100 - 199 litrów - [160L] Pielęgnice

Bolek1984 - 2010-01-26, 19:11
Temat postu: [160L] Pielęgnice
AKWARIUM: 160 Litrów (100x40x40)

OŚWIETLENIE: Obudowa DIY z drzewa a w niej (4x18W 2x OSRAM FLUORA
2x niestyty zwykła jarzeniówka)

OGRZEWNIE: grzałka atman 150W

FILTRACJA: AQUAEL TURBO 650 l/h (gąbka a w pojemniku kamień ceramiczny)
KASKADA HBL 701 - 600 l/h

PARAMETRY WODY: temp. 26 C
ph. 7,5

PODŁOŻE: piasek a w miejscach roślinnych ziemia ogrodowa, kulki gliniano torfowe i to
Przykryte żwirem

FLORA: Nurzaniec olbrzymi (Vallisneria gigantea)
Kryptokoryna (Cryptocoryne)
Pitia (Pistia stratiotes)
Microzorium
Anubias

FAUNA: Pielęgnica Tiger Oscar (Astronotus ocellatus) <2 szt.>
Pielęgnica Zebra (Archocentrus nigrofasciatus ) <para>
Bocja wspaniała (Botia macracantha) <3 szt.>
Kirys spiżowy (Corydoras aeneus ) <3 szt.>
Zbrojniki <3 szt.>
1 jakiś duzy glonojad <nie znam nazwy>

Wiem wiem troche duzo tego ale w planach większy zbiornik bo szkoda się
Pozbywać takich fajnych pielegnic

NAWOZY: 10 ml/100 l wody <z allegro> raz na tydzień
CO2 z bimbrowni 24h/24h

DEKORACJE: Korzenie i łupek filitowy oraz tlo strukturalne z łupka DIY

poniżej fotorelacja z zakładania:

pusty zbiornik

ukladanie gąbek pod tlo strukturalne

tlo już w akwenie

teraz ziemia ogrodowa i kulki gliniane z malym wykorzystaniem opakowania po mleku córeczki :-D

na to wszystko siatka i żwirek

teraz łupki i piasek

ustawienie korzenia

w trakcie nalewania wody

i końcowy efekt

a to jego mieszkańcy :mrgreen:

możecie oceniać :-D jestem przygotowany na slowa krytyki :-D

megalomaniacc - 2010-01-26, 19:32

Ryby wypaśnie 8-)
Natomiast aranżacja mi się nie podoba, te "klomby" wyglądają strasznie sztucznie, największy korzeń jest moim zdaniem zbyt mocno wyeksponowany, mam u siebie podobnie i wiem że mi się to nie podoba :P (planuje zmienić"), u Ciebie przez to iż po srodku na dnie nic nie ma korzeń wygląda "łyso"

Bolek1984 - 2010-01-26, 19:48

Wiem wiem że troche łyso pod tym korzeniem ale chciałem żeby jak najwięcej miały miejsca do pływania bo i tak zbiornik mały jak na te byby :-( ale w planach jest większy <a te "klomby">zrobiłem je po to żeby cały czas od nowa nie sadzić roślin bo jak wiemy przy tych rybach utrzymać rośliny na miejscu jest ciężko<wcześniej mialem sam piasek i rybcie robiły aranż cały czs po swojemu :mrgreen: >
yoor45 - 2010-01-26, 19:51

Akwarium mi się podoba ,ryby również są super. Pawiookie są rybami które w przyszłości chciałbym mieć, śledzę wszystkie wątki na pawiookie.pl itp. I mam nadzieję,że sobie zdajesz sprawę, że ZDROWA pawiooka w przy DOBRYCH warunkach może osiągnąć nawet 35cm. Również mam akwarium 160L a w nim parę Akar Pomarańczowopłetwych i - chciałem tu napisać 'wydaję mi się' ale napiszę - jestem pewny, że to jest MAX co można wstawić do tego zbiornika. Oczywiście zachowując cotygodniowe podmiany i sporą nad filtracje. Te Pawiookie to niestety nie do takiego litrażu, także mam nadzieję, że ten większy zbiornik jest w szybkich planach, bo wszystko fajnie ale w takiej kałuży jakim jest 160L one się będą tylko męczyć

PS. Brzmi to trochę ofensywnie ale nie oszukujmy się taka jest prawda i to są ryby do naprawdę dużych akwariów.

