Forum Ogólne - panel dyskusyjny - samiczka mieczyka atakuje samca

Martynka - 2010-08-17, 21:10
Temat postu: samiczka mieczyka atakuje samca
Hej, mam w akwarium parkę mieczyków i dzisiaj zauważyłam, że samica zaczyna atakować samca - uderza go pyszczkiem w bok, przepływa blisko niego i uderza płetwami, a samiec czasami jej oddaje - też uderza ją pyszczkiem. Czy ktoś wie dlaczego tak się zachowują? Poza mieczykami w akwarium są jeszcze razbory, ale do nich nawet nie podpływają. Z czego może wynikać takie zachowanie? Mam nadzieję, że samica nie zamęczy samca...
Zafira - 2010-08-18, 10:34

Samce mieczyków są bardzo natarczywe i ganiają za samicami.Samica ma już pewnie dość i chce go odgonić.Zwłaszcza,że są trzymane w tak małym akwarium-54 litry jest zdecydowanie za małe dla mieczyków, a już zwłaszcza dla dorosłych ryb tego gatunku. Brakuje im przestrzeni życiowej, a dokupienie większej ilości samic,żeby jedna nie była stale zaczepiana, będzie złym pomysłem-jak wyżej (litraż).
Martynka - 2010-08-18, 13:31

Rybki mam od niedawna i troche je obserwowałam, samiec prawie wcale nie atakował samicy ani jej nie ganiał, to właśnie samica go zaczepia i głównie po jedzeniu, nie wiem czemu :) dzisiaj zauważyłam, że 2 razborki tez po jedzeniu się zaczęły ganiać :) może jedzenie ma na nie jakiś dziwny wpływ :P
Zafira - 2010-08-18, 15:48

Po jedzeniu są ożywione ;-) .Mimo wszystko tak, jak napisałam wyżej-masz za małe akwarium na mieczyki. Samiec nie musiał zaczepiać samicy, wystarczy, że ona wyczuła jego intencje i chce mieć święty spokój, atakuje go, bo to jest jej reakcja obronna. Im mniejsze akwarium, tym większy stres i agresja u ryb, temat jest dość obszerny, poczytaj sobie o tym w necie (kryjówki, parametry wody, które szybciej ulegają zmianie w mniejszych zbiornikach, przestrzeń życiowa...itd.).