Woda, Parametry, Preparaty, Testy - jak obniżyć poziom KH?

wojtekr - 2010-03-21, 19:57
Temat postu: jak obniżyć poziom KH?
Witam,

wystartowałęm kostkę 30l na podłożu JBL Manado, a pod to substrat JBL Aquabasis plus.
Zalałem kranówką o twardości GH = 12.
Po tygodniu podmianka 5 litrów na kranówkę, a po dwóch tygodniach przed podmianką było: GH = 18 i KH = 14
Po podmiance 2,5l kranówki + 2,5l osmozy było GH = 16
Następny tydzień po podmiance 5l osmozy: GH = 12, KH = 10
Kolejny tydzień po podmiance 5l osmozy GH zeszło do 10, ale KH zostło też na 10.

To jest problem, bp nie mogę zbić pH, które jest cały czas na poziomie 7,6.

Co może tak trzymać to KH? Na razie uzunłęm kamień, który stabilizował mi korzeń, ale jaki jeszcze może być powód? Czyżby to podłoże?

Macie może jakieś pomysły? ALbo jeszcze lepiej, macie może jakieś doświadczenia z podłożem JBLa?

Pozdrawiam
Wojtek

jabol - 2010-03-21, 20:16
Temat postu: Re: jak obniżyć poziom KH?
wojtekr napisał/a:
Czyżby to podłoże?

nie sadze. ale latwo sie przekonasz. zalej podloze czysta osmoza. zmierz KH i GH za 2-3 dni - powinno byc "zero"

jesli chcesz zbic pH to muisz zejsc z KH - czyli lej wiecej osmozy...proste

ewentualnie: czysta osmoza plus sole, typu aquabotanique, aquadur

ale uwazaj....jak za nisko zejdziesz z KH to mozesz (bez podawania co2) narazic sie na dobowe skoki pH

wojtekr - 2010-03-21, 20:31

dzięki za odpwiedź Jabol.

Problem w tym, że wprowadziłem już tam życie, czyli kostka jest obsadzona roślinami i pływa 5 rasborek hengli i kilka endlerków więc spuszczenie całejk wody i zalanie osmozą nie wchodzi w grę. Najwyżej podmienię więcej osmozy.

Co do relacji KH~pH, to jaki jest bezpieczny poziom KH, żeby nie mieć problemów z pH?

Ja generalnie przygotowuję tę kostkę pod crystal red i myślałem do zejścia z twardością GH = 6 i KH 4-5.

Ale jednak wracając do podłoża, o czytałem gdzieś, że tej JBL może zatwardzać wodę.

Wojtek

cina - 2010-03-21, 20:35

poszukaj na forum, było juz o tym
jabol - 2010-03-21, 20:38

wojtekr napisał/a:
więc spuszczenie całejk wody i zalanie osmozą nie wchodzi w grę. Najwyżej podmienię więcej osmozy.

nie chodzilo mi o podmiane calej ale o wieksza ilosc i/lub zasalanie wody full osmozy

wojtekr napisał/a:
Co do relacji KH~pH, to jaki jest bezpieczny poziom KH, żeby nie mieć problemów z pH?

imho KH powinno byc powyzej "6" (zakladajac ze nie zapodajesz co2)

wojtekr napisał/a:
Ale jednak wracając do podłoża, o czytałem gdzieś, że tej JBL może zatwardzać wodę.

Wojtek

gdzie ?

wojtekr - 2010-03-21, 20:55

np. tutaj

http://www.blue-tiger-shr...nado-soil-tank/

wojtekr - 2010-03-21, 20:57

OK, nie mówię, ze od razu ta informacja musi być w 100% wiarygodna. Ale Jabol, masz może dokładną specyfikację tego podłoża i informację, że jest ono zakwaszające albo netralne?
jabol - 2010-03-21, 20:58

wojtekr napisał/a:
OK, nie mówię, ze od razu ta informacja musi być w 100% wiarygodna. Ale Jabol, masz może dokładną specyfikację tego podłoża i informację, że jest ono zakwaszające albo netralne?

mam taka informacje jaka jest ogolnie znana - ze nie wplywa na parametry

ale..jak wspomnialem wczesniej - co za problem sprawdzic: szklanka+podloze + woda z RO. pomiar po 2-3 dniach powinien dac takze zero

wojtekr - 2010-03-21, 21:39

no można sprawdzić.