Bolek1984 - 2010-01-26, 20:09

zdaje sobie sprawe jakie duże rosną pawiookie<ale warto je mieć>naprawde super ryby :mrgreen: ale właśnie tak jak mówisz musza mieć gdzie pływać i to będe chcial im zapewnić. a co do podmianki to jest cotygodniowa<ok 25%>
michallodz - 2010-01-26, 21:01

Zbornik może byc ale ta obsada mnie cos martwi :) Gdyby pawiookie byly juz maksymalnie duze a 25cm to u nich jest minimum chyba to zebry zostana wedlug moich doswiadczen zjedzone chyba ze masz jakies lagodne pawiookie...
Ogolnie zebry tez sa agresywne chociaz przy oskarach nie beda mialy nic do gadania to moze nie zjedza np kiryskow :)
Mam nadzieje ze nikt nie zginie jednak z mojego doswiadczenia z zebrami potrafia bronic ikry nawet jesli mialyby przyplacic to zyciem.
pozdr

Bolek1984 - 2010-01-26, 21:19

Wiem wiem że zebry bronią ikry za wszelką cene bo bardzo często ją mają <nawet raz poczułem na własnej ręce :mrgreen: > a co do tigerów to jak narazie nie przejawiają zbytniej agresji<póki co oddają pola zeberką bo te caly czas mają ikre albo tak jak to ma miejsce teraz pływającą chmare maluchów>
king - 2010-01-26, 22:24

mam sentyment do zeberek jedne z pierwszych ryb które rozmnożyłem uwielbiałem w nich darzenie do innowacji za wszelką cenę codziennie inny wystrój w akwarium ;-)
michallodz - 2010-01-26, 22:27

A da sie nie rozmnozyc zeber?:P one w kazdych warunkach zakladajac ze masz jakikolwiek zbiornik nawet gliniany garnek do tego jakas ciecz wodopodobna i pare tych ryb musza sie rozmnozyc :D
Bolek1984 - 2010-01-30, 21:40

dokładnie tak jak napisałeś michallodz zeberek nie da sie nie rozmnożyć :-D co maluchy im odłowie albo zostaną systematycznie wyjadane co do sztuki to mija może nie całe dwa tygodnie i znowu są maluchy :mrgreen:
Bolek1984 - 2010-04-06, 21:49

Dla ciekawych mała aktualizacja :-D Akwarium ma juz trzy miesiące i nic niepokojącego się w nim nie dzieje ale nastapilo kilka zmain a mianowićie doszło microzorium na głównym korzeniu i z lewej strony anubias również na małym korzonku. No i mała pistie zastąpiła troche wieksza :mrgreen: którą dostałem od uzytkownika maly_LDZ za która wielkie dzięki :-D według mnie dodała fajnego klimatu. Oprócz tego nurzaniec bardzo zwiększył swoją odjętośc i teraz jest po dużej przycince bo zajmował całą powierzchnie wody.

Kubiszon - 2010-04-07, 10:11

Hehe wszystko co masz w tym baniaku jest dobre, ale do czterokrotnie większego akwarium. Od całej obsady rybnej po nurzańca olbrzymiego i te piękne pistie. Jakieś działania w kierunku zwiększenia zbiornika? Inaczej ryby albo skarłowacieją, albo rzeczywiście będzie im ciasno...
Bolek1984 - 2010-04-07, 10:35

Jeśli chodzi o nurzańca to właśnie fajnie zasłonił filtry i mi sie to podoba ajeśli chodzi o zmiane zbiornika na większy to narazie finanse niestety na to nie zezwalają. Narazie Zeberki zmieniają właściciela<zawsze trochę luźniej bedzie dla innych>
Bolek1984 - 2010-10-10, 20:50

Witam po dłuższym czasie w tym temacie a to dlatego że nadszedł czas na zmiany i nareszcie większy zbiornik :mrgreen: Piekne red tiger oskary trafiły do lepszego świata (wkońcu znalazł się ktoś kto je zechciał i chwała mu za to) Na miejscu tego akwarium stanie baniaczek 300 litrów (120x50x50) a w nim powstanie biotop ameryki południowej w obsadzie:

