Forum Ogólne - panel dyskusyjny - Płeć u paletek...

krzych0062 - 2013-01-11, 19:09
Temat postu: Płeć u paletek...
Jako, że w pewnym temacie rozgorzała dyskusja nt. rozróżnienia płci u tych pięknych ryb może w tym miejscu podzielmy się swymi doświadczeniami w tej kwestii. Wśród nas jest spora grupa osób, która trzymała te ryby...ba...nawet miała spore hodowle lub trzyma je obecnie. Być może okaże się to pomocne i zaowocuje przychówkiem...a nie jest to dość "łatwy" kawałek naszego hobby... ;-) Zachęcam do dyskusji i dzielenia się swymi spostrzeżeniami.
discus6 - 2013-01-11, 19:57

Jedyna znana mi pewna 100% metoda to wygląd pokładełka .Inne metody a więc np :dłuższe,spiczaste płetwy,masywniejsza sylwetka,garb tłuszczowy "',"ustawianie" innych ryb w stylu malawijskich pyszczaków mające znamionować samców to tylko wróżenie z fusów.Oczywiście jeżeli za takie wróżenie zabiera się Heiko Bleher,Andrzej Nowicki czy brat Stendker :-) to prawdopodobieństwo prawidłowego oznaczenia płci znacznie wzrasta nawet do 99,99 %.No chyba że do tego zabiera się Stanisław.Wówczas-100% :-) .Tutaj ten temat z forum paletkowego http://www.discusforum.pl...fizm+p%B3ciowy.
krzych0062 - 2013-01-11, 21:08

Ja swoje paletki trzymałem jakieś 20 lat temu...miałem 6szt. spośród których dobrała się para. I choć trzymała się razem nijak mi było wiedzieć kto samiec a kto samica ;-) Dopiero właśnie, jak miałem możność obserwowania tarła dowiedziałem się kto jest kim ;-) Żadne różnice w kształcie płetw, wielkości itp. nijak się potwierdziły co do rozróżnienia płci. I choć od owego czasu upłynęło trochę lat, nauki biologiczne "poszły do przodu" to nikt nie jest tak na prawdę dać pewnego sposobu na odróżnienie płci(nie licząc naszego forumowego kolegi). :-P
Lukiki - 2013-01-11, 21:23

Panowie,by odroznic plec jak w tym przypadku,to trzeba zejsc z toru biologicznego,a wejsc na tor rachunku prawdopodobienstwa,matematyka,to silne narzedzie,a jak takim narzedziem wlada chociazby forumowy kolega Stanislaw,to niestety musimy chylic czola.

A tak calkiem serio,to za pewne nie ma mozliwosci odroznienia tego dymorfizmu,bo roznice cechujace dokladne pewnie nie wystepuja ,to pozostaje jedynie domniemamy domysl,po ktorym,to takowe domowe odroznienie plci mniej lub bardziej trafne istnieje.
Ale,to zabawa dla profesjonalistow,a nie dla kogos,kto tam kiedys trzymal,badz obecnie ma paletki.

Moze warto,by zaprosic do rozmowy np: pana Nowickiego lub Mordarskiego.

discus6 - 2013-01-11, 21:33

Lukiki napisał/a:
Moze warto,by zaprosic do rozmowy np: pana Nowickiego

Pan Nowicki niedługo się wypowie :-) http://www.akwarium.info....go-nowa-ksika-n
Miałem okazję z nim rozmawiać na ten temat i jego zdaniem tylko pokładełko w trakcie tarła daje 100% jasność w sprawie.

krzych0062 - 2013-01-11, 21:37

discus6 napisał/a:
Pan Nowicki niedługo się wypowie :-) http://www.akwarium.info....go-nowa-ksika-n

Już w przyszły czwartek będzie miał ją na giełdzie, rozmawiałem z nim wczoraj :-) (tak przy okazji Twego linka)
http://www.youtube.com/watch?v=HsqWxGTOyBY


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group