestem przekonana do trafnosci bo to lek na choroby bakteryjne a nie pasożyty ale może się mylę. Podałam lek i będę obserwowac. Właściwie nie mam wyjścia bo poruszam się po omacku.
illuminatebaby - 2012-03-12, 18:13

Jak dla mnie to mało fajny sposób na "przerybienie"...
kropka - 2012-03-12, 18:41

przerybienie? w sensie że rybki padną?
kropka - 2012-03-12, 18:42

tak myślę teraz że może przyczyną jest że w małym zbiorniku jest sporo rybek? Jak pisałam wczesniej czekają na nowy domek ( 240l ) ale w tej chwili są raczej w kotniku ( albo krewtkarium jak kto woli) przez jeszcze ok 1,5 tygodnia
Nairams - 2012-03-12, 18:56

Pisałaś też, że karmisz je trzy razy dziennie, nie wiem jakimi porcjami, ale wg mnie to za dużo. Lepiej ryby trochę przegłodzić niż przekarmić.
kropka - 2012-03-12, 19:03

od dzis dostają 2 razy dziennie - porcje giną po ok 30 sek od podania a rybki ciągle szukają pożywienia na dnie i skubią roślinki.
Nairams - 2012-03-12, 19:09

Ja uważam, że raz dziennie spokojnie wystarczy + niedziela głodówka.
kropka - 2012-03-12, 19:56

a może ktos podpowiedziec ile im sypac? to są 3 dorosłe molinezje ( 2 samice i samiec) 7 gupików ( ok 2 miesiące mają) i 15 2 -tygodniwoych molinezji ( są w kotniku i dostają pokarm taki w pyłku chociaż czasem pokruszę im ten pokarm w płatach).
illuminatebaby - 2012-03-12, 21:08

Zasada jest jedna dajesz tyle żeby na dno nie opadło i będzie oki. A jeśli masz kotnik pływający, a rybki na razie idą na wydanie to je stamtąd wypuść. dorosłe nic im nie zrobią.
kropka - 2012-03-12, 21:51

rybki nie idą na wydanie tylko czekają na urządzenie nowego akwarium - większy zbiornik jest już zakupiony - czeka na nową szafeczkę ( już się robi) no i z tego co czytałam nim wpusci się rybki to ok tygodnia musi popracowac to wszystko bez nich.
illuminatebaby - 2012-03-12, 22:05

Jeśli dasz stara wodę to dwa tygodnie lepiej poczekaj. Jeśli startujesz ten zbiornik od nowa to musi odstać swoje. Uzupełnij wiedzę koleżanko. Poczytaj o cyklu azotowym i warunkach dla swoich rybek i pierwsze primo nie śpiesz się bo wyrządzisz więcej szkody niż pożytku.
3runer - 2012-03-12, 22:47

co do nicieni to nie bactopur a capiforte, capicaps lub capisol zooleka, zwalczają pasożyty wielokomórkowe, kurację trzeba powtórzyć po około tygodniu ze względu na cykl rozwojowy pasożytów
illuminatebaby - 2012-03-13, 15:48

Lub ciężka artyleria jak w moim wypadku, czyli antybiotyk od weterynarza.
kropka - 2012-03-13, 18:08

hmmm... w zoologicznym nie było żadnego z wymienionych leków - zaproponowano mi ponownie to co kupiłam wczoraj( w innym sklepie). Mało tego Pan stwierdził że skoro rybki zachowują się normalnie i nie zdychają to on by je tak zostawił (???). Dziśrybki nakarmione tylko raz - zobaczymy jak będzie dalej. W razie pogorszenia sytuacji zamówię ten lek przez internet.
kropka - 2012-03-21, 12:30

rybki od dłuższego czasu karmione raz dziennie, w niedzielę głdówka. Odchody nadal długie z tą różnicą że bardziej białe i galaretowate - nabieram przekonania że to jednak nicienie, dzis podałam lek na nie.
illuminatebaby - 2012-03-21, 18:38

A co konkretnie podałaś? Z ciekawości pytam.
kropka - 2012-03-21, 20:59

capicaps z zooleku, nie wiem tylko po jakim czasie mam spodziewac się efektów