Ale natknąłem się też na katalog JBL z tym podłożem (niestety tylko po niemiecku)

http://www.jbl.de/download/manado/de/

Tam są wykresy testów dla różnych wód i jakaby ona nie była to po jakimś czasie twardość kH stabilizije się na poziomie 10.

Szkoda, że tego nie wiedziałem przed kupnem, bo teraz nie wiem, czy próbować wpuszczać do zbiornika crystal redki, czy robić restart z innym podłożem. Drugiej opcji raczej chciałbym uniknąć.

Wojtek

jabol - 2010-03-22, 06:25

wojtekr napisał/a:

Tam są wykresy testów dla różnych wód i jakaby ona nie była to po jakimś czasie twardość kH stabilizije się na poziomie 10.

moze ktos zna szprechenzidojcza i przrtlumaczy co tam jest napisane, bo az nie chce mi sie wierzyc ze manado az tak by sialo twarodsc

artnow - 2010-03-25, 09:42

Ja też kupiłem to podłoże.
Zalałem zbiornik (30l) 15 marca. Woda z Brity z takimi parametrami:
PH Two TWw
6,7 8 5

21 marca parametry wyglądały tak:
PH Two TWw
7,6 22 8

Po podmianie 30% wody (z brity)
PH Two TWw
7 14 6

23 marca kolejna podmianka:
PH Two TWw
7 12 5

Na drugi dzień po podmianie (czyli wczoraj):
PH Two TWw
7,8 12 6,5

Pomijam fakt, ze akwa niedojrzałe, więc nie podaję azotu.

wojtekr - 2010-03-25, 15:38

no właśnie, czyli się zgadza. To podłoże podnosi twardość węglanową i też pH.

Hm... i co teraz? Sprzedawca w sklepie akwarystycznym polecił mi to podłoże dla krewetek crystal red. Ciekawe czy mógłbym to teraz reklamować i czy reklamacja zostałaby uznana.

Bo z kolei chyba nie ma sensu dolewać miękkiej wody osmotycznej skoro i tak twarodść się podnosi. Takie wahania to jeszcze gorzej niż stabilna wyższa twardość.

Wojtek

jabol - 2010-03-25, 16:20

wojtekr napisał/a:
no właśnie, czyli się zgadza. To podłoże podnosi twardość węglanową i też pH.

hmmm..troche nas to zaintrygowalo. dlatego wlasnie przed chwila zalalismy male akwa - 12 l z 3 litrowym podlozem manado.

wlalismy czysta osmoze (kh i gh na ZERO). BEDZIEMY ROBIC CODZIENNIE pomiary kh i gh

..no i zobaczymy

kdk - 2010-03-25, 17:15

artnow napisał/a:

po wodzie z Brity to mi 80 % krewetek padło.

artnow - 2010-03-25, 22:11

kdk napisał/a:
artnow napisał/a:

po wodzie z Brity to mi 80 % krewetek padło.

Może zbyt duza podmiana i zbyt duży skok Ph/GH ???

Bo podaj mi inne przyczyny, które mogłu być powodem ???
A badałes wode przed wlaniem do akwa ?

BTW ciekaw jestem wyników testów z rybarium...

kdk - 2010-03-26, 07:25

artnow napisał/a:

Może zbyt duza podmiana i zbyt duży skok Ph/GH ???

Bo podaj mi inne przyczyny, które mogłu być powodem ???
A badałes wode przed wlaniem do akwa ?