6x Skalar
4x pielęgniczka Kakadu (3+1)
6x kirys (jeszcze nie podjęta decyzja jaki)
3x zbroiniki (które pływają jeszcze w 160 l)

ze starej obsady będe miał do sprzedania 3 bocje ale to za ok 3 tygodnie jak bedzie likwidowana 160 więc jak ktoś jest chęny zaprzaszam na PW

i tu powstaje ptyane co Wy na taką obsade???

pozdrawiam!!!

michallodz - 2010-10-11, 10:11

Ja tam co do pielegnicowantych nie bede mowil czy dobra czy zla bo z doswiadczenia wiem ze tych ryb nie da sie wrzucic do jednego worka i kazda jednostka ma inny charakter wiec to w praniu wyjdze :)
Ale jak wpuscisz wszystkie mlode w jednym czasie to sie polubai chyba.
kiryskow bym dal wiecej ja mam w 160l 10kiryskow panda i nie jest ich tak duzo
a 3 zbiorniki beda zjadac kazda ikre :P

Bolek1984 - 2010-10-11, 10:54

Ryby będą napewno wszystkie mlode wpuszczone więc będzie dobrze<nie powinno być problemów>a kirysów faktycznie może byc więcej i pewnie tak będzie :)

a to co bez zbrojników???

Kubiszon - 2010-10-11, 11:47

Bolek1984 napisał/a:
Na miejscu tego akwarium stanie baniaczek 300 litrów
Superrrr!
Bolek1984 napisał/a:
i tu powstaje ptyane co Wy na taką obsade???

Kirysów możesz dać spokojnie 10 lub więcej, będą robić ciekawszy efekt a i miejsca będzie na popływanie.
Te zbrojniki to jakie dokładnie?

Bolek1984 - 2010-10-11, 13:25

Zbroinki to dwa bodajrze niebieskie <czarne z rogami na pysku> i jeden albinos <wielkość ok 6-7 cm>

No też się ciesze z tego baniaka :mrgreen: zobaczymy co mi się uda w nim zrobić ale to czas zweryfikuje no i koledzy z forum :mrgreen: coś mądrego podpowiedzą :mrgreen:

megalomaniacc - 2010-10-11, 14:35

Ja przy takim litrażu pokusiłbym się bardziej ciekawe pielęgniczki niż tylko (albo aż) kakadu, ciekawe są C.regani ale nie wiem czy je gdzieś w łodzi dostaniesz
Bolek1984 - 2010-10-11, 15:17

Tylko że kakadu już plywają w 160 litrach i druga kwestia że bardzo mi się podobają więc napewno pozostane przy nich ale dzięki za propozycję
michallodz - 2010-10-11, 17:03

Przy dobrym wystroju mozna zapuscic jeszcze jakies pielegniczki, np Akary z maroni czy cos łagodnego. Z autopsji wynika mi ze wieksze pielegnice nie interesuja sie malymi a male wiekszych nie zaatakuja :) W przeciwienstwie do polaczenia np kakadu plus ramireza ktore koncza sie starciami ;)
Irek - 2010-10-11, 17:06

Akara z Maroni to nie pielęgniczka ;-)
Osobiście nie dodawałbym ich do takiej obsady (chyba że zamiast skalarów)
A może Akarki wiśniowe?? :-P

michallodz - 2010-10-11, 17:50

Chodzilo mi o pielegnicowate ;)
Bolek1984 - 2010-10-11, 20:05

Skalary napewno będą w tym zbiorniku a co do innych jeszcze pielęgniczek zobacze jak wyjdzie aranżacja zbiornika i czy będą miały odpowiednią ilość miejsc do schronienia

W Tesko dzisiaj wpadła mi w oko karimata która zakupiłem jako podkład pod akwarium <myśle że bedzie dobra do tego celu :mrgreen: >

Bolek1984 - 2010-10-22, 22:16

Akwarium kończy swój żywot :mrgreen: dziś zostało zamówione nowe szkiełko <odbiór za tydzień> więc teraz tydzień na likwidację obecnego i wzmocnienie komody

wieści z zakładania baniaka będą opublikowane w nowym temacie :mrgreen:

Pozdrawiam!!!