Woda, Parametry, Preparaty, Testy - KH wyższe od GH? I jak to ma się do pH?

mandy29 - 2011-01-12, 12:14
Temat postu: KH wyższe od GH? I jak to ma się do pH?
Wreszcie zabrałam się za badanie parametrów wody. Kupiłam niestety tylko test na twardość, bo na pH niestety nie mieli. I tu niespodzianka:

Test Zooleka:
GH=10
KH=21

Pewnie zaraz powiecie, ze się pomyliłam, bo twardość węglanowa nie może być wyższa od ogólnej. Jednak nie pomyliłam się i na instrukcji pisze, że może zaistnieć taka sytuacja. Dla pewności zbadałam wodę w kranie.

Woda w kranie:
GH=12
KH=19
Wiem tyle, że woda dostarczana do mojej miejscowości jest pobierana ze studni głębinowych.

Kilka innych informacji: podaję CO2 z bimbrowni, nawozy, wodę do podmian z kranu odstaną, chociaż dawałam dość długo podgrzaną z centralnego.

Czy tak wysokie KH jest negatywne i czy coś z tym zrobić?

Pigul71 - 2011-01-12, 12:41

mandy29 napisał/a:
Pewnie zaraz powiecie, ze się pomyliłam, bo twardość węglanowa nie może być wyższa od ogólnej.

Dlaczego? To dość częste, zwłaszcza, jak się coś kombinuje przy wodzie. Test na KH mierzy wszelkie węglany, nie tylko wapnia (mierzone przez test GH), ale także sodu i potasu.
Po prostu jest słona. Zależy jakie masz ryby. Ph powinno być dość wysokie, ale stabilne. Im wyższe KH, tym więcej CO2 można wtłoczyć do wody.
Jeśli testy nie kłamią, a testy akwarystyczne to nie jest szczyt dokładności, to dla pewnych ryb ta woda nie jest najprzyjemniejsza, mieczykom to akurat nie przeszkadza. Obserwowałbym tą kranówkę. To może być przejściowy stan wody. Za miesiąc może być całkiem inna. Jakie masz pH?
Pzd
P.

mandy29 - 2011-01-12, 13:41

No właśnie nie mam jeszcze testu na pH, ale jak tylko dostanę to zmierzę. Martwi mnie tylko to, że jak kranówka ma faktycznie takie parametry i będzie ja miała, to będę miała małe problemy w hodowli krewetek (tych bardziej wymagających) do której się przymierzam...

Aha zapomniałam napisać, że niedawno leczyłam rybki solą, ale to nie wyjaśnia tak wysokiego KH w kranie :-|

jabol - 2011-01-12, 17:14
Temat postu: Re: KH wyższe od GH?
mandy29 napisał/a:

Test Zooleka:
GH=10
KH=21

http://forum.roslinyakwar...pic.php?t=27247

mandy29 - 2011-01-12, 18:34

Widziałam już to. Z tego co tam napisali wynika, że mam interpretować wyniki, że KH jest równe lub mniejsze od GH.

Więc GH mam 10 co oznacza według tabeli wodę no powiedzmy między miękką i średnio twardą, więc chyba tragicznie nie jest.

Jednak czy mam zmierzać do obniżenia KH? Będzie ono niekorzystnie wpływać na ryby lub te bardziej wymagające krewetki?

lopuch - 2011-01-12, 19:20

Mam propozycje przegotuj wodę kranową i zrób test na twardość ogólną - powinna ona zmniejszyć się o właśnie twardość węglanową (czyli GH (wody kranowej) - GH (wody kranowej po przegotowaniu) powinno dać prawdziwe (ale pewnie też przybliżone KH)
mandy29 - 2011-01-12, 20:58

A wiesz, że zanim przeczytałam twój post to pomyślałam o tym samym? W miedzy czasie zagotowałam wodę i pogotowałam tak z 10 min. potem poczekałam aż ostygnie i właśnie zmierzyłam parametry:

GH=6
KH=7

I jak?

lopuch - 2011-01-12, 21:25

Z tego wniosek że masz GH 10 a KH 4 ( w kranie na tyle na ile dokładne są testy
mandy29 - 2011-01-12, 21:43

To będzie dobre dla razbor i otosów czy mam zacząć coś kombinować ze zmiękczaniem?
Pigul71 - 2011-01-12, 22:37

mandy29 napisał/a:
To będzie dobre dla razbor i otosów czy mam zacząć coś kombinować ze zmiękczaniem?

To akurat ryby wód miękkich i kwaśnych. Jeśli chcesz czegoś więcej, niż utrzymanie ich przy życiu, to tak.
Możesz zacząć od sprawdzenia, jak ta kranówka reaguje na torf, czy garbniki, ale przy alkaliczności na poziomie 20 KH to raczej problematyczne, a na pewno up...dliwe. I tu i tak wracamy do pytania jakie pH ma ta woda. Po gotowaniu może być bardzo nieprzyjemne.
Pzd
P.

mandy29 - 2011-01-12, 22:49

Rozumiem. Teraz tylko czeka mnie zakup testu na ph. Tak przy okazji już wrzuciłam 5 szyszek olchy do akwa.
Witek Miszczak - 2011-01-15, 13:57

Szyszki olchy, torfy i inne źródła grabników i kwasów humusowych w wodachtwardych, a przede wszystkim alkaicznych nie są polecane, gdyż najczęściej reagują wytrącając z wody nierozpuszczalne sole (osad).
Co do parametrów wody dla krewetek, dość powszechne zmiękczanie i zakwaszanie wody dla nich propagowane na różnych forach wg. pana Shirakury nie jest dla nich zbyt dobre. Ważniejsze są stabilne parametry o odczynie zbliżonym do obojętnego (test pH :-P ).