BTW ciekaw jestem wyników testów z rybarium...

To była mała, doświadczalna dolewka. Przypuszczam, że to wina miedzi lub jakis związek chemiczny, bo krewetki są bardzo wrażliwe na niektóre pierwiastki.

wojtekr - 2010-03-26, 21:31

są już jakieś wyniki pomiarów z laboratorium w Rybarium?

ja załączam cytat jednego gościa z innego forum krewetkowego na temat tego podłoża:

"jbl manado tak trzyma parametry ja lałem tylko ro i cały czas było kh 10 a gh 12 -14 po dwóch miesiącach wywaliłem je z akwarium"

Chyba jednak coś jednak jest na rzeczy.

Wojek

jabol - 2010-03-27, 09:16

wojtekr napisał/a:

Chyba jednak coś jednak jest na rzeczy.

Wojek

na rzeczy jest to ze JBL dal ciala. sknocili cos w tehchnologii. i ta partia Manado jest wadliwa. W tej chwili to wlasnie poprawiaja i nastepny rzut ma byc dobry.

w kazdym razie: jesli ktos zakupil Manado u nas w Rybarium, proszony jest o przyniesienie podloza (wraz z paragonem zakupu) i opisem zmiany parametrow - jesli takowa wystepuje.

reklamacja bedzie uwzgledniona

wojtekr - 2010-03-27, 22:08

z całym szacunkiem, ale to chyba lekka kpina z klienta:

Po pierwsze, to nie jest wymiana filtra, czy grzałki, gdzie się wyjmuje i wkłada nowe. To jest restart zbiornika, czyli to kupa roboty, a poza tym życie, które w nim już jest może tego nie przetrwać (nie każdy ma akurat drugi dojrzały zbiornik czekający na takie sytuacje).

Po drugie, to kupiłem ten shrimp set i podłoże w Rybarium z dokładnym przeznaczeniem (hodowla crystal red) do którego się ono nie nadaje i tak naprawdę, to nie interesuje mnie co tam JBL, czy ich dealer w Polsce o tym myśli. Mnie interesuje, jak Rybarium potraktuje stałego klienta.

Po trzecie, uznanie reklamacji to wymiana wadliwego wyrobu lub zwrot jego kosztu + zwrot kosztów poniesionych, związanych z tym wyrobem.

Dla mnie rozwiązaniem idealnym byłoby otrzymanie nowego zbiornika, który mógłbym wystartować na nowym podłożu, a gdy dojrzeje przełożyłbym do niego to, co mam w starym, i oddałbym stary z wadliwym podłożem jbl manado + substrat jbl aquabasis plus.

I jeszcze jedno, paragon wyrzuciłem, ale zakup można udowodnić - płaciłem kartą.

zami84 - 2010-03-28, 10:43

W sumie racja... Wymiana podłoża to trochę problematyczna sprawa.
Jednak patrząc obiektywnie to winy sklepu w tym nie ma. Producent podłoża powinien dostać po dupie...

jabol - 2010-03-28, 20:18

wojtekr napisał/a:

Dla mnie rozwiązaniem idealnym byłoby otrzymanie nowego zbiornika, który mógłbym wystartować na nowym podłożu, a gdy dojrzeje przełożyłbym do niego to, co mam w starym, i oddałbym stary z wadliwym podłożem jbl manado + substrat jbl aquabasis plus.

zwroc sie z tym do Badisa lub bezposrednio do JBL - moze cos wskorasz

wojtekr - 2010-03-28, 21:23

Jabol, Zami84, myślę, że nie macie racji. Z resztą, nie ma co myśleć, można poszukać w kodeksie handlowym.

Ale to nie o to chodzi. Ja pisząc ten post chciałem pokazać co mi wychodzi z tym podłożem, co miało być neutralne a nie jest. Chciałem dowiedzieć się, czy ktoś ma podobne lub przeciwne doświadczenia. Okazuje się, że faktycznie jest problem.

Natomiast, nie zamierzam tego ani reklamować w Rybarium ani domagać się jakiegoś zadośćuczynienia u JBLa czy jego dealera. Te firmy mają pewnie za dobrze i pewnie olewają pojedynczych klientów.

W moim przypadku kostki 30l, koszt Manado to dwadzieścia parę złotych i nie zamierzam o to kruszyć kopii.
Poczekam jeszcze jakiś czas i jeżeli ta twardość będzie nadal rosła, to po prostu zrobię restart i wymienię na inne.

Ponoć Aquaart wypuścił Shrimpsand. Czy ktoś ma to podłoże u siebie w krewetkarium?
Słyszałem też opinię, że bardzo dobrze sprawdza się czarny kwarc.

Pozdrawiam
Wojtek

wojtekr - 2010-03-31, 10:12
Temat postu: JBL Manado
Jabol, testujecie jeszcze to podłoże w Rybarium?
Artnow, a jak u Ciebie?

U mnie w zeszłym tygodniu w 4 dni po podmiance 5l osmozy twardość utrzymała się na poziomie KH=GH = 8, a w tym tygodniu już podmieniłem 2,5l osmozy + 2,5l kranówki i KH=GH = 7.

Czyżby podłoże odpuszczało? Niestety pH twardo stoi na 7,5

Po następnej podmiance spróbuję robic pomiary w godzinę po wlaniu nowej wody i potem codziennie. Zobaczymy jakie będą wyniki.

Wojtek

jabol - 2010-03-31, 10:24
Temat postu: Re: JBL Manado
wojtekr napisał/a:
Zobaczymy jakie będą wyniki.

Wojtek

dzisiaj robie podmiane 100% i zobaczymy

artnow - 2010-03-31, 10:28

U mnie temat wygląda tak:
W poniedziałek kupiłem AQUAFIX KH i AQUAFIX GH, wsadziłęm przy filtrze (chociaż w 30 litrach to nie jest zbyt proste). Wymieniłem około 30% wody (niestety nie mam dostępu do RO).
Wczoraj zrobiłęm testy i:
GH - 8
KH - 4
Ph - 7,8

Azoty mi się powoli stabilizują, więc może Ph też troszkę spadnie. Chociaz nie wiem na ile jest to skorelowane.
Trzeba się uzbroić w cierpliwość i obserwować.
Chociaż zastanawia mnie co będzie z tym Ph i ewentualnie czym to korygować.
A i nie sądzę, żeby na spadek twardości miały woreczki bo to chyba za szybko...

wojtekr - 2010-03-31, 10:35

a jaki jest koszt tych woreczków? i na ile to wystarcza? Może się okazać, że taniej będzie wymienic podłoże, chociaż jak pisałem wcześniej wymiana podłoż pociąga za soba też inne koszty.

Poza tym czy nie będzie przy tym zbytnich wahań od podmianki do obniżenia twardości przez materiał w woreczkach?

Wojtek

artnow - 2010-03-31, 10:50

http://bit.ly/b2AftF
http://bit.ly/cYDMuj

Żadna inwestycja.
Woreczki nie obniżają twardości gwałtownie, tylko stopniowo. Można je regenerować jeden solą, drugi kwasem solnym.
Na marginesie - może Rybarium i inne sklepy by zorganizowały jakis regenerator w postaci kwasu do sprzedaży?

zami84 - 2010-03-31, 13:05

Tak, bardzo ciekawia mnie wyniki pomiarów z rybarium.

Po za tym chętnie kupię podłoże, które PODWYŻSZA pH i GH/KH :)

Jeśli nie da sie, to chyba będę mieszał odrzut RO z kranovitem :)

jabol - 2010-04-02, 09:32

zami84 napisał/a:
Tak, bardzo ciekawia mnie wyniki pomiarów z rybarium.

nie jest zle:

1)pierwszy pomiar (po zalaniu RO) po 14 h- GH = 13

2)podmienilem 100% na RO - po 14 h - GH = 6

3)dzisiaj (tj 02.04) podmienie rowniez 100% i zobaczymy co bedzie we wtorek

moze okazac sie ze wystarczy porzadnie przeplukac Manado i bedzie git

artnow - 2010-04-02, 09:57

No i teraz czerwona kartka, przede wszystkim dla dystrybutora, a i po trosze dla nas.
Wziąłem do ręki worek od Manado - jeszcze mi troszkę zostało. szukam intrukcji w języku polskim - brak.
Czytam w języku Szekspira, a tam jak wół jest napisane, że podłoże może zawierać "Calcium" więc zalecane jest płukanie ciepłą wodą przed wsadzeniem do akwarium.
Jasnym jest fakt, ze to przede wszystkim wina dystrybutora, bo wpuścił na rynek produkt, bez instrukcji w języku polskim, co jest niezgodne z prawem, ale nie oszukujmy się - chyba większość z nas przynajmniej w podstawowym stopniu zna jakiś język i mogła doczytać co tam jest napisane...

Myślę, ,ze to powinno uciąć wszelkie dyskusje na ten temat.

wojtekr - 2010-04-02, 11:07

ja przeczytalem instrukcje i wypłukałem w ciepłej wodzie przed włożeniem.
Ale jak pisałem wcześniej zaczyna mi się poprawiać po jakichś 2 miesiącach podmianek, fakt, że podmieniam tylko 5l.

Gdzieś na innym formu, gdzie też na to podłoże narzekali ktoś doradzał, żeby pogotować przez dłuższy czas, to powinno pomóc, ale to juz chyba przesada.

Jabol, zmierz może też KH. U mnie GH=KH czyli z tego wynika, że tam innej twardości poza KH już nie ma. Nie wiem, czy taka sytuacja jest dobra?

A w ogóle mam pytanko: jak sprawdzić, czy dane podłoże, czy kamień nie zmienia parametrów wody? Kiedyś ktoś mi powiedział, że wystarczy polać octem. Jak kipi, to znaczy, że będzie podnosić twardość. Proszę o komentarz, kogoś kto z chemii jest lepszy niż ja ;)

Dzięki
Wojtek

jabol - 2010-04-02, 11:12

wojtekr napisał/a:

Jabol, zmierz może też KH. U mnie GH=KH czyli z tego wynika, że tam innej twardości poza KH już nie ma. Nie wiem, czy taka sytuacja jest dobra?

przy pierwszym pomiarze - KH bylo na poziomie 3-4 st

dzisiaj = 2 st

wojtekr napisał/a:
A w ogóle mam pytanko: jak sprawdzić, czy dane podłoże, czy kamień nie zmienia parametrów wody? Kiedyś ktoś mi powiedział, że wystarczy polać octem. Jak kipi, to znaczy, że będzie podnosić twardość. Proszę o komentarz, kogoś kto z chemii jest lepszy niż

ocet lub inny kwas. ale trzeba zwrocic uwage czy nie ma jakichs domieszek/burzyn bo wtedy one bedzie kipiec :)

zami84 - 2010-04-02, 11:12

"Próba octowa" wykazuje czy kamień/skala zawiera wapno
jabol - 2010-04-14, 13:00

witam

wyjasnila sie sprawa z Manado.

info na opakowaniu o plukaniu podloza nalezy wziac do serca.

w poniedzialek wyplukalem podloze (3 litrowe manado) 4 krotnie pod biezaca ciepla woda.
nastepnie zalalem swieza osmoza.

dzisiaj pomiary pokazaly GH = 0 - takze jest gites majonez :)

Witek Miszczak - 2010-04-20, 11:37

Z opisu wynika, że to podłoże jest odpowiednie pod sulawesi bez płukania. Zdaje się, że nie ma takiego na rynku. Chętnie wypróbuję.