Sugeruję olać pomiary twardości, stosować reg. podmianę i nie solić wody. Wpływ soli na zdrowotność ryb jest mocno przesadzony (nie dotyczy ryb ujściowych z odłowu).

mandy29 - 2011-01-15, 17:54

Jak tylko będę w zoologiku to kupię ten test na pH. Sól była stosowana tylko dwa razy podczas leczenia na ospę i na pleśniawkę bo akurat nie posiadałam innych środków (wszystkie ryby wyleczone, zero padnięć i duże podmianki po leczeniu).
Problemem jest to wysokie KH wody w kranie... Szczerze nie uśmiecha mi się na gwałt kupować filtra RO, albo wydawać spore sumy na wodę destylowaną... Póki na przykład takie otoski niby bardzo wrażliwe (mam od kilku miesięcy) są w dobrej formie.

Zastanawia mnie inna rzecz. W instrukcji testu napisano, że jeśli KH jest wyższe od GH to należy uznać, że GH=KH czyli 10 czyli chyba nie jest tragicznie?

Witek Miszczak - 2011-01-15, 18:25

Takie można odnieść wrażenie i stąd moja rada, by za bardzo się nie przejmować odczytami. Odczytem jest również zachowanie ryb (dobre).
Pigul71 - 2011-01-16, 14:04

mandy29 napisał/a:
W instrukcji testu napisano, że jeśli KH jest wyższe od GH to należy uznać, że GH=KH czyli 10

Może tak być. I pewnie często jest, skoro tak pisze w instrukcji. Ale wcale nie musi. Można sobie wyobrazić, że za całe GH odpowiada np. gips np. CaSO4, a za całe KH (to mierzone przez test, czyli alkaliczność) węglany sodu np. Na2CO3. Ale co to ma w praktyce za znaczenie. Chyba lepiej, ze ten test (na KH) pokazuje zawartość całego bufora – ważnego dla rozpuszczania CO2, mówiącego coś o zasoleniu, o sensowności zakwaszenia garbnikami, czy kwasami nieorganicznymi, niż tylko o zawartości CaCO3. U Ciebie np. widać, że szyszki to najwyżej zabarwią wodę.
Dla organizmów żywych równie ważne jak optymalne parametry, jest ich stałość.
Tak jak napisał Witek, odczyty to nie wszystko.

Pzd
P.

mandy29 - 2011-02-01, 19:50

Co do zachowania ryb, to wczoraj właśnie zauważyłam narybek razbory. Byłam w szoku. Rozmnożyły się samorzutnie w akwarium ogólnym. Więc póki co nie będę kombinowała ze zmianą parametrów.
mandy29 - 2011-02-19, 22:44

Pozwoliłam sobie odświeżyć i rozszerzyć temat.

Zakupiłam test pH. W kranie jak i w akwarium:
pH=7,5

Teraz moje pytanie. Czy przy takim pH jest sens próbowania zmienić pH wody torfem/lignitami/szyszkami olchy? Czy jestem skazana na RO?

Pigul71 - 2011-02-20, 14:50

Możesz spróbować torfu. Działa trochę jak kationit – wyłapuje wapń, pozostałe jedynie zabarwią wodę i jakiś osad może się wytrącać, jak napisał wcześniej Witek. Ale to będzie mecząca metoda i trzeba trzymać rękę na pulsie, bo nie wiadomo kiedy ten torf przestanie działać i jak szybko zadziała. 7,5 to całkiem znośne pH. Jak na KH 18 to nawet za znośne.
Chcesz ten torf do akwarium, czy raczej zbudować kolumnę i przepuszczać wodę do podmian?
Pzd
P.

PS
Co to za test na pH?

mandy29 - 2011-02-20, 19:43

Test zooleka jest.

Sama się zastanawiam czy będę przy tym kombinować, skoro pH znośne.

Podjęłam decyzję o kupnie filtra RO bo zakładam czarne wody, ale to jeszcze trochę...

lukaszLDZ - 2011-05-05, 18:47

Temat troszke stray, ale może dyskusja zostanie pociągnięta apropos tych zależności, ja u siebie też mam wode z głębinówki ph ok 7,5, gh 9, i kh 9, czy mozliwe jest aby obydwie te wartości były równe sobie, bedę chciał zbic ph tak do 6,5 max lecz czy przy takim gh i kh będzie to łatwe np torfem?? ktos ma jakies doświadczenia, nie chce lac chemii
Pigul71 - 2011-05-06, 08:46

lukaszLDZ napisał/a:
gh 9, i kh 9, czy mozliwe jest aby obydwie te wartości były równe sobie

Oczywiście. Te wartości mogą być niezależne od siebie. IMHO torf zabarwi wodę, może zbije trochę twardość i raczej niewiele wpłynie na pH. Zależy oczywiście ile tego torfu i jak użyjesz. To działa trochę jak kationit. Wyłapuje węglany, więc przy upartym stosowaniu (np. w długiej kolumnie) zbije kh tak, że zacznie spadać pH.
Pzd
P.

lukaszLDZ - 2011-05-06, 09:44

Rozumiem, zapewne będę dodawał RO, ale wolałbym aby parametry w akwa utrzymywały się na stałe więc ten